Několikrát už totiž nachytali tyto dočasné pracovníky, jak se „flákají“.

Nejen to, zevlujících skupinek v oranžových vestách si všímají i obyvatelé města a upozorňují na ně.

Například Eduard Janota Deníku vylíčil jeden z případů, jehož byl svědkem. „Včera odpoledne jsem si v ulici Kozinova, kousek od Činoherního studia, všiml skupiny asi třiceti lidí,“ líčil senior Janota.

„Všichni měli oranžovou vestu. Jen zevlovali, klábosili a pouze jeden tam pomaličku, stéblo po stéblu, vyškubával plevel zpoza obrubníku. Takový šlendrián. A za to chtějí brát peníze?“ rozčileně se ptal Janota.

Podobného obrázku si prý místní lidé čas od času všimli i v Chabařovicích nebo v Trmicích. „Několikrát už jsme místo třiceti odpracovaných hodin potvrzovali jen dvacet,“ vysvětlila starostka Jana Oubrechtová, jak v takových případech postupuje trmická radnice.

„My máme na částečný úvazek pracovníka, který má tyto pracovníky ve veřejné službě na starosti.Ten má sepsaný plán práce a podle něj jim sdělí, co musí ten den udělat. Zadarmo prostě sociální příplatky nikomu nedáme,“ dodala Oubrechtová.

Veřejná služba je na Ústecku využívána zhruba dva měsíce. Každý dlouhodobě nezaměstnaný na sociálních dávkách pro udržení výše dávky musí odpracovat ve veřejné službě dvacet hodin měsíčně. Chce-li dostat o zhruba tisíc korun přidáno, musí mít už o dalších deset hodin navíc.

A právě tyto hodiny jsou pro mnohé z těchto pracovníků jen formalitou. „Člověk si to tam lehce odpracuje. Projde se, dá si cigaretu, sem tam mávne koštětem,“ myslí si o tom Michal Gaži. „To je ta tisícovka navíc zadarmo, taky se chystám přihlásit.“

To se ovšem plete. Například střekovská radnice si pracovní nasazení lidí ve veřejné službě natočila na video. „Je to důkaz, že se skutečně poflakují. Tak takhle by to nešlo, hodiny jim neuznáme a vyřadíme je. Jsou tu desítky lidí, kteří tu práci odpracovat chtějí a potřebují ji,“ komentoval to střekovský starosta Vlastimil Žáček. „Pro nás je to ale poučení, že nakonec přece jenom budeme muset vytvořit pracovní místo pro obecního drába,“ zažertoval.

Radnice se totiž spoléhala, že každá skupina pracovníků bude mít svého předáka, který odvedenou práci překontroluje. Bohužel, i tento předák byl přistižen, jak si v pracovní době vyřizuje soukromé záležitosti.

„Důvěřovali jsme, prověřili to a výsledek nás nemile překvapil. Předpokládám, že se tím budeme zabývat na nejbližším jednání rady obvodu,“ dodal k tomu Žáček.