„Jedinou reakcí na naši poslední petici byl dopis tajemníka magistrátu, že nám v ničem nemohou vyhovět,“ stěžoval si včera Deníku Petr Pech, jeden ze zdejších obyvatel a majitel autoopravny.

Sto dvacet tři starousedlíků z Předlic v petici požádalo, vzhledem k tomu, že žijí v sociálně problémové čtvrti, o odpuštění daní z nemovitosti.

„Platila jsem sedm set korun, teď mi to zvedli na 2657,“ konstatovala osmdesátiletá Anna Nožičková. Každý den přitom žije v neustálém stresu. Kolem domu jí zloději ukradli, co se dalo, dokonce jí vlezli i do bytu. Nedávno jí odloupali z plotu i okrasné betonové desky.

Odstěhovat se nemá kam, dům je v této čtvrti neprodejný. A poslední, o co přišla, byl příjemný výhled z okna. Dívá se do valu nedávno postaveného průmyslového objektu.

Situace Nožičkové je přitom stejná jako u většiny majitelů domků, kteří ještě v Předlicích zůstali: bydlí příliš blízko sociálně problémových ulic. „Když už pro nás neudělají nic jiného, neměli by alespoň zvyšovat daně,“ míní také Hedvika Dolejší. I ta patří k těm, kteří se bojí nechat otevřené okno v některé z místností, kde právě není – kvůli zlodějům.

„My ale vážně nemůžeme dát některé části města výjimku nebo ji osvobodit od daní, případně vytvářet nějaká daňová pásma, jak Předličtí navrhovali v petici. To nám zákon neumožňuje,“ vysvětlil Leoš Nergl, tajemník magistrátu.

GRAF DENÍKU: Cítíte se v Předlicích bezpečně?

Upozornil, že jediné, co město může, je rozhodnout o výši koeficientu daně, tedy o kolik daň na svém území zvýší proti základní částce. Ten pak platí na celém katastrálním území.

„O zvýšení na současnou úroveň rozhodlo zastupitelstvo vloni 26. června. Souhlasily dvě třetiny zastupitelů, nikdo nebyl proti,“ konstatoval Leoš Nergl. „Proto jsem nemohl napsat Předlickým nic jiného, než co v dopise stojí.“

Obyvatele Předlic především rozzlobilo, že na petici odpověděl tajemník města, a ne přímo primátor, kterému ji poslali. „Momentálně mám dovolenou, přesto se úřad nemůže zastavit. Proto za mne odpověděl tajemník,“ vzkázal primator Jan Kubata.

„My nepovažujeme věc za vyřízenou. Petici jsme adresovali primátorovi a žádali, aby její obsah projednalo zastupitelstvo za naší přítomnosti. To se nestalo, takže na svém požadavku trváme,“ sdělil včera Petr Pech, člen petičního výboru i předseda občanského sdružení Staré Předlice. To nespokojení obyvatelé čtvrti založili v roce 2007.

close zoom_in Své vyjádření včera odeslali Předličtí na magistrát: „Chceme vše projednat v zastupitelstvu, protože máme podezření, že vedení města zastupitele o problémech Předlic i činnosti místního občanského sdružení informuje zkresleně a nepravdivě!“

Podle Václava Vernera, starosty obvodu město, kam Předlice spadají, ale nelze kvalitu bydlení v Předlicích ovlivnit. „To nedokážeme,“ řekl. Upozornil, že se magistrát i obvod situací v Předlicích zabývají: v současné době řeší spolu s magistrátem především nepořádek v problémových ulicích.

Podle plánů magistrátu by zde také mělo vyrůst integrační centrum, kde by měla být i stanice městské policie. To by mohlo snížit kriminalitu, která původním obyvatelům očividně ztrpčuje život nejvíce.

„Změnit zákon, aby se mohly v některých oblastech dát nižší daně v rámci jednoho katastru nebo jiné výhody, může jen parlament,“ konstatoval Nergl s tím, že si ale sám neumí představit, jak by se třeba snížená kvalita bydlení v okolí sociálně problémových míst dokazovala.

„Nemůžeme Předlice odepsat kvůli čtyřem ulicím, které mají problémy se svým okolím. Naopak, snažíme se Předlice dostat tam, kde byly dříve. Například jsme nyní dali dost peněz do místní školy. V tom také vidím cestu ke zlepšení,“ uvedl včera Kubata.