Těžká technika vjela do bran zchátralého sektorového centra na Severní Terase. Včera zde začala demolice jedné z největších ostud Ústí nad Labem. Ruinu, která zde zbyla po obřím nedokončeném centru, bourá firma AZ Sanace.

Rozebrání stavby, kde mělo být také kino, obchody a služby, odstraní firma do konce října za 83 milionů korun. Až do poslední chvíle se ozývaly hlasy, že centrum se dalo využít a bourání je ztráta peněz.

Václav Krejčí je architektem, který spolu s Josefem Burdou projektoval multifunkční centrum. Rozhovor s ním si přečtete ZDE

„Městská policie musela z objektu vyhnat bezdomovce a narkomany,“ konstatoval Zdeněk Pejša, výrobní ředitel ústecké firmy AZ Sanace, která zakázku na zbourání města získala ve výběrovém řízení.

Že zbourání zbytků centra, kde měly být obchody, služby i kino, bude úlevou také pro městské strážníky, potvrdil jejich ředitel Pavel Bakule:

„Prakticky každý třetí čtvrtý den jsme v objektu museli zasahovat. Chodili tam bezdomovci a hrozilo tam nebezpečí úrazu. Vysílání hlídek do rozlehlého torza objektu bylo proto nutností. Kromě toho jsme museli dávat pozor, aby tam nechodily děti, protože pro ně rozlehlý betonový labyrint sice představoval ideální bludiště a velké dobrodružství, ale i nebezpečí úrazů.“

Bezdomovci se ale podle informací Deníku hned stáhli do sousedního opuštěného hotelu Máj.

close zoom_in Obě radnice jsou zajedno

Jak vedení magistrátu, tak radnice obvodu jsou zajedno: stavbu nešlo už zachránit. I když některé nápady, co dělat s betonovým monstrem, ze kterého zloději během let odloupali, co mohli, padly.

„Já jsem s různými investory jednal sedmkrát. Všichni odstoupili od svého záměru,“ řekl Jan Kubata, primátor.
Leo Dittrich, starosta obvodu Severní Terasa, byl včera spokojený, že práce začaly.

„Konečně z obvodu zmizí ta ohyzdná stavba,“ řekl.

Jejím neštěstím je, že nebyla dokončena před listopadem 89 a o rozsáhlý rozestavěný objekt, do kterého bylo třeba ještě napumpovat značné peníze, nikdo v rámci kola různých privatizací neprojevil vážný zájem. A pokud ano, pak nikdy ne ku prospěchu stavby. Totéž platí i o někdejších úřednících města.

Dnes už zbytky stavby skutečně působí – jak potvrzují i ankety Deníku – na obyvatele i návštěvníky města velmi odpudivě. „Dřív se s tím něco asi dalo dělat, ale teď? Jen zbourat,“ míní Karel Prošek, jeden z dotázaných.

close zoom_in Likvidace přijde na 83 milionů korun

Město za zbourání stavby zaplatí společnosti AZ Sanace 83 milionů korun. Částka zahrnuje jak samotné bourání, tak odvoz suti na skládku průmyslového odpadu. I proto zazněly znovu hlasy, zda není ekonomičtější stavbu opravit.

Pro další využití, třeba jako seniorský dům, byli komunističtí zastupitelé města. „S demolicí nesouhlasíme, peníze mohly být využity lépe,“ řekla na mimořádném jednání zastupitelstva, které zakázku AZ Sanacím nakonec potvrdilo, Květa Čelišová.

Kolem samotné ceny bylo také mnoho diskuzí. Objevily se názory, že mohla být nižší. Jak ale vysvětlil náměstek primátora Jan Řeřicha, AZ Sanace nabídly cenu dokonce nižší, než vychází podle katalogu URS. Navíc město cena tolik nepálí, demolice centra bude dotována z fondů Evropské unie, Ústí zaplatí jen sedm procent. Více magistrát pálí termíny, protože kdyby příliš otálelo, o tyto peníze by přišlo.

close zoom_in Co bude s prázdným místem

AZ Sanace musí stihnout práce do konce října. „Teď bouráme na třech úsecích, na konci jich bude možná šest, vše záleží na bezpečnosti práce,“ sdělil Pejša.

Lidé by zde nejčastěji chtěli, jak vyplývá z různých průzkumů, vybudovat sportovní areál.

„Severní Terasa je vlastně uzavřený projekt, s dalšími stavbami moc nepočítáme, jen s domky na Kočkově a ve Starých Doběticích,“ řekl k tomu Dittrich. Obvod by proto místo ruiny i na různých dalších částech Terasy rád viděl otevřená sportoviště. „Hledáme na to peníze,“ dodal.

Ostuda města, a co dál?
- Stavba sektorového centra na Severní Terase začala v 80. letech minulého století.
- Měly tady být obchody a služby a kino pro obyvatele Severní Terasy. Těsně před dokončením ji ale zastavila sametová revoluce. Vnější část stavby již byla hotova, včetně obkladů mramorem. Dokončovaly se vnitřní stavební úpravy. Připraven (a někde v trávě leží u objektu dosud) byl i můstek přes hlavní ulici směrem k objektu bývalého obchodního centra Cíl.
close zoom_in - Město pak nemělo zájem objekt dokončit a zprovoznit. V roce 1994 zastupitelé Severní Terasy schválili prodej této rozestavěné stavby střediska obchodu a služeb společnosti PK Real za 40 milionů korun.
- V roce 1994 firmu zastupovali dva společníci, německý a český.
- První splátka, 19,5 milionu korun, byla řádně uhrazena, pak však německý společník zemřel při dopravní nehodě a začaly problémy.
- Český společník PK Real Václav Polák tvrdil, že dříve, než mohl uhradit další splátku, chtěla radnice objekt zpět. Ta naopak ale tvrdila, že vrátit jej chtěla, až když peníze nepřišly.
- Věc skončila v roce 1996 u soudu, a ten se jí zabýval až do loňského srpna.
- Konečný rozsudek padl až po 12 letech, když krajský soud loni s konečnou platností potvrdil rozsudek soudu okresního o zneplatnění prodeje kvůli chybné smlouvě.
close zoom_in - Sektorové centrum se tak po 14 letech znovu oficiálně vrátilo do majetku města. Mezi tím však už značně zdevastované.
- Investora pro něj se městu už najít nepodařilo, rozhodlo se proto letos zničenou stavbu zbourat, což jej přijde na 83 milionů korun. Ty má ovšem přislíbeny z Evropské unie, město bude muset uhradit jen sedm procent z částky na zboření.
- Podle průzkumů radnice i Deníku by obyvatelé Severní Terasy nejraději viděli na místě zbouraného sektorového centra sportovní areál. Radnice má skutečně v plánu budovat na různých místech sídlištního komplexu sportoviště pro děti i dospělé.
- Ozývají se však i hlasy, že místo je velmi lukrativní pro další možné stavby v rámci rozvoje města, protože v centru už místa na další projekty chybí. A tady na třech sídlištích – Severní Terasa, Stříbrníky a Dobětice, žije většina obyvatel Ústí.