Tím lékem je technologie spalování výparů při vysoké teplotě. Zrealizování tohoto řešení by dokonce ani netrvalo dlouho.
Horší už je podložit to smluvně se sousedící Dalkií, jež disponuje přiměřenou spalovnou. Jednání o smlouvě s ní se totiž mohou protáhnout.
Jak ale uvedl Pavel Nohava, generální ředitel společnosti PLP, které lihovar patří, firma již o tomto řešení s Dalkií jedná. „Prozatím si společnost PLP nechá odbornou firmou zpracovat studii proveditelnosti tohoto opatření,“ vysvětlil Nohava.
„Pokud to bude možné, zřejmě se do toho pustíme. Máme ovšem ještě v záloze další čtyři možnosti, na to však potřebujeme být v provozu, aby bylo možné je vyzkoušet,“ dodal Nohava.
Také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) technologii spalování podporuje, protože se osvědčila. Potvrdila to i Jana Moravcová, ředitelka ústeckého inspektorátu ČIŽP.
„Jsme rádi, že po letech jednání s lihovarem k tomu jeho vedení dospělo,“ sdělila Deníku Moravcová. „Jsme přesvědčení, že technologie spalování bude konečným řešením zápachu.“
Jednání s PLP potvrdila i Dalkia. Ta se ovšem na zpracování studie proveditelnosti podle svého mluvčího Milana Wagnera podílet nebude.
„PLP patří mezi zákazníky společnosti Dalkia. S tímto partnerem se konaly pravidelné schůzky. Z dosavadních jednání nevzešel závazek společnosti Dalkia ke zpracování studie,“ sdělil Wagner. Jinými slovy to bude jen na PLP.
Pro stížnosti lidí z Trmic a okolí podnik nainstaloval protizápachové technologie v hodnotě asi 95 milionů korun. Stížnosti ale neutichly, proto se lihovar ohlíží po jiných řešeních.
„Obden přinášíte zprávu o zápachu z lihovaru v Trmicích, který jsem i já minulý týden cítil, například v Řehlovicích, u Chlumce, a jiný den skoro v centru města,“ svěřil se redakci Deníku například Petr Toman.
Zkušební provoz lihovaru skončí s červencem, o dalším se bude rozhodovat koncem měsíce. Měření autorizovanou firmou ale prokázala, že hodnoty pachových látek díky instalované technologii poklesly.
V době, kdy lihovar bezproblémově fungoval na přelomu června a července na zhruba 70 procent, se o něco snížil počet stížností na zápach. Nastalo ale i několik nestandardních situací, kdy tato technologie nefungovala. Kvůli technickým potížím dodavatele energie byly totiž přerušeny dodávky elektřiny.
To ale nechce management lihovaru komentovat, protože si nepřeje, aby byl dodavatel proudu se zápachem spojován. „Vždy nás to ale stálo několik milionů škody a nepřízeň ze strany místních lidí,“ řekl k tomu pouze ředitel Nohava s tím, že na vlastní energetický uzel nemají finance.
Jak ale uvedla trmická starostka Jana Oubrechtová, v posledním zkušebním provozu, kdy lihovar zažil několik výpadků proudu, ovšem na radnici dorazilo na 900 stížností. „Škoda, že s tím spalováním nepřišli hned na začátku,“ řekla Oubrechtová.
Po spalování zbytkových pachových plynů volá i trmické zastupitelstvo. Například Bronislav Špičák. Je to konečné řešení tohoto problému, všichni občané si oddychnou,“ řekl.
- Hlavním prvkem technologie na odstranění zápachu v lihovaru je kondenzátor na střeše sušárny výpalků, odkud zápach uniká
- Kondenzátor páry, která jinak roznáší pachové látky, sbírá a opět proměňuje na kapalnou vodu. Ta je odváděna do čističky odpadních vod.
- Zůstává tu ale páchnoucí zbytkový plyn, ten chce lihovar spalovat
- Pokud se lihovar dohodne s Dalkií, mohl by plyn být trubkami odváděn do topenišť trmické teplárny, kde by byl spálen při vysoké teplotě
- Metoda je dlouhodobě osvědčená, že zápach zmizí, si myslí i ČIŽP