„Je to pro nás trochu zklamání,“ konstatoval Arno Fišera, zástupce hejtmanky. V roce 2002 se vybralo od firem i občanů 26 milionů, před třemi lety přes čtyři miliony korun.

„Největší částky od firem jsou tak padesát tisíc, občané dávají od tisícovek až po desetitisíce,“ upřesnil k tomu Zbyněk Šebesta z kanceláře hejtmanky.

Podle názoru Fišery se na výši sbírky nepodepsala ani tak současná hospodářská krize, ale spíše několik jiných faktorů: především nebyla postižena vodou velká oblast jako při zátopách v roce 2002, takže lidé necítili tak silnou potřebu pomoci. Navíc dobře zafungoval záchranný integrovaný systém, lidé nezůstávali bez bezprostřední pomoci.

„Navíc tehdy do konta kraje přispěly i další kraje a města, ty ale teď tyto peníze poskytly přímo do rozpočtu kraje, který je cíleně rozdělí,“ uvedl Fišera.

Zástupce hejtmanky Pavel Kouda již první peníze z krajské pokladny předal zhruba šesti stům postižených rodin na Děčínsku už v půlce července. Šlo o částky od deseti do třiceti tisíc korun, celkem o 8,67 milionu korun.

Na středečním jednání rada kraje také přijala milionovou humanitární pomoc Středočeského kraje a rozhodla uzavřít darovací smlouvu s krajem Plzeňským na stotisícovou částku na škody způsobené v kraji v červnu a červenci záplavami.

Rozhodla také o přesných částkách, které poškozená města dostanou na Děčínsku. Po uzavření sbírky pak rada rozhodne, kam tyto peníze půjdou.
Na rozdíl od předchozích sbírek zůstanou letos někteří dárci anonymní.

„Někteří si nepřejí název firmy zveřejňovat, uvádějí to přímo v darovací smlouvě,“ reagoval Šebesta na dotazy, proč se na webové stránce kraje neobjevil seznam dárců sbírky jako v předchozích případech.

Úředníky kraje ale překvapilo, že některé firmy si za své služby v postižené oblasti nechaly platit v plné výši.

„Hlavně šlo o ty, kteří svážejí odpadky, tedy firmy, které nemají ani za současné hospodářské krize problémy,“ poznamenal Fišera.

„Čekal bych, že si vyúčtují provozní náklady na odvoz věcí, které lidem zničila voda. Ale požadovaly plné částky, jako by se jich situace těch lidí vůbec netýkala,“ dodal. O které firmy šlo, však neuvedl.