„Snažíme se napumpovat peníze do regionu ve chvíli, kdy státní fond pro investice po nesmyslném odvolání vlády vyschl,“ řekl včera Jiří Šulc (ODS), předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

„Ty peníze umožní zaměstnat letos i příští rok mnoho lidí. Běží několik set projektů,“ upozornil.

Jde o peníze, které mohou čerpat pro své projekty z regionálního operačního programu města, obce, obecně prospěšné společnosti a podobně, ale i podnikatelé. Rozdíl je v podílu účasti na placení. Zatímco subjekty takzvaného veřejného sektoru si musí připravit na projekt 7,5 procenta z celkové části, podnikatel šedesát procent.

Jde o 19 miliard

Na první pohled je to velmi výhodná možnost. Schváleny už byly stovky projektů za 11,5 miliardy korun z částky, kterou se podařilo pro region Severozápad, tedy Ústecký a sousední Karlovarský kraj, vybojovat.

Tedy ze zhruba 19 miliard korun, které lze vyčerpat z EU v letech 2007 až 2013. Je to, jak připomněl Šulc, nejvíce v rámci celé republiky.

Přesto už se objevila první města i podnikatelé, kteří z dotovaných projektů couvají. „Podle aktuálních údajů jde o Chodov z Karlovarska, usneslo se na tom už zastupitelstvo Klášterce, a zřejmě to bude jeden podnikatel v oblasti hotelů,“ upřesnil ředitel regionální rady Petr Vráblík.

Podle Šulce má problémy soukromý sektor proto, že banky jsou dnes příliš opatrné na úvěry.

„Je to zajímavé, že odmítají dát peníze i na věc, která bude podle nás úspěšná. Vybíráme projekty, které pak podpoříme velmi pečlivě z různých hledisek,“ podotkl Šulc. Pokud ale někdo peníze nevyčerpá, budou nabídnuty dalším zájemcům.

Do současné doby bylo proplaceno v regionu Severozápad za dokončené projekty tři sta milionů. Na konci června se rozdělily více než dvě miliardy korun na projekty, které byly předloženy do regionálního operačního programu v takzvané páté výzvě. Ze 192 žadatelů uspěl každý třetí.

Velký zájem

Zatímco zpočátku byly některé projekty odmítnuty pro chybu v projektu (stačí jediná), teď je to spíše pro velký zájem o dotace. Podle Vráblíka je situace lepší i proto, že žadatelé začali využívat konzultace s úřadem regionální rady.

„Já bych chtěl připomenout, že s čerpáním dotací z EU se pořádně začalo až tento rok na jaře, kdy se do čela kraje postavila naše strana,“ pochválil se Petr Benda, předseda ústeckokrajské ČSSD. Podle něj se do té doby moc nedělo.

Jedním z největších příjemců dotací je Město Ústí nad Labem, které může čerpat z evropských fondů přes 917 milionů korun. Kromě jiného i na přeměnu svého centra.