Stavbě požehnal krajský úřad přes nepřízeň báňského úřadu, který se jí bránil kvůli zásobám nevytěženého uhlí po deset let a brání se jí vlastně dodnes.

Kraj proto dal nakonec této stavbě výjimku. „Konečně jsme se dočkali,“ uvedl Miroslav Tkadlec ze Sdružení občanů Vyklic, jež v obnovu vsi stále více věří.

Petr Benda, současný krajský radní, si myslí, že to kraji trvalo tak dlouho, protože bývalé vedení kraje absolutně nezajímaly potřeby původních občanů vsi. „Ti chtějí, aby se do lokality zničené těžbou vrátil normální život. Tyto věci starému vedení zřejmě unikaly.“

Chabařovická radnice dnes na obnově zaniklých Vyklic intenzivně pracuje. Radnice dnes chce ves, která musela ustoupit před desítkami let těžbě uhlí, obnovit jako moderní sídlo příměstského typu.

Jak uvedl vedoucí stavebního úřadu v Chabařovicích Petr Bím, takzvaná Obnova sídla Vyklice závisí od uzavření a schválení změny číslo 5 chabařovického územního plánu.

„To by se mohlo povést do konce tohoto roku,“ řekl Bím Deníku. „Paralelně s tím se plánuje přivedení inženýrských sítí do lokality stavby,“ dodal s tím, že v Chabařovicích zatím stále nevědí, z jakých zdrojů se bude obnova Vyklic financovat.

Podle Tkadlece by mělo Nové Vyklice tvořit asi šedesát nízkopodlažních rodinných domků, snad prý i s návsí a replikou původní kapličky, případně s domem pro seniory. Alespoň v to sdružení doufá. Jelikož stavbě kvůli zásobám uhlí bránil báňský úřad, je to už šesté navrhované umístění.

Jak k tomu tehdy uvedl předseda úřadu Pavel Musil, vzhledem ke zdejšímu chráněnému ložisku uhlí ani nemohli rozhodovat jinak, než nesouhlasně. „Tak mi to ukládá zákon, pokud tu jsou zásoby, musíme je chránit,“ komentoval rozhodnutí svého úřadu Musil.

Poslední vybrané místo na břehu napouštěného jezera Milada je ale podle Tkadlece ze sdružení vyklických obyvatel vhodné. „Vycházeli jsme ze snad rozumné a logické úvahy, že do míst, kde byly dosud vynaloženy 3 miliardy korun na budování rekreační oblasti, již nikdy nevjede těžká těžební technika,“ vyjádřil své přesvědčení Tkadlec.

Původní obce Vyklice, Lochočice a Tuchomyšl se v roce 1972 ocitly ve stavební uzávěrce. To znamenalo zákaz výstavby dalších domů z důvodu plánované těžby hnědého uhlí. Vysídlování všech těchto obcí se uskutečnilo v letech 1979 až 1981.

Zpracovali Janni Vorlíček a Vladimír Mayer

BUDOUCÍ PODOBA JEZERA MILADA
#nahled|https://g.denik.cz/54/41/budoucnost_milada_denik-hp_top.jpg|https://g.denik.cz/54/41/budoucnost_milada.jpg|Budoucí podoba jezera Milada (pohled od Chabařovic)#