Město Ústí nad Labem na tento problém reagovalo před dvěma lety vydáním vyhlášky, která zakazuje popíjení na 24 vymezených místech ve městě, hlavně kolem škol, úřadů, ale i v parcích, kde se často pohybují děti. Tvrdí, že se díky ní situace s opilci zlepšila.

Ale ne všude. „Hlavně opilí návštěvníci restaurace Doma nám hulákají pod okny každý víkend. Před podnikem postávají desítky lidí, vypadá to jako demonstrace. Vždycky po nich zůstává odpadků jako nastláno,“ postěžoval si obyvatel jednoho z věžových domů na Masarykově třídě v centru města.

Strážníci sice prý na zavolání vždycky přijedou, opilce rozeženou, ale ti se zase zakrátko vrátí zpět a vše se opakuje.

Několik Ústečanů už také upozornilo na pobudy povalující se po lavičkách v Městských sadech, kde popíjejí levné krabicové víno a obtěžují kolemjdoucí. Vnucují jim ke koupi staré oděvy a boty, aby měli na další alkohol.

„O problému vím. Nejsou to ale naši bezdomovci, je to nějaká cizí parta, vůbec je neznám,“ uvedla Nevena Černohorská z nedalekého střediska Českého červeného kříže (ČČK). Apeluje v této souvislosti na Ústečany, kteří se chystají věnovat humanitární organizaci šatstvo pro potřebné, aby jej předávali osobně pracovníkovi ČČK.

close zoom_in „Často někdo nechá pytel s oblečením položený u dveří. Někteří sociálně slabí už si to vyčíhali, seberou je a pak se to snaží prodávat. Proto venku žádné dary nenechávejte,“ apeluje Černohorská.

Pijáci si rovněž oblíbili Park republiky za domem kultury. V posledních dnech se stahují i dolů, do okolí večerky. Koupený alkohol, vyhláška nevyhláška, konzumují přímo před ní.

A jako odpadkový koš využívají nedávno zrevitalizované plochy u kulturního domu. Přes denní úklid jsou opakovaně poseté různými obaly a kelímky. Skeptičtí Ústečané se obávají, že i nová kašna spíše než jako okrasný prvek bude sloužit opilcům jako záchodek.

close zoom_in Máte také zkušenost s opilci na ulici? Vadí vám nepořádek ve městě? Napište nám níže do diskuze nebo posílejte tipy na ustecky@denik.cz

Městská policie o problému ví a ujišťuje, že na něj reaguje posílením hlídek. Denně ústečtí strážníci řeší v průměru 10 případů popíjení alkoholických nápojů tam, kde je to vyhláškou zakázáno. Opilce se podařilo vytěsnit hlavně z náměstí.

I když městská policie může popíjení na zakázaném místě potrestat i tisícikorunovou pokutou, většinou to nedělá. Vesměs jde totiž o pijáky z řad bezdomovců a dalších sociálně slabých skupin, ze kterých je problematické peníze dostat.

„Cílem vyhlášky není vybírat pokuty, ale vykázat opilce pryč,“ potvrdil ředitel městské police Pavel Bakule. Přistižené při činu ještě před vykázáním strážníci také donutí si po sobě uklidit případný nepořádek.

Na Střekově se podle starosty Vlastimila Žáčka podařilo utnout popíjení před večerkou u parčíku poblíž Benešova mostu, kde si v minulosti lidé na to často stěžovali. Žáček soudí, že vedle městské policie se o to zasloužili i sami obyvatelé zdejšího bloku Domov, jimž opilci ztrpčovali život nejvíce.

close zoom_in „Domov jsme zprivatizovali a bývalí nájemníci se stali vlastníky. A jako vlastníci si to začali více hlídat. Už nemám žádné hlášky, že by tady tento problém přetrvával,“ řekl Žáček.

Naproti tomu stále nevyřešeným zůstává Šafaříkovo náměstí a jeho okolí kvůli problémové ubytovně. Místní strážníci tady v posledních dvou měsících řešili 50 přestupků spojených s alkoholem.

„Přitom jsme se s majitelkou dohodli, že lidi nedodržující pravidla ubytovávat dál nebude. Vyzvu ji, aby to neprodleně splnila,“ dodal střekovský starosta.
Protialkoholická vyhláška v Ústí nevznikala snadno. Už v minulosti se město popíjení venku snažilo zakázat v rámci pořádkové vyhlášky.

Tu ale na návrh ministerstva vnitra Ústavní soud téměř celou zrušil, ponechal městu jen možnost regulovat nabízení sexuálních služeb na svém území. Město proto vydalo další, tentokrát samostatnou protialkoholickou vyhlášku a ne už s plošným, ale místně určeným zákazem. I tu ministerstvo nejdříve napadlo, ale město jej o její oprávněnosti nakonec přesvědčilo.