Jak rozhodla na svém mimořádném úterním zasedání rada kraje, postižení povodněmi dostanou z havarijního fondu kraje deset, dvacet a třicet tisíc korun rovnou na ruku – podle škod, které jim voda způsobila. Tedy – zda jim voda zaplavila „jen“ sklep, byli zatopeni částečně nebo zcela.

Celkem to bude 8,67 milionu korun a rozdělí se mezi šest stovek osob. V Děčíně například zatím 29 lidem, v Benešově nad Ploučnicí čtyřiceti, v Markvarticích mezi sto obyvatel této obce. Seznamy sestavovaly samy obce.

Zatopení na Střekovském nábřeží díky špatně fungující kanalizaci do této skupiny nepatří.

Ti budou odškodněni Severočeskými vodovody a kanalizacemi.

Pracovníci kraje se rozhodli zajet přímo na Děčínsko z prostého důvodu: „Ti lidé mají jiné starosti než jezdit do Ústí, proto za námi přijdou pouze na místní radnici a tam jenom podepíší darovací smlouvu,“ sdělil Kouda. Na co peníze použijí, bude jejich věc.

Tuto finanční pomoc dostanou jak majitelé obytných domů, tak nájemci bytů.
„Ti mají třeba poškozené zařízení,“ vysvětlil Zdeněk Šebesta z odboru kanceláře hejtmanky.

Včera také potvrdilo ministerstvo financí, že Ústecký kraj obdrží na škody způsobené povodněmi slíbených 10 milionů korun. Peníze přijdou na účet kraje do tří dnů a ihned budou převedeny jednotlivým obcím a městům.

Zmíněná suma je určena výhradně na krytí prvotních nákladů na odstraňování škod po povodních. Ty dosáhly patnácti milionů korun. Další peníze už ale musí zajistit obce, města i kraj ze svých zdrojů. Jen škody na silnicích se přitom odhadují na více jak sto milionů korun.

Kolik to bude v obcích ještě krajský úřad neví. „Do konce týdne to ale určitě už budeme vědět,“ dodal Šebesta. Jedny z největších škod jsou ale v Horních Habarticích.

„Zhruba dvaadvacet milionů korun máme škody na obecním majetku,“ hlásil hornohabartický starosta Jaroslav Podaný. Jen mostky, jež strhla rozbouřená Bystrá, vyjdou na deset a půl milionu korun. „Už jsme něco začali opravovat, třeba chodníky. Zaplatíme to ze svého a budeme věřit, že se nám to od státu vrátí,“ řekl starosta.

Půl milionu rada kraje rozhodla rozdělit jako věcné dary tak, že postiženým nebo obcím poskytne humanitární pomoc v podobě pracích, čistících i dezinfekčních prostředků, ale i nástrojů na opravu domů, pil, čističů a podobně. „Předáváme je průběžně,“ sdělil Kouda.

„Rozhodli jsme také včera na radě, že uspořádáme veřejnou sbírku na odstraňování povodňových škod na majetku osob a organizací na území Ústeckého kraje,“ uvedl Kouda. „Občané, společnosti, firmy a všichni, kteří chtějí vyjádřit svou solidaritu s občany Děčínska mohou na Konto povodeň Děčínska posílat finanční příspěv

ky,“ popsal cíl sbírky. Číslo konta kraj zveřejní ihned, jakmile vše posvětí ministerstvo vnitra.

Rozhodnutí lze očekávat v nejbližších dnech – je přesvědčen Kouda. O tom, kam přesně peníze ze sbírky půjdou, rozhodne podle jeho slov rada kraje. Také ubezpečil, že kraj bude průběžně veřejnost informovat, kolik peněz na daném účtu je.