„Hadrárna tam, kde dříve byla restaurace, levné knihy namísto automatu a teď se zde dokonce objevila zastavárna. Bezva služby pro turisty, to těžko jinde najdou,“ krčil rameny Václav Roudný. Do Bohemky chodil v mládí často si posedět do baru, stravoval se pravidelně i ve zdejším bufetu.

„Ten byl hodně využívaný, pořád tam byly fronty. Ale holt pronájem trhovcům asi vynáší víc. Bohužel, Bohemky je škoda, býval to kdysi slušný podnik,“ dodal pamětník.

„Byl skutečně dobrý, koncepčně i umístěním měl všechny předpoklady, aby tomu tak bylo i nadále. Bohužel, neúdržbou, ale hlavně tím, že tam vznikly ty nedůstojné šmejďárny, se z Bohemie stala zásadní ostuda,“ míní ústecký architekt Zdeněk Šťastný.

Vlastník hotelu Jan Postránský si to nemyslí. Na otázku, zda neplánuje nějaké vylepšení, řekl, že zatím ne a v budoucnosti, že se uvidí. O vhodnosti obchodů s levným zbožím se vůbec odmítal bavit. Zrušit je nehodlá. „To tedy rozhodně ne, vždyť jsou nové. Zůstanou, jak jsou,“ dodal rezolutně.

Stejně jako mnohým Ústečanům, ani vedení města se to, co se s Bohemkou stalo, nezamlouvá. „Samozřejmě, že nám to vadí, ale bohužel s tím nemůžeme moc dělat.

Jen apelovat na majitele, a to zatím velkou odezvu nemělo,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

close zoom_in Máte fotografie nebo zážitky z dob, kdy byl Hotel Bohemia chloubou metropole?

Podělte se o ně s ostatními čtenáři a zašlete nám je do redakce Ústeckého deníku na mail ustecky@denik.cz nebo svůj příběh sdělte nám všem níže do diskuze!

„Je to tragické, ale naše pravomoce jsou omezené. Na jedné straně je dobře, že ctíme soukromý majetek, ale na druhé straně solidní soukromý podnikatel by zvážil, zda je to, co dělá, v těchto místech adekvátní. Donutit ho k tomu ale nemůžeme,“ řekl i náměstek Jan Řeřicha.

close zoom_in V Ústí nyní Bohemii vzniká další konkurence v podobě kongresového hotelu na Masarykově třídě. „Mám hrůzu, co bude s Bohemií pak, aby z toho nevznikl druhý Máj,“ přiznal Řeřicha.

Jak je možno se dočíst v Dějinách města Ústí, přípravné práce k výstavě hotelu Bohemia, první moderní výškové budovy v samotném centru Ústí, začaly v srpnu roku 1964. V Dlouhé ulici mu padlo za oběť šest objektů.

Autor projektu architekt Gustav Brix v hotelové části navrhl 374 lůžek v jedno a dvoulůžkových pokojích a 3 apartmá. K hotelu patřila restaurace, kavárna, snackbar, vinárna, další bar, automat, 5 salonků i halové garáže se servisem.

Veřejnosti byl předán k 1. květnu 1968. Jeho název vzešel ze soutěže, vyhrál v konkurenci přibližně tisícovky návrhů. Na svou dobu šlo o velmi reprezentativní podnik, který byl chloubou krajské metropole.

O které "Ostudě města" byste si rádi přečetli?
close zoom_in
Posílejte nám své tipy na objekty, které hyzdí naše město, na e-mail:
ustecky@denik.cz
Těšíme se na vaše náměty!

Příště: Zanedbaný areál Setuzy

DALŠÍ OSTUDY MĚSTA: