„Je tu obrovský nárůst romského obyvatelstva. Na denním pořádku rušení nočního klidu. Co hodlají politici dělat s touto situací? Myslí někdo na původní obyvatele? Pomůže někdo normálním slušným lidem nebo se máme stát Romy?“ ptá se čtenářka Jana Bučková.

Ředitel městské policie Pavel Bakule přidává zkušenost městských strážníků. „Teď jsme v Mojžíři řešili případ napadení dvou strážníků dvanácti Romy, kteří rušili noční klid a napadli jednoho občana.“

Ale ani strážník podle něj nemůže represivně zasahovat proti těm, kteří třeba ruší noční klid. Pokud odmítne zaplatit pokutu, sepíše podklady pro přestupkovou komisi.

Bučková navrhuje, že pokud někdo zamýšlí udělat z Mojžíře druhý Chánov, ať město vykoupí byty za tržní cenu a bude vyřešeno.

Jak ale uvádí starostka neštěmického obvodu Liana Wagnerová, pokud někdo takový záměr má, pak to není radnice, ani město.

“Ty objekty jsou soukromé, máme tam pár zbytkových bytů. Domy jsou buď družstevní nebo společenství vlastníků. Jen na nich tedy záleží, komu byt prodají nebo pronajmou,“ uvádí.

Sama dodává, že je překvapena, jak se v této lokalitě situace vyvíjí.

„Je to takové malé uzavřené sídliště, okolo rodinné domky, mysleli jsme si, že tu bude spíše lukrativní bydlení. A místo toho tu vznikly problémy.“
Radnice tu dokonce chce opravit areál a okolí bývalého koupaliště.

Leccos odhalí pohled do nabídky bytů. Přímo v ulici Jindřicha Plachty se dá získat byt 3+1 za 350 tisíc, 2+1 dokonce o sto tisíc méně, na Severní Terase nebo na Klíši jsou ceny podstatně vyšší.

A legislativa je nastavena tak, že ani společenství vlastníků, ani družstvo nemůže ovlivnit, komu původní majitel (nebo v případě družstva nájemce) byt přenechá. „Představenstvo družstva bere převod členských práv a povinností ze zákona pouze na vědomí,“ vysvětlila Jarmila Michňová, pracovnice členské a bytové evidence družstva Rozvoj, kterému část bytů na sídlišti Jindřicha Plachty patří.

Potvrdila ale, že hlavně v poslední době nechávají původní nájemci svůj členský podíl převádět na romské zájemce.

close zoom_in Ani v případě společenství vlastníků nemají ostatní majitelé bytů možnost do toho, kdo se jim do domu nastěhuje, mluvit. Podle legislativy je jediná cesta – byt vykoupit a pronajmout. Problém je, že se na tom musí dohodnout všichni.

„Je to tu hrozné, lidé odtud utíkají. Nechápu, kde na byt někteří noví příchozí berou? Rodina vedle se netají, že žije ze sociálních dávek,“ řekla deníku Hana K. (jméno nechtěla zveřejnit) z ulice Jindřicha Plachty.

Ani v případě ceny však nerozhoduje radnice. „Názory prodávat zde byty levně jsme zavrhli. Těch pár, co v celém Mojžíři máme, nabízíme formou licitace, tedy tomu, kdo dá více,“ vysvětlila starostka.

„Já také nevím, kde na byty někteří lidé berou,“ míní primátor Jan Kubata. „Poukazujeme už na to dlouho. Může jít o zneužívání sociálních dávek, za těmi lidmi může být někdo, kdo jim platí, lichva – to už je ale problém státních orgánů, aby to rozkrývaly. Samospráva tu pravomoc nemá,“ řekl.

close zoom_in Kubata připomněl, že také to ho vedlo ke kandidatuře do parlamentu – aby mohl ovlivnit změnu sociálního systému na průhlednější.

Upozornil, že město už dnes postupuje třeba razantně při vyžadování úklidu nepořádku v Předlicích, kolem ubytovny na Střekově i na dalších místech. Přivítá, když se obyvatelé Mojžíře obrátí přímo na něj.

Společnost podle Kubaty problémy soužití různých skupin obyvatel nevyřešila.

„Lidé pak kritizují starostu nebo primátora. Ti ovšem mají malé pravomoci. Ústí má nejvíce strážníků na počet obyvatel, ročně ho to přijde na 80 milionů a ještě to podle průzkumů radnice připadá lidem málo,“ dodal primátor.

„My děláme, co můžeme. Nemyslím si, že bychom chodili s klapkami na očích,“ řekl ředitel městské policie Pavel Bakule.