Do prvních tříd letos má nastoupit 965 dětí, tedy jen o šest žáků více, než se jich očekávalo před loňským prvním zářím.
„Konečná čísla budeme znát až na základě závazně vyplněných výkazů, které školy vyplňují k poslednímu září,“ upozornila Ivana Solničková z kanceláře primátora.
Zatím se tedy vychází ze zápisů do základních škol. „Dostavilo se 1223 dětí, ale rodiče 258 z nich požádali o odklad,“ uvádí Solničková. Nejvíce prvňáků by mělo chodit do ZŠ Mírová, Anežky České a ZŠ Stříbrnická. Naopak nejméně prvňáků bude v ZŠ Brná, Předlice, Vinařská a Vyhlídka.
Celkem vloni navštěvovalo ústecké základní školy 8,5 tisíce dětí.
Žádné tsunami
Ostatně žádné populační tsunami se v příštích letech nečeká ani nikde v kraji. Počty dětí, které zřejmě do škol přijdou, se totiž dají už dnes celkem snadno spočítat, a to podle údajů, které mají matriky v kraji o narozených v jednotlivých letech.
Soňa Poupětová z odboru kanceláře hejtmana k tomu uvádí: „V novém školním roce má být v kraji v základních školách 70 601 dětí.“
O rok později to má být o pět set dětí více a v roce 2012 by to mělo být 72 122. Přes osmdesát tisíc se počty podle odhadů přehoupnou až ve školním roce 2015/2016 a přes devadesátku až v letech 2019/20.
„Základní školy by měly tento populační nárůst kapacitně snadno vstřebat,“ míní Poupětová. Dnes je v běžných třídách základních škol v průměru jednadvacet žáků, ve školním roce 2020/2021 by při zachování současného počtu mělo být 27,4 žáka. Nedosáhnou tedy ani maximální kapacity tříd, tedy třiceti dětí. Obdobná situace je i ve zvláštních školách.
Místo je
V ústeckých školách se přitom na větší počty dětí těší.
„Děti nám v poslední době ubyly, takže kdyby jich znovu přibylo, byli bychom jedině rádi. Místo pro ně určitě máme,“ komentoval obavy z populační tsunami v budoucích prvních třídách Marek Plch, ředitel základní školy v ústecké Palachově ulici.
Ještě poslední prázdninový víkend si mohou užívat žáci základních a středních škol na Ústecku. Až na ty, kteří něco během školního roku promeškali – buď měli příliš absencí a nemohla jim být udělena známka, nebo propadají. Poslední týden prázdnin je totiž i poslední šancí, jak s tím něco udělat.
„U nás opravné zkoušky a takzvanou doklasifikaci dělají necelé tři desítky dětí,“ sdělil Pavel Caitaml, ředitel střední školy v Trmicích, která má kapacitu přes čtyři sta dětí.
Opravné zkoušky jsou na středních i základních školách stejné v tom, že žák musí prokázat dostatek vědomostí na postup do dalšího ročníku. V základních školách mu v tom mají ještě pomoci dvě konzultace s učitelem během prázdnin. Na středních tato povinnost pro kantory není. A proč se zkoušky nenechají až na první týden v září?
„První školní den se musí vědět, do které třídy žák nastoupí,“ vysvětlila dlouholetá učitelka Jana Ksandrová.