„Podám nadřízenému orgánu krajského úřadu v nejbližších dnech podnět na přezkoumání rozhodnutí o mé podjatosti vůči průmyslovému lihovaru,“ popsala své další kroky Oubrechtová.

Trmický lihovar nadále vyrábí ve zkušebním provozu. Ten vyprší 16. října. Pak chce prý požádat o trvalý provoz.

Bojovat s lihovarem se rozhodli i sami Trmičané. „Podáme na lihovar hromadnou žalobu za neustálé obtěžování hlukem a zápachem. Nyní náš právník zkousmá situaci a do čtrnácti dní by mělo být jasno,“ uvedla Marcela Hainzová z Trmické ligy.

„Pak o připravené žalobě budeme informovat obyvatele okolních obcí, jestli se k nám přidají,“ dodala Hainzová s tím, že už nyní se jí hlásí řada lidí.

Podle slov obyvatelky nedalekého Koštova Ivany Kostilníkové je rozhodnutí krajského úřadu vůči starostce absurdní.

„Proto jsme starostku snad volili, aby hájila naše zájmy! Proč má o našem městě rozhodovat teplický úřad? Vedení lihovaru neplní své sliby, že lihovar nebude zápachat,“ říká Kostilníková.

O podjatosti vedoucího trmického stavebního úřadu, tajemníka a starostky města rozhodl ředitel krajského úřadu Milan Zemaník.

Trmický stavební úřad prý nerozhoduje objektivně. „Starostce vyplývá již z jejího mandátu, že se musí snažit zabránit všemu, co občany obtěžuje, což je v tomto případě zápach a hluk z lihovaru. Po důkladném prověření všech skutečností jsem dospěl k závěru, že starostka Jana Oubrechtová je v tomto případě podjatá. Podle správního řádu nemůže vést řízení žádná osoba, která je k podjaté osobě ve stavu podřízenosti. Pokud je podjatou starostka, nemůže řízení vést nikdo z úřadu. Ze správního řádu potom vyplývá, že v řízeních musí pokračovat sousední správní orgán. Určili jsme Magistrát města Teplice,“ obhajuje své rozhodnutí Zemaník.

Podle slov vedoucí odboru stavebního úřadu teplického magistrátu Jany Křivanové ještě úředníci neobdrželi spisovou dokumentaci. „Nebudeme vydávat žádná prohlášení ohledně lihovaru, dokud se neseznámíme se spisem,“ uvedla rázně Křivanová.

„Jsem z celé kauzy rozladěný. Musím zodpovědně říci, že starostka nikdy do řízení nezasahovala,“ uvedl vedoucí stavebního odboru v Trmicích Martin Sommer. Současně dodal, že veškerou dokumentaci již do Teplic odeslali.

Je to již druhý případ, kdy krajský úřad odebral trmickému stavebnímu úřadu rozhodování o stavbě na jejich území. V červenci bylo odebráno trmickým úředníkům řízení o údajných černých stavbách na pozemku Patrika Oulického. Ten je považován za šedou eminenci ODS.