Spor o umístění ovšem nekončí. Proslýchá se, že Svádovští ji chtějí chránit vlastními těly.

Viktor Malinkovič, střekovský zastupitel ze Svádova a člen sdružení Svadnet, tomu ovšem nakloněn není, ač jinak s přemístěním nesouhlasí.

„Hovořilo se o tom. Ale já nebudu vyzývat lidi, aby šli násilím proti policii,“ komentoval to.

„Pro návrat sochy do Svádova se mohlo udělat více. Z mého pohledu je to účelové, včetně udělení dotace z kraje. Ve smlouvě na ni je uvedeno číslo parcely, kde sousoší bude na Střekově stát. Pan starosta určitě bude argumentovat tím, že bychom o tuto dotaci přišli, kdyby se socha umístila jinam,“ řekl Malinkovič.

Vše v e–mailu

Střekovská radnice ale protesty nechápe a protestní aktivity Svádova má za opožděné. O tom, že se bude sousoší přemisťovat, totiž informovali Jana Kolmana také ze sdružení Svadnet už 27. ledna 2009 e–mailem. Kolman se totiž přesně na toto ptal, také elektronickou cestou.

V odpovědi, jíž Kolmanovi odeslala Olga Nováková, vedoucí úseku správy a evidence majetku ze střekovského úřadu, se také píše: „Spolupracovali jsme i s národním památkovým ústavem. Původní záměr byl ponechat tuto památku ve Svádově, ale nenašel se vhodný pozemek v majetku města, rozšířilo se hledání i do ostatních k. ú. Střekov,“ píše v e–mailu Nováková.

Jak dále ve zprávě Kolmanovi uvádí, vytipováno prý bylo několik různých míst, ale jako nejpřijatelnější vyšlo umístění v parku za střekovskou poštou.

„Toto rozhodnutí podpořil fakt, že se jedná o lokalitu, která je blízko radnice a blízko městské policie,“ dodává ve zprávě Nováková. Památka prý takto bude sledována městskou policií.

O novém umístění sousoší rozhodlo ministerstvo kultury 24. července 2008, památkáři to podpořili ve svém vyjádření 3. července téhož roku.
Svádov se pak kvůli sousoší vážně zabývá svým osamostatněním od Střekova. „Zaznívají silné hlasy. Nelíbí se nám způsob, jak je s námi nakládáno,“ dodal Malinkovič.

Sochu nekradou

Střekov se tomu nebrání, alespoň tedy zdejší starosta Vlastimil Žáček.

„Jestli si myslí, že samostatně na tom budou lépe, já osobně jim bránit nebudu. V každém případě mě ovšem mrzí obviňování, že pro Svádov nic neděláme. V posledních třech letech se pro něj udělalo víc, než kdykoliv předtím,“ řekl k tomu. „Sochu jim nikdo ukrást nechce. Naopak se ji snažíme zachránit, protože by mohla skončit v Německu,“ ohradil se Žáček.