PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE PŘÍMO Z MÍSTA KONÁNÍ MČR!
V doprovodu Pavla Doubravy, starosty Krajského sdružení hasičů v Ústí, a dalších funkcionářů se o jedenácté hodině objevil na stadionu mezi třemi stovkami hasičů.

Vlček pro Deník uvedl, že akcí dobrovolných hasičů se zúčastňuje pravidelně, protože dobrovolné hasiče podporuje a snaží se jim pomoci s problémy, které mají.

Nejpalčivější je nedostatek finančních prostředků na technické vybavení dobrovolných hasičských sborů. Proto je jedním z těch, kteří budou iniciovat zákon, který by zlepšil tok peněz hasičským sborům v obcích.

„Počítáme s tím až po volbách, protože teď máme před sebou stabilizaci státního rozpočtu, a na tyto iniciativy není prostor. Počítáme ale s přijetím zákona, podle kterého by pojišťovny měly mít ze zákona povinnost určité procento svých získaných prostředků předat hasičům na zakoupení výstroje a výzbroje. Vždyť je to i v zájmu pojišťoven, aby hasiči byli vyzbrojeni co nejlepší technikou. Tím se omezí rozsah škod,“ dodal Vlček.

Nedělního setkání s dobrovolnými hasiči se zúčastnil Vlček před začátkem rušného týdne. Podle Vlčka již v pondělí vláda na svém zasedání by měla požádat o stav legislativní nouze. Na jeho základě bude sněmovna jednat o vládním úsporném balíčku a bude ho schvalovat v jednom čtení.

Na šampionátu hasičů řádili zloději

Ústecký primátor Jan Kubata v sobotu o osmé hodině ranní zahájil velké hasičské běhání po ústeckém městském fotbalovém stadiónu. Celý průběh narušili dva kapsáři.

Na tři sta hasičů, desítky hostů a množství diváků doprovázeli v sobotu na ústeckém stadionu také zloději. Dva kapsáře již hasiči vyprovodili během dne ze stadionu. Podle telnického starosty a dobrovolného hasiče Jaroslava Doubravy, v obou případech se dva mladší muži snažili okrást přihlížející.

„Jednoho z nich jsem osobně chytil za límec a poslal domů do Předlic, ať okrádá své kamarády a hasičům dá pokoj,“ uvedl Jaroslav Doubrava.

V Ústí se nekoná ledajaké běhání, ale Mistrovství ČR družstev sborů dobrovolných hasičů. Podle Pavla Doubravy, starosty Krajského sdružení hasičů v Ústí, byli ráno na stadionu kromě primátora i tři stovky hasičů. A během dne přicházela řada příznivců hasičského sportu a obyvatel Ústí.

„Vzhledem k tomu, že je mimořádně dobré počasí, a nebe bez mráčku, mají závodníci na ústeckém stadionu doslova ideální podmínky,“ dodal ráno starosta krajských dobrovolných hasičů. Po poledni ale někteří ze závodících si povzdechli, že by neškodilo, kdyby bylo na chvilku pod mrakem. V menším teple by se lépe běželo.

Družstvo Sboru dobrovolných hasičů SDH Lhenice reprezentuje Ústecký kraj v kategorii mužstev mužů i žen. Martin Vlček a David Somol si povzdechli, že discipliny jsou rozděleny mezi dva dny - sobotu a neděli, takže zápolení probíhá v pomalejším tempu, ale naopak byli spokojeni s počasím.

Jejich družstvo od roku 2000 se dostalo do celorepublikové reprezentace téměř vždy, pouze dvakrát bylo lepší jiné družstvo z Ústeckého kraje.

Václav Šeiner z SDH Lhenice bydlí na Litoměřicku ve Lkáni a pracuje jako profesionální hasič – asistent u hasičského záchranného sboru v Ústí a zároveň je i dobrovolným hasičem a ve lhenickém družstvu reprezentoval kraj.

„Je zde velká konkurence. Bez ohledu na to, kdo bude první, vítězi jsou zde všichni, protože všichni ze sebe vydávají maximum a všichni skutečně umí,“ zdůraznil Šeiner.


V neděli vrcholí mistrovství nejtěžší disciplínou – požárním útokem.

Zpracoval František Roček

Zahájení

Mistrovství dobrovolných hasičů bylo oficiálně zahájeno

Šestapadesáté Mistrovství České republiky družstev dobrovolných hasičů v požárním sportu bylo zahájeno.
Úderem osmnácté hodiny se vydal průvod závodících hasičů v čele s dechovou kapelou z Lidického náměstí na Mírové.

Týmy nastoupily na Mírovém náměstí před podium, tak jak je přivedli vlajkonoši jednotlivých krajů. Před nastoupené sbory vystoupili se svými proslovy Starosta Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska Karel Richter, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a primátor města Ústí nad Labem Jan Kubata.

Poté už nic nebránilo oficiálnímu zahájení mistrovství. Zazněla česká hymna, rozhodčí a soutěžící složili slib, hejtmanka předala starostovi ústeckých krajských hasičů Pavlu Doubravovi zástavu a mistrovství bylo právoplatně zahájeno.

Hlavní boje o mistrovský titul se odehrají v sobotu a v neděli na městském stadionu. Na sobotu je připraven běh mužů a žen na sto metrů přes překážky a štafeta 4x100 metrů.

V neděli dopoledne se utkají dobrovolní hasiči z České republiky v požární útoku. Od třinácti hodin, poté proběhne celkové vyhodnocení šestapadesátého Mistrovství České republiky družstev dobrovolných hasičů a bude právoplatně ukončeno.

ZPRACOVAL Petr Sochůrek

Jak to dopadlo?

Celkové pořadí muži:

1. SDH Horní Kamenice
2. SDH Horní Poříčí
3. SDH Radimovice

Celkové pořadí ženy:

1. SDH Chválenice
2. SDH Trnava
3. SDH Kvasiny

Běh na 100 metrů překážek muži:

1. Pěkný Jakub SDH Horní Poříčí 15.97 sekund
2. Lukáš Janko SDH Polesí 16.35 sekund
3. Pavel Hnízdil SDH Horní Poříčí 16.47 sekund

Běh na 100 metrů překážek ženy:

1. Andrea Hrousková SDH Štepánov 17.30 sekund
2. Pavla Švaříčková SDH Trnava 17.31 sekund
3. Lenka Tomandlová SDH Ledenice 17.41 sekund

Požární útok muži:

1. SDH Radimovice 25.42 sekund
2. SDH Horní Kamenice 25.66 sekund
3. SDH Bystré v Orlických horách 26.28 sekund

Požární útok ženy:

1. SDH Krchleby 24.67 sekund
2. SDH Vlčnov 25.96 sekund
3. SDH Miroslav 26.39 sekund

Štafeta 4 x 100 metrů muži:

1. SDH Hněvošice 56.21 sekund
2. SDH Horní Poříčí 56.71 sekund
3. SDH Horní Kamenice 57.08 sekund

Štafeta 4 x 100 metrů ženy:

1. SDH Chválenice 63.16 sekund
2. SDH Trnava 63.16 sekund
3. SDH Písková Lhota 64.88 sekund