„Když selhávají orgány státní správy, nevidíme jiné východisko, než se bránit i formou občanské neposlušnosti, například svoláváním demonstrací,“ píše se v otevřeném dopisu Trmické ligy odeslaném v pondělí ředitelce ústecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Liga v dopise ředitelku žádá, aby nestranila provozovateli lihovaru a hájla zájmy občanů. Celé jeho znění zveřejnil Deník včera.
Občanské sdružení Trmická liga založila zastupitelka Marcela Hainzová spolu s dalšími obyvateli města.
„Již rok a půl jsou obyvatelé Trmic a okolí obtěžováni zápachem, jehož zdrojem je průmyslový lihovar. Nepomáhá petice, tlak samosprávy, zájem médií,“ píše se v dopisu. „Chceme mít pro příště možnost se účastnit stavebních řízení,“ řekla Hainzová, proč sdružení zakládala.
Rozhodne se 24. července
Podle své ředitelky Jany Moravcové si ČIŽP v Ústí nad Labem uvědomuje, v jaké složité situaci se obyvatelé Trmic, Koštova a okolí nacházejí a rozhodně tuto situaci nepodceňuje.
„Provoz dodržoval platné integrované povolení vydané ke zkušebnímu provozu krajským úřadem, takže ČIŽP nemohla vést proti provozovateli žádné sankční řízení,“ uvedla Moravcová.
„Přesto chápeme obavy a neúnosnou situaci obyvatel a své jasné stanovisko k dalšímu provozu sdělíme 24. července stavebnímu úřadu v Trmicích,“ dodala Moravcová.
Trmická starostka Jana Oubrechtová si myslí, že liga má právo na vyslovení názoru. „Jsem přesvědčená, že na tom, co říkají, něco je.“ V každém případě, ČIŽP podle zákona nemůže během schvalovacího procesu něco zakázat, či povolit. Může jenom souhlasit, anebo nesouhlasit. „Na základě tohoto vyjádření pak trmický stavební úřad povolí, nebo nepovolí další zkušební provoz,“ dodala k tomu Oubrechtová.
I ústecký primátor Jan Kubata při každém jednání s Trmicemi a ČIŽP apeluje, aby s tím něco udělali.
„Velmi mě to trápí, i když to bohužel nejsem schopen fakticky ovlivnit. Neschopnost lihovaru odsmradit svůj provoz je zarážející. Především proto, že deklarovali funkčnost deodozirační jednotky,“ uvedl. V této chvíli by lihovar podle něj měl být uzavřen do vyřešení problému, aby dál neobtěžoval zápachem. „V případě, že to nejsou schopni zvládnout, tak napořád.“
Odbory: Trvá, než se finance seženou
Proti občanům Trmic stojí odbory a agrární komora. Arnošt Svoboda, předseda odborů organizace Stavba z Vodohospodářských staveb, které jsou akcionářem PLP, provozovatele lihovaru, je pro povolení dalšího provozu.
Dle Svobodova názoru by bylo uzavření výdělečného podniku, který chce zaměstnávat, zločin.
V Trmicích ovšem bydlí tři tisíce lidí a v lihovaru, který zaměstnává 80 pracovníků, pracuje jen asi pět z nich.
„Netýká se to jen zaměstnanců lihovaru. Odrazí se to i na zemědělce a naše dodavatele,“ namítá odborář Svoboda.
Zároveň si myslí, že na problému by měly obě strany spolupracovat. „Firma závady stále odstraňuje, ale je česká, takže tam nemůže sypat miliony korun v jednom kuse. Dělá to postupně, chvíli to trvá, než se finance seženou,“ dodal.
Za lihovar se staví i předseda Krajské agrární komory František Loudát. „Lihovar má roční kapacitu zpracování 360 tun obilovin. To je velké odbytiště v době, kdy přebytek obilovin činí 2 miliony tun,“ řekl.
Provozovatel lihovaru se hájí, že na odstraňování zápachu pracuje.
„Lihovar soustavně zařízení dovybavuje a zdokonaluje. K tomu, aby dosáhl žádoucího výsledku, musí být provozován,“ tvrdí Bohuslav Brix, odborný poradce trmického lihovaru na ochranu ovzduší.
Ředitelko ČIŽP, hajte zájmy občanů, ne jen provozovatele lihovaru!
Vážená paní ředitelko,
obracíme se na Vás, jako na vedoucí představitelku státního orgánu, který byl zřízen na obranu přírody a životního prostředí. Pojem životní prostředí je velmi široký a zahrnuje v sobě celou řadu aspektů. Nepochybně mezi ně patří též čistota ovzduší a zápach.
Již rok a půl jsou obyvatelé Trmic, Koštova a širokého okolí vystaveni nepříjemnému zápachu, jehož zdrojem je Průmyslový lihovar. Již rok a půl marně apelují na dotčené orgány, mezi nimi též na Vámi řízený inspektorát, a dožadují se účinné pomoci a nápravy. Místo toho se jim dostává ujištění, že zápach není zdraví škodlivý, že orgány vše vyhodnocují, proměřují a sledují. Nepomáhají petice, nepomáhá tlak místní samosprávy, nepomáhá zájem médií.
Vážená paní ředitelko, naposledy měli občané Trmic možnost se s Vámi sejít na veřejné schůzce v dubnu 2009. Zde se dozvěděli, že průmyslovému lihovaru byl opět (již po třetí) prodloužen zkušební provoz.
Naprostá většina jich vyjádřila skepsi a nedůvěru v možnost odstranění pachových emisí, pocházejících z PLP, a.s. Vy jste však jejich pesimismus nesdílela a naopak jste přítomné ujistila, že stále ještě vidíte možnost nápravy.
Nyní se blíží konec dalšího zkušebního provozu. Zpětně můžeme jen konstatovat, že se obavy místních obyvatel vrchovatě naplnily. Jediné dny, kdy Trmice a Koštov nebyly zamořeny odpudivým a dráždivým zápachem, který střídavě připomínal rozvařené knedlíky a na uhel spálené těsto, byly dny, kdy byl lihovar z havarijních důvodů mimo provoz.
V ostatní dny a také noci se nedalo v příbytcích větrat, děti trávily na zahradách své prázdniny obklopeny štiplavým zápachem, slabším jedincům se chtělo zvracet, propukal u nich kašel a bolesti hlavy. V některých okamžicích intenzita zápachu překonávala hodnoty, jimž jsme byli vystaveni na počátku spuštění provozu, tedy ještě před instalací kondenzačních a dezodoračních jednotek. Důkazem toho je několik set nových stížností, které doručili občané během posledních dvou měsíců na MěÚ Trmice.
Ptáme se Vás, paní ředitelko, kde spatřujete další možnost nápravy?
Ptáme se, jak dlouho ještě bude muset několik tisíc občanů trpět a pobývat v zápachu?
Ptáme se, proč zákon a předpisy musí dodržovat vždy jen ti malí a bezvýznamní, kdežto těm, kdo mají dostatek peněz, prochází vše?
Ptáme se, proč vůbec dotčené orgány, mezi nimi i ČIŽP, povolily v Trmicích vybudování lihovaru s unikátní a nikde ve světě v tomto měřítku nevyzkoušenou technologií?
Ptáme se, proč právě my máme být těmi zkušebními laboratorními králíky, na kterých se účinky této technologie testují?
Důrazně apelujeme na vedení oblastního inspektorátu ČIŽP, aby konečně účinně zasáhl a začal vykonávat to, k čemu je kompetentní, tedy ochranu ovzduší.
Aby zabránil původci zápachu, jenž ani za rok a půl své existence neuměl zjednat nápravu v další činnosti. Žádáme Vás, paní ředitelko, abyste se konečně postavila na stranu tisíců občanů a nehájila pouze zájem jednoho soukromého investora.
V opačném případě, kdy selhávají orgány státní správy, již nevidíme jiné východisko, než se začít bránit jinou formou, např. formou občanské neposlušnosti, svoláváním demonstrací apod. Jedním dechem však dokládáme, že toto řešení považujeme za krajní a poslední.
V Trmicích dne 15.7. 2009 Za o.s. Trmická liga
Marcela Hainzová
Jaroslava Smutná
Jitka Rydvalová
Iveta Rejnková