GLOSA: Lihovar už nesmí obtěžovat zápachem
Nejprve musíte dokázat, že nebudete cítit a potom budeme s provozem souhlasit. To vzkázala trmickému lihovaru Česká inspekce životního prostředí. Respektive její ústecký inspektorát, který včera oficiálně oznámil své stanovisko k žádosti o další prodloužení provozu lihovaru.
„Lihovar nenaplnil podmínky integrovaného povolení na provoz a sice, že nebude obtěžovat okolí pachovými látkami,“ uvedla Jana Moravcová, ředitelka ČIŽP v Ústí, proč inspekce vyslovila nesouhlas s dalším provozem lihovaru.
Co se týká pachových látek, trmická starostka Jana Oubrechtová uvedla, že od května na úřad dorazilo na zápach okolo 900 stížností.
Konečné slovo v rozhodování o prodloužení, či neprodloužení zkušebního provozu lihovaru bude mít trmický stavební úřad. Rozhodnout musí do pátku 31. července. Své stanovisko kromě ČIŽP ještě dodá Krajský úřad a Krajská hygienická stanice.
Trmická zastupitelka Marcela Hainzová, která poslala tento týden za sdružení Trmická liga ČIŽP otevřený dopis, uvedla, že cítí úlevu, ale chápe, že to je problém i pro lihovar.
„Je mi líto zaměstnanců i investora, ale mým posláním zastupitelky je hájit zájmy občanů Trmic a Koštova. Samozřejmě doufám, že při rozhodování trmický úřad přihlédne ke stanovisku ČIŽP,“ řekla Hainzová.
Lihovar je nyní rozhodnut k odstranění zápachu instalovat osvědčenou technologii, o níž je i inspekce přesvědčena, že bude fungovat. „V případě, že bude provozovatel lihovaru opatření připraven realizovat, může o povolení zkušebního provozu znovu požádat,“ uvedla Moravcová.
Touto technologií má být spalování páry, která zápach roznáší po okolí, při vysoké teplotě. Podle inspekce není nutné, aby během přípravy a instalování této technologie zůstával lihovar v provozu.
Management lihovaru s tímto nesouhlasí. Jak uvedl Pavel Nohava, generální ředitel společnosti PLP, jíž podnik patří, lihovar naopak v provozu po čas instalace být musí.
„Pro možné zavedení par do topenišť kotlů společnosti Dalkia a zpracování studie proveditelnosti je potřeba lihovar provozovat, aby se mohly odebírat vzorky a provádět měření,“ argumentoval Nohava. Zároveň také upozornil, že i pro zpracování studie je potřeba podnik provozovat, aby vůbec zjistili, kde je problém. Ten zjišťují už rok a půl.
Právní zástupce lihovaru Petr Slabý ve svém dopise krajskému úřadu upozornil, že podle něj nemají stížnosti obyvatel Trmic před zákonem žádnou právní váhu, protože ještě nebyly takzvaně úředně ověřeny a konstatovány.
„Námitka, že takové úřední zjištění je obtížné a že pro něj nejsou jednoznačná zákonná pravidla není pro situaci, kdy by měla být důvodem pro omezení práv provozovatele zařízení, relevantní,“ dodává Slabý s tím, že bezdůvodné krácení práv lihovaru může být soudně napadeno se všemi důsledky pro zúčastněné strany.
Lihovar argumentuje, že splnil všechny požadavky dotčených orgánů a že emise pachových látek snížil o 95 procent.
To ale podle ČIŽP nestačí, protože zbývající procenta Trmice stále zatěžují.