Plot, který tu stál roky a z jedné strany odděloval tři domy (dva patřily magistrátu, jeden byl přístavů) od vozovky.
Chystaná zeď měla pomoci starousedlíkům na protější straně ulice, aby k nim nepronikal hluk od problémových obyvatel protějších domů. A aby je neobtěžovaly ty spousty odpadků, které se kolem někdejších činžáků kupily.
Humbuk kolem zdi nemá cenu popisovat. Otázku, komu posloužil nejvíce, zkoušeli rozebírat novináři i politologové. Nejvíc nad vším vyčnívá Petr Uhl, který bez znalosti situace udělal z přestavby několikametrového plotu na zeď mezinárodní ostudu.
A tu už nikdo Ústí neodpáře. „Z Janova se stává Matiční,“ nechal se slyšet nedávno politolog Zdeněk Zbořil v reakci na současné napjaté vztahy mezi problémovými romskými rodinami a ostatními obyvateli v Janově.
Jako by nebyl blíž podobně pověstný mostecký Chanov, mnohem více problémový než Matiční. Tam si ale na konci devadesátých let nepodávalo pomyslnou kliku od dveří tolik politiků jako v ústecké čtvrti Nový svět.
Už jen pár rodin
Matiční tak dodnes dělá Ústí ostudu. A to i když samotné pověstné činžovní domy číslo 4 a 6, kam od roku 1994 začala radnice sestěhovávat neplatiče a problémové obyvatele (nejen romské), a které tak byly v devadesátých letech středem zájmu politiků včetně Havla a Klause, jsou dnes téměř prázdné.
Ostatně ani Topolánek už se v srpnu 2007 při své návštěvě Ústí v Novém světě moc nezdržel. Nebylo na co se dívat. Už tehdy přežívala v problémových domech jen necelá desítka rodin. Proč, to uváděli sami zdejší Romové:
„Většina lidí se z nich vystěhovala do Předlic,“ potvrdila Gizela Lacková, která se proslavila svým prohraným sporem s neštěmickou radnicí o to, že zeď (na tu krátkou chvíli, co se ji podařilo postavit) poškodila její práva, tedy občanskou čest a lidskou důstojnost.
Samotné Romy vehnal do domů v Předlicích humbuk médií a neustálá pozornost. „Dnes máme jiná problémová místa než Matiční,“ konstatuje primátor města Jan Kubata. V současné době tak sepisují petice s žádostmi, aby se někdo zastal jejich práv na klidný život místo neustálého pocitu ohrožení od obtěžování špínou až po drobnou kriminalitu, zase starousedlíci Předlic.
Petice ovšem dál sepisují i starousedlíci z okolí Matiční. Jejich neformálním mluvčím se stal Jaroslav Kopecký. „Ty domy jsou téměř prázdné a jinak se nic nezměnilo,“ konstatuje. „Některé domy v okolí jsou vybydlené a mění se ve skládky odpadků,“ řekl.
Stěžuje si i na obtěžování hlukem pozdě do noci, hlavně za tmy se tu lidé ani dnes necítí na ulici bezpečně. A stěžuje si na aroganci především romských dětí a výrostků. Radnice na tyto stížnosti reaguje tím, že do míst posílá městskou policii, nechala nainstalovat kamery. Výsledek – prý nic, co by opravdu vyžadovalo nutný zásah.
Za domkaře se v květnu Kopecký obrátil i na ministra Kocába. Zatím bez odpovědi, která by je uspokojila.
Posílejte nám své tipy na objekty, které hyzdí naše město, na e-mail:
ustecky@denik.cz
Těšíme se na vaše náměty!
Po patnácti letech problémů s novými obyvateli, (kteří se sem začali sestěhovávat nejen vinou radnice, ale Nový svět pak začaly vyhledávat jako levné bydlení problémové rodiny i spotánně) totiž slova o potřebě dlouhodobě vzdělávat a vychovávat určité skupiny obyvatel, místní starousedlíky neutiší.
I každodenní drobné nepříjemnosti mohou život pořádně ztrpčit. Na konci 90. let město vykoupilo za získaných deset milionů od vlády na řešení situace v Matiční jen tři domy naproti tehdy problémovým činžákům. Ostatní lidé tu museli chtěj nechtěj zůstat – kdo by jejich domky chtěl koupit? O tom všem už ale byly popsány stohy papíru. I knížky…
Co dál
Matiční tak tedy pro svět zůstává jak morální ostudou města, protože jeho obyvatelé před deseti lety dostali cejch hloupých rasistů. Pro Ústečany je zase ostudnou ukázkou toho, jak se celá společnost, hlavně politické špičky, hloupě postavila k vážným problémům, které město mělo (a stále má).
A konečně je ostudou i v tom docela nejobyčejnějším smyslu tohoto slova. Kolem Matiční už sice vyrostly průmyslové objekty, dokonce se tu některé domy opravily, ale stále je tu spousta těch velmi zanedbaných, místy dokonce i ruiny.
„Byla jsem tu nedávno náhodou a šla jsem se podívat do Matiční, kde jsem asi před třiceti lety bydlela. Byly to tehdy na Ústí luxusní byty,“ říká Marie Křiváčková, která dnes žije v Teplicích. „Byla jsem v šoku, jak je to tu zchátralé. A ten podchod na nádraží!“
Podchod jako by byl zrcadlem toho, jak se tu žije. Dráhy ho v roce 2007 nákladně zrekonstruovaly, ale sotva byl otevřen, změnil se k nepoznání – počmárané stěny, odpadky a místo, kde se nedalo projít, protože si tu udělaly romské děti hřiště – bez ohledu na to, jak to jiným obyvatelům Nového světa vadilo.
Co bude s Matiční dál? Vedení neštěmické radnice i primátor Kubata už mnohokrát uvedli, že by se celá oblast měla změnit.
Liana Wagnerová, starostka Neštěmic, vidí Nový svět jako spíše průmyslovou oblast. Magistrát pak chce v dlouhodobějším záměru udělat z labského nábřeží a okolí příjemné místo k rekreaci, bydlení i podnikání. Pověst Matiční ale tyhle záměry ještě dlouho nesmažou.
Příště: Smetanovy sady
DALŠÍ OSTUDY MĚSTA:
Bohemia, kdysi chlouba Ústí, je dnes hotel spojený s tržnicí
GALERIE: Nová část Masarykovy třídy je jako začarovaná, ale smutně
OBRAZEM: Autobusové nádraží spíš než cestující přitahuje povaleče