Střekov byl opět pod vodu díky nefunkčním kanálovým vpustím, v Týništi u Zubrnic voda zatopila čtyři domy a nikdo nepřijel na pomoc (BYLI JSME NA MÍSTĚ: VÍCE ZDE), hasiči jinak vyjeli k 57 případům včetně potopeného auta pod viaduktem u hlavního nádraží. To vše a mnohem víc způsobila páteční průtrž mračen.
Neděle: jen občasný déšť
Předpověď počasí pro severní Čechy z Hydrometeorologického ústavu v Ústí – Kočkově na neděli 19. 7. je poměrně příznivá. Bude sice oblačno až zataženo, na většině území bude občasný déšť, postupně ale dojde k protrhávání oblačnosti a jen ojediněle budou přeháňky.
Meteorologové ve své oficiální zprávě upozorňují, že ojediněle můžeme očekávat nárazy větru až kolem 15 m/s , tedy kolem 55 km/h.
Deště tedy mají již polevit. Z měření na vodních tocích ale vyplývá, že potoky a říčky zvláště na Děčínu a Ústecku, jsou velmi náchylné k prudké změně hladiny, pokud dojde k silným dešťům. Země je již nasáklá vodou a voda proto stéká ihned do vodních koryt.
Strhlá střecha
Tropický přívalový déšť proměnil centrum města v dravou řeku. A to doslova. Na magistrátu města se kvůli lijáku musel dokonce sejít krizový štáb. Podle vyjádření ústeckého primátora Jana Kubaty liják například omezil dopravu.
„Řešíme v krizovém centru městské policie třeba problémy s městskou hromadnou dopravou,“ řekl Kubata těsně po dešti, když se byl osobně přesvědčit, jak to vypadá na Střekově.
Kubata zajel také do Tovární ulice, kde vítr strhl střechu průmyslového objektu na trolejové vedení. Zde se minul s výkonným ředitelem Dopravního podniku města Ústí Tomášem Krausem, který se zajímal o aktuální situaci také z pohledu dopravy.
„Bylo to velmi krátké, ale následky jsou velké,“ uvedl na místě k dešti.
Pošlete nám je (i fotografie) na mail ustecky@denik.cz nebo pište do diskuze.
Zde pak najdete vaše poslané příspěvky a fotografie /AKTUALIZOVÁNO/
Chaos po dešti
Pád střechy v Tovární ulici zapříčinil stržení trolejového vedení na trolejbusové trati z centra města do Starých Předlic a Globusu.
Střecha se zřítila mezi zastávkami Západní nádraží a dílny ČD. Pád střechy poškodil tři lampy veřejného osvětlení. Trolejbusovou dopravu nahradily autobusy, jedoucí po odklonových trasách.
Zaplavené bylo dále i Předmostí. Utopil se tu osobní vůz. Museli zde zasahovat i hasiči. Kvůli tomu zde panoval dopravní chaos. Nebylo zde vidět policistu, který by se pokusil dopravu řídit, a to bylo už zhruba třicet, až čtyřicet minut po přívalovém lijáku.
Služebna Policie ČR je přitom přímo na Předmostí. Po celém městě se povaloval na vozovce naplavený štěrk a zulámané větve. Silné krupobití strhalo kůru z javorů v parku TGM na Střekově, a to až na dřevo.
Blesk uhodil do stromu na rohu Varšavské ulice, těsně vedle obytných domů. „To byla rána jak z děla, my jsme se lekli, děti jsem nemohla ani uklidnit. Ve mně by se v tu chvíli ani krev nedořezal,“ líčila Deníku Marie Šímová doslova s očima navrch hlavy. I zde museli rozčísnutý kmen stromu odklidit hasiči.
Velkou louži a pohotovostní vůz vodárenské společnosti Deník zaregistroval i na Severní Terase, před panelovým domem hned vedle místního oddělení policie České republiky.
Hasiči též zasahovali ve sklepech a garážích domu v Dlouhé ulici a v garážích pod hotelem Bohemia.
Střekovské nábřeží: Jezero
Pojišťovna ani Severočeské vodovody a kanalizace ještě nestihly spočítat škody na Střekovském nábřeží z minulého týdne a už jim další přihnala další deštivá katastrofa. Páteční liják totiž nábřeží proměnil ve vanu plnou vody. Podle místních lidí i zdejšího starosty Vlastimila Žáčka byly na vině kanálové vpusti.
Byly ucpané a kvůli tomu tu místo ulice vzniklo jezero. „Jednak budeme chtít, aby pro tyto případy držel někdo na Severočeský vodovodech a kanalizacích (SČVK) pohotovost, anebo aby se otevíraly automaticky,“ uvedl Žáček.
„Zároveň chceme kompletní revize a vyčištění všech kanálů a revizních šachet.“
Právě revizními šachtami musela nakonec být voda ze Střekovského nábřeží vypuštěna. Místní lidé si ovšem stěžují, že na ucpané kanály upozorňují už roky. V době návštěvy Ústeckého deníku v pátek před 20.00 se tu už pohybovali dobrovolní hasiči, městští policisté a zaměstnanci SČVK. Stejně tak i místní lidé, které situace oprávněně znechutila.
Stejně tak ti samí lidé, kteří byly postiženi záplavou minulý týden, do toho spadli nanovo. Voda dokonce umáčela vysoušeče, které jim zapůjčila radnice a magistrát. „Stále jsme je posouvali a posouvali, marně,“ svěřila se Jaroslava Fajglová. „Volala jsem tam, že je tu zase ten samý problém s vodou a nic, je to snad hodina, nikdo nám ani nepřišel pomoc,“ stěžovala si.
Faiglová s ostatními nájemníky měla ve sklepě, garáži a na chodbě 15 až 20 cm vody. „Je to jev, který se objevuje od jara, co byla postavena protipovodňová stěna. Jsme u domu č. 31 na nábřeží na nejnižším bodu nábřeží a voda k nám stéká a není zde účinná kanalizace.
Chlapi zvedli pomocí krumpáčů kanálové kryty a voda začala nakonec odtékat. Je potřeba zde vyřešit kanalizaci pro silné intenzivní deště. Chlapi z domu říkali, že raději riskovat bez protipovodňové stěny jednou za dvacet let velkou vodu než čekat na vytopení každých čtrnáct dnů,“ uvedla střekovská zastupitelka a místní obyvatelka Jaroslava Faiglová.
Hraničář pod vodou
Mezi 17:07 až 20:35 vyjely v pátek hasičské jednotky v Ústeckém kraji k čerpání vody v 57 případech. Z toho 37 bylo na Ústecku. Jednotky v Ústí nad Labem vyjely k vytažení osobního auta z vody pod viaduktem na Předmostí a odstranění 6 spadlých stromů.
V Ústí nad Labem byly nejčastěji hlášeny zatopené sklepy a to jak v centru tak v okrajových částech. Voda z kanalizace natekla do kina Hraničář, do garáží na Střekově a v dalších částech města, voda byla hlášena v podzemním parkovišti obchodního domu Kaufland nebo v sklepní restauraci na Mírovém Náměstí.
Martin Novák z Hydrometerologického ústavu v Ústí na Kočkově uvedl, že silná průtrž mračen, která zastihla Ústecko by se již neměla během pátku a víkendu opakovat. „Nelze ale vyloučit krátkodobě ještě intenzivnější déšť,“ uvedl Novák.
Hasiči čerpali vodu ze Setuzy
V sobotu brzy ráno od 1:11 do 10:35 hodin vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k 24 zásahům – čerpáním vody.
V Ústí nad Labem to bylo celkem pět zásahů. „V Mojžíři jednotka pročisťovala kanál, na Střekově v podniku Setuza byla voda čerpána z kotelny, ze sklepů ve Malém Březně – Leštině, Zubrnicích – Týništi a Povrlech,“ vyjmenoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan.
Na Děčínsku vyjeli hasiči k 15 zásahům. V Dobkovicích – Prosetíně spadl můstek a voda se rozlévala do zahrad a domů a například ve Valkeřicích čerpaly jednotky vodu ze sklepa.
Voda ničila i silnice
Trvající déšť páchal škody i v sobotu. Mezi 11.00 až 16.30 vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k 14 zásahům.
Z toho bylo podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Lukáše Marvana 7 žádostí o čerpání vody a 7 odstraňování nejrůznějších překážek.
„Pět výjezdů bylo v ústeckém okresu, jednotka například čerpala vodu v areálu ZOO, odstraňovala spadlý strom v Mírové ulici v Povrlech nebo větev spadlou na zaparkované automobily v ulici Na Popluží,“ řekl.
Voda z rozvodněných potoků také podemlela silnice v Povrlech a na Malobřezensku. Tam kvůli tomu musela být omezena i doprava.
Zpracovali: Janni VORLÍČEK, Filip VLČEK a František ROČEK
--> Obyvatelé se v Týništi u Zubrnic hasičů nedočkali
--> Městská hromadná doprava se zkomplikovala