Kauza lihovar zřejmě skončí až na Marsu – zní názor Marcely Hainzové, trmické zastupitelky a zakladatelky sdružení Trmická liga. Reagovala tak na další změnu v osudu trmického lihovaru.

O něm se nakonec bude rozhodovat až v Litvínově. Úředníci „Opravdu jsme přetížení, máme podstav a nestíháme, proto jsme požádali litvínovské kolegy, aby věc převzali,“ uvedla Marie Nejedlá, vedoucí teplického stavebního úřadu.

Tomu lihovar přiřkl v první půli září krajský úřad, když vyhověl žádosti výrobce průmyslového lihu o změnu stavebního úřadu. Trmický je podle jeho názoru podjatý.

Včera také přišel na krajský úřad z Litvínova dopis, že tamější úředníci souhlasí s přestěhováním kauzy. Balíky spisů ale zatím leží v Teplicích. „Jednání ještě probíhají. Zatím máme jen souhlas, fakticky jsme věc ještě nepředali,“ konstatovala Nejedlá.Lidé z Trmic se rozhodli podat na lihovar žalobu

„Připadá mi to jako kašpárkov. Původně jsme měli informace, že rozhodování o lihovaru přejde do Mostu, ale šlo do Teplic,“ upozornila Hainzová.
Komu se do řešení složité a mediálně proprané kauzy trmického lihovaru chce a komu ne, ve skutečnosti nemohl krajský úřad zkoumat.

„Podle zákona musíme v případě podjatosti předat věc sousednímu stavebnímu úřadu,“ vysvětlila Zdenka Švehlová, vedoucí odboru územního plánování a stavebního úřadu kraje. Možnosti tedy byly jen dvě – Ústí a Teplice. Kraj zvolil druhou možnost, aby lihovar neoznačil z podjatosti i ústecké úředníky.Kraj: Na lihovar má dohlížet teplický úřad

„Lihovar byl občas cítit i ve městě,“ dodala.
Tepličtí měli v rozhodování volnější ruku.

Důvodem, proč Tepličtí kauzu nechtěli řešit, nebyla podjatost, ale přetíženost. A v tom případě mohou věc předat kamkoliv v republice.Lihovar opět zamořil okolí zápachem

Pavel Nohava, generální ředitel lihovaru, o přehazování si jeho továrny mezi stavebními úřady neměl včera názor. „Asi nemají dost lidí? Litvínov má více zkušeností?“ odhadoval.Inspekce svůj souboj s lihovarem nevzdala

Jenže zlomový termín 16. října, do kdy podle rozhodnutí kraje vyrábí lihovar ve zkušebním provozu legálně, se neúprosně blíží. Do této doby dal lihovaru šanci kraj, když na konci srpna zrušil původní rozhodnutí právě trmického stavebního úřadu, ukončit kvůli stížnostem obyvatel na zápach zkušební provoz už koncem července.

„Zjistili jsme, že nebyly zákonné důvody, aby byla lihovaru zkrácena doba pro zkušební provoz, o jakou žádal,“ uvedla tehdy Švehlová. Toto rozhodnutí také zastavilo lavinu pokut, která se na lihovar ze strany trmického stavebního úřadu valila. Pokuta ale dál hrozí od inspekce životního prostředí.

Půlkou října tak ovšem skončí doba, kterou na vyzkoušení různých opatření proti obtěžování okolí zápachem a překračování normy hluku, určilo v žádosti o zkušební provoz samo vedení lihovaru. Co chystá dál ale Nohava nesdělil.Lihovar si zahrává s ohněm

Možností je několik: požádá o nový zkušební provoz? Kolaudaci? Nebo provoz ukončí?

Zbraně nesložili ani Trmičtí. Dál jednají o možnosti podat na lihovar hromadnou žalobu. „Jednáme s právníkem z Prahy, expertem na správní řízení. Přijede příští týden do Trmic přesvědčit, se jaká je situace a pak se vše rozhodne,“ sdělila ještě Hainzová.

Starostce Trmic Janě Oubrechtové také vadí cejch podjatosti, který její úřad dostal. Chce, aby otázku podjatosti řešil nadřízený orgán kraje, tedy ministerstvo.