Na webu Ústeckého kraje je vyvěšen text petice za záchranu šumavských lesů v souvislosti s rozšířením kůrovce. A právě to se opozici příliš nepozdává.

Jaroslav Doubrava, krajský zastupitel za uskupení Severočeši.cz a zároveň starosta Telnice, sice s textem petice souhlasí, ale zároveň poukazuje na petici ohledně Kozí dráhy.

„Myslím, že si vybírají, které vyvěsí a které si taktně nechají pro sebe,“ řekl Doubrava. „Dodnes jsme k naší petici ohledně Kozí dráhy nedostali žádné vyrozumění. Takových je jistě celá řada.“ Podle Doubravy pak kraj zveřejní jen to, čím se může předvést. „Podivnosti si nechávají pro sebe,“ dodal.

Text společné petice Jihočeského a Plzeňského kraje k alarmujícímu stavu lesů na Šumavě byla zavěšena na webové stránky Ústeckého kraje na požádání vicehejtmana Arna Fišery. Ten má ve své působnosti právě oblast životního prostředí. Potvrdil to Zbyněk Šebesta z kanceláře hejtmana.

„Pan náměstek vyhověl přání hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly, který jej o to v rámci spolupráce českých krajů a konkrétně v Radě Asociace krajů ČR, požádal.“

Podle Šebesty ale kraj ani krajský úřad v žádném případě neorganizují sbírání podpisů pod peticí. Text, jak se Deník přesvědčil, je pouze ve formátu *.pdf „Na internetových stránkách je jenom pro informaci občanů našeho regionu,“ dodal k tomu Šebesta.

Sám Fišera pak řekl, že ochrana lesů na Šumavě je i našemu kraji blízká, protože se všechny kraje snaží chránit životní prostředí.

„Myslím, že republika se neskládá z krajů, ale že jsme jedna republika. Až budeme potřebovat pomoc, také budeme psát apely na všechny strany,“ bránil se s tím, že něco jiného by bylo, kdyby o to kraj požádala ekologická iniciativa.