Po dvou týdnech se opět pod vodou ocitlo Střekovské nábřeží. Zase nezafungovaly kanálové vpustě.
„Celkem jsme museli na Ústecku vyjet k 51 případům,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan s tím, že jejich hlavní prací bylo odčerpání vody a odstraňování spadlých stromů nebo větví.
Zasahovali také dobrovolní hasiči. Například v Povrlech v sobotu podle Marvana dobrovolná jednotka musela přikrýt střechu a podepřít strop v místní základní škole.
Hasiči byli doslova na roztrhání až do soboty do 16.30 hodin. „Pak šlo jen o ojedinělé události a v neděli už byl naštěstí klid,“ dodal Marvan.
Týniště na odstřel
Tragicky vyhlížející bylo ucpání jindy klidného potůčku v Týništi nad Zubrnicemi. Přeplněné koryto nestačilo pojímat přívaly vody, které zaplavily domy. V podvečer se tak s vodou, která v domech dosahovala několika desítek centimetrů, museli poprat obyvatelé čtyř domků.
Zdejšímu starostovi Tomáši Pernekrovi se prý nepodařilo dovolat žádné pomoci. „Víceméně jsme se hasičů nedočkali a pomohli jsme si svépomocí, okolní lidi pomáhali těm vytopeným,“ potvrdil Pernekr.
Obce takzvaného mikroregionu Velkobřezensko se přitom finančně podílejí na práci poloprofesionální jednotky zdejších hasičů a ty přitom zasahují na území města Ústí nad Labem.
Obec podle Pernekra má povodňový plán připravený. „Plán je ale jedna věc a skutečnost druhá,“ dodal. Poškozeným lidem nabídl finanční pomoc, úřad bude mít dveře otevřené.
Bleskový příval vody zatopil v Leštině u Zubrnic vozovku do Zubrnic a část jí strhl. Přímo v Zubrnicích zas voda zaplavila zahrádky a příjezdové cesty proměnila v dravou řeku.
Nábřeží: Jezero
Pojišťovna ani Severočeské vodovody a kanalizace ještě nestihly spočítat škody na Střekovském nábřeží z minulého týdne a už jim další přihnala nová deštivá katastrofa. Liják nábřeží proměnil ve vanu plnou vody.
Podle místních lidí i zdejšího starosty Vlastimila Žáčka byly opět na vině kanálové vpusti.
Kanály byly ucpané, a kvůli tomu tu místo ulice vzniklo jezero. „Jednak budeme chtít, aby pro tyto případy držel někdo na Severočeských vodovodech a kanalizacích (SČVK) pohotovost, anebo aby se otevíraly automaticky,“ uvedl Žáček.
„Zároveň chceme kompletní revize a vyčištění všech kanálů a revizních šachet,“ dodal. Právě revizními šachtami musela nakonec být voda ze Střekovského nábřeží vypuštěna. Místní lidé si ovšem stěžují, že na ucpané kanály upozorňují už roky.
Pošlete nám je (i fotografie) na mail ustecky@denik.cz nebo pište do diskuze.
Zde pak najdete vaše poslané příspěvky a fotografie /AKTUALIZOVÁNO/
Střekovští si zoufají
Střekovští do toho po 14 dnech spadli nanovo. Voda dokonce umáčela vysoušeče, které jim zapůjčila obvodní radnice a magistrát.
„Stále jsme je posouvali a marně,“ svěřila se Jaroslava Faiglová. „Volala jsem na SČVK, že je tu zase ten samý problém s vodou a nic,“ stěžovala si.
Faiglová s ostatními nájemníky měla ve sklepě, garáži a na chodbě 15 až 20 cm vody. Je to podle ní jev, který se objevuje od jara, co byla postavena protipovodňová stěna.
„Jsme na nejnižším bodu nábřeží, a voda k nám stéká. Když chlapi zvedli pomocí krumpáčů kanálové kryty, začala nakonec odtékat. Je potřeba zde vyřešit kanalizaci pro silné, intenzivní deště,“ dodala Faiglová.
Mluvčí SČVK Iveta Kardianová oponovala, že jejich lidi na místě byli.
„Kontrolovali i čerpací stanici, byla v pořádku. Déšť byl ale tak vydatný, že kanalizace prostě vodu nepobrala,“ uvedla.
Řešení pro Střekov
Primátor Ústí Jan Kubata už v pátek večer svolal krizový štáb. Byli přítomni i zástupci dopravního podniku, městské policie či firmy AVE CZ, která pro město zajišťuje úklid.
„Řešili jsme například, jak co nejrychleji městskou dopravu obnovit. Podařilo se to už ve 20.30 hodin. Dohodli jsme také nasazení pracovníků s lopatami, protože po městě byly naplaveniny štěrku a hlíny,“ uvedl primátor. Prošel také Střekovské nábřeží a podle něj SČVK nezaspaly.
„Sám jsem tam viděl jejich lidi, jak vpusti otvírali,“ řekl s tím, že místní obyvatelé velmi riskovali, jestli tak někde činili sami. „Voda je mohla smést, něco takového bych nikomu nedoporučoval,“ varoval Kubata. Na kritiku ucpaných kanálů reagoval tvrzením, že byly vyčištěné.
„Ale přívalový déšť bere s sebou, co má v cestě, hlínu, písek a vše jde zase znovu do kanalizace,“ řekl. Na dnešní ráno primátor svolal jednání za přítomnosti odborníků na protipovodňová opatření. Budou zde řešit, jestli je na Střekově možné udělat taková opatření, která by minimalizovala následky podobných přírodních živlů.
Na dnešek meteorologové pro severočeský region předpověděli polojasno, postupně až oblačno, místy přeháňky. Upozornění na nějaké mimořádnosti nevydali.
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU