Sedmiletou dívku nominovala Zoo Ústí nad Labem za dva roky sponzorování metrové krajty zelené, školačka na ni přispívá 2 tisíci korun ročně.

„Jak to, proč? Mám zvířata ráda, a hlavně plazy. A proto jsem teď náhradní maminka jednoho z nich,“ skromně krčí rameny dívka.
Cena Ď je vyjádřením díků českým mecenášům za podporu kultury a charity.

„Peníze na Eduardku – tak jsem si krajtu pojmenovala, mi dává maminka. Spolu jsme vybíraly, které zvíře by pro to bylo v naší zoologické vhodné,“ prozradila.

„A Nina přispívá i z peněz, které si našetřila,“ doplnila ji maminka Štěpánka Rambová. Ona i sestra se ale jméno hada dozvěděly až v den udělení ceny. „Ninka nám dokonce prozradila, že krajtu pojmenovala podle jména přítele své sestry,“ řekla maminka, která má před hady velký respekt.

Dívka má ale se svým hadem trochu smůlu. Zatímco hrdí adoptivní rodiče slonů, žiraf či žabek si mohou „své“ zvíře pohladit a vyfotit se s ním, u její krajty zelené ani pohlazení „nehrozí“. „Je totiž nebezpečná, mohla by mi ublížit,“ vysvětlila Nina.

Proto se také po převzetí ceny v ústecké zoo fotila s jinými hady, s korálovkou a hroznýšem. Nevadí jí to ani přesto, že už ani doma žádná zvířátka nemá. Jen na zahrádce občas vidí slepýše.

„O to radši pravidelně chodí do ústecké zoo. A když jdeme spolu, všechno mi i ukazuje a vysvětluje, zná i latinská jména zvířat,“ přiznala starší sestra Šárka s úsměvem.

close zoom_in Na předávání cen se sestry a maminka z Krásného Března jely jen podívat. „Pozvali nás, navíc Nina nikdy v Národním divadle nebyla. Už pozvání bylo příjemné, milé,“ ohlédla se starší sestra.

„Ani když začali ve Zlaté kapličce hlásit jméno Niny a že má přijít na pódium, netušily jsme, proč. Myslely jsme si, že prostě chtějí všem představit nejmladší nominovanou sponzorku zvířete,“ ohlédla se za slavnostními okamžiky z konce školního roku Šárka Rambová.

Když pak ale oznámili, že Nina cenu vyhrála, a ona přebírala těžký skleněný válec, byl to pro ně malý příjemný šok.

„Myslím, že je důležité, aby se vědělo, že i obyčejní lidé mohou zoo a zvířatům v ní pomoci. Byla bych nerada, aby teď, kdy je krize, drobní sponzoři na zoo zanevřeli. Vždyť ta zvířata za ekonomickou situaci nemohou,“ dodala Šárka Rambová.

close zoom_in Sponzorství zvířat v ústecké zoo

V současné době má ZOO přes 200 adoptivních rodičů. Nejdražší je slon bengálský, který ročně svého adoptivního rodiče příjde na 60 000 korun (volní jsou momentálně dva).

Naopak za tisíc korun ročně můžete adoptovat například želvy, papoušky, nebo sklípkana.

Informací o finanční částce, ale i to, zda je zvíře momentálně volné či nikoli se dozvíte na webových stránkách zoousti.cz v oddíle adopce, kde si zájemci mohou zvíře adoptovat přímo přes formulář zde umístěný.