Dvoudenní program na náměstí v tradičním pojetí

Litoměřické Mírové náměstí jakožto hlavní dějiště každoroční oslavy vína – vinobraní, se v letošním roce mírně změní. Zdejší program bude oproti předchozím ročníkům klidnější. Podle pořadatelů má být zaměřen více na tradiční pojetí vinobraní, na historii a tradice. Prostor dostanou také místní umělci.

„Již v roce 2008 se charakter tradiční akce změnil. Jejím prodloužením na dva dny vznikl prostor pro pohodovou slavnost, příjemné prožití pátečního večera, pro radost z dobrého vína a setkání s přáteli,“ říká Věra Kmoníčková, ředitelka Městských kulturních zařízení města Litoměřice.

Jak dále vysvětlila, právě kladné ohlasy a přání návštěvníků zopakovat si atmosféru pátečního večera přesvědčily vedení města, že návrat k historii, bezprostřednímu veselí a pohodě je v dnešní hektické, adrenalinem nabité době tím správným krokem.

„Na Mírovém náměstí vyrostou dvě pódia. Pódium před radnicí bude v pátek i v sobotu mimo jiné patřit zejména umělcům, kteří jsou neodmyslitelně spjati s Litoměřicemi a jeho okolím. Pódium před ústím Michalské ulice se stane součástí dobového tržiště s odpovídajícím programem,“ přibližuje Věra Kmoníčková.

Na tržišti budou dobově pojaté stánky se stylovým sortimentem, ukázkami řemesel a obsluhou v kostýmech. Nalezneme tu také vojenské ležení, ukázky zbraní včetně palných, souboje rytířů, představení kejklířů, historických tanců, divadlo na chůdách, navíc oba večery zakončí ohňová show.

V pátek je pamatováno na děti a dospělé, kteří se kromě soutěží dozví tajemství, které po staletí provází pěstování vinné révy. Pokud se všichni zapojí a podaří se společně vypěstovat obří hrozen, bude moci být odesláno poselství k císaři Karlu IV..

V sobotu návštěvníky čeká historický průvod, který bude zčásti pojat divadelním způsobem.

Divadlo však neopustí pódium ani později, kdy se v jednotlivých představeních diváci dozvědí mnoho zajímavého ze života Karla IV.. Dramaturgie této části se ujal Petr Stolař se svým Divadlem v Pytli, v roli Karla IV. vystoupí jako host litoměřický místostarosta Jaroslav Tvrdík.

„Další hudební program zahrnující širokou škálu žánrů naleznou návštěvníci po oba dny také na Dominikánském náměstí. Strašidla ve sklepení pod taktovkou DDM Rozmarýn a rozličné atrakce na Tyršově náměstí jsou již samozřejmostí,“ dodává Věra Kmoníčková.

Na páteční i sobotní 20. hodinu navíc pořadatelé připravili mimořádnou projekci v kině Máj. Bude zde promítán film Víno roku. Film o lásce, vítězství a kvašení.

Stánky s vínem, burčákem i medovinou budou umístěny zejména ve vinné uličce, protínající náměstí od České spořitelny k prodejně knih.

Ostrovní festival nabídne řadu hudebních stylů

Hudební festival se vším, co k tomu patří proběhne v sobotu 26. září na Střeleckém ostrově. Akce nese název Ostrovní festival. V letošním roce se koná poprvé a hned pro začátek nabídne zajímavý program plný interpretů zvučných jmen.

Na své by si zde měl přijít téměř každý, bude tu možné poslechnout si širokou škálu hudebních žánrů. Od popových MIG 21 a Chinaski, přes techno a house music, až po alternativu v podání kapely Duben v Pešti, která vystoupí v Letním kině.

„V rámci festivalu vystoupí špičky současného showbussinessu jako Chinaski, Support Lesbiens, MIG 21 a další. Mimo hlavní scény pod Tyršovým mostem tu bude připravena i hip-hopová nebo alternativní scéna, skateboardové závody, množství zajímavých adrenalinových atrakcí, programy a zábava pro děti i jejich rodiče,“ uvedla Věra Kmoníčková, ředitelka Městských kulturních zařízení města Litoměřice. I Ostrovní festival nabídne víno, burčák, občerstvení a vše, co k podobným akcím patří.

Na „Střeláku“ se utáboří Vikingové

Jednou ze zajímavostí sobotního programu letošního ročníku Litoměřického vinobraní bude také tábořiště Vikingů na Střeleckém ostrově. Bude možné s Vikingy pohovořit o řemeslech, době, ve které žili, co jedli a pili i jaké starosti je trápily.

„Ležení Vikingů se jistě stane velkým lákadlem. Ještě předtím, než se v kruté šarvátce utkají znepřátelené rody, předvedou Vikingové návštěvníkům předměty spojené s jejich životem a kulturou. V táboře bojovníků bude možné na vlastní oči vidět repliky vikingských stanů, jejich vybavení, kuchyni, předměty každodenního použití, oděvy, šperky a mnoho dalšího,“ přiblížila Věra Kmoníčková, ředitelka Městských kulturních zařízení města Litoměřice.

Budou zde umístěny také naučné tabule, ze kterých bude možné se dočíst mnoho zajímavostí o těchto nebojácných severských válečnících. Bude možnost vyzkoušení řemesel - výroba kroužkového brnění, tkaní látky a ozdobných stuh, síťování, provaznictví. K vidění bude také výrobce předmětů z paroží či kostí a další doprovodný program.

Například v 11 hodin bude k vidění popis vikingských válečníků, v 15 hodin oblékání válečníků k boji. Vikingové předvedou také výcvik válečníků, bojové formace a přípravu taktiky boje. Po 17. hodině pak válečníci předvedou šarvátku bez pravidel mezi dvěma znepřátelenými rodinami. Bojovat bude každý proti každému.

Následovat bude Kruh cti – válečníci se mezi sebou utkají na základě výběru diváků. Další bojová šarvátka bude k vidění od 19 hodin. Po celou dobu bude možné prohlédnout si tábořiště Vikingů s vybavením pro období klidu, odpočinku, míru i války. Vikingské ženy budou předvádět dobová řemesla, vystaveny budou také vikingské zbraně.

Vstupné se bude platit jen na ostrov

Vstupné na letošní Litoměřické vinobraní bude zpoplatněno jen na Ostrovní festival. Vstup na Mírové náměstí a přilehlé scény bude zdarma. Na Ostrovní festival činí vstupné v předprodeji 210 korun, na místě 240 korun. Děti do 130 cm a ZTP a ZTP/P zaplatí 100 korun. Děti do 3 let mají vstup v doprovodu rodičů zdarma. Rodinné vstupné činí 480 Kč (max. 2 dosp. a 2 děti).

Vinobraní uzavře Mírové náměstí a okolní ulice

Tradiční Litoměřické vinobraní tak jako každý rok i letos uzavře Mírové náměstí a přilehlé ulice pro automobilovou dopravu. Nově bude také neprůjezdná Mlýnská ulice na Střeleckém ostrově. Tou projedou jen vozidla směřující do mlýna.

„Uzavřeny budou všechny ulice vedoucí na náměstí, například Dlouhá a Michalská. Uzavírky budou připraveny tak jako v předchozích letech,“ uvedla Věra Kmoníčková, ředitelka Městských kulturních zařízení města Litoměřice.

Na Vinobraní se chystají také litoměřičtí policisté. Ti se zaměří nejen na plynulost dopravy, ale také na dodržování veřejného pořádku.

„Ve dnech konání Vinobraní budeme ve zvýšeném výkonu služby. Policisté budou dohlížet především na veřejný pořádek, klid ve městě a hladký průběh celé dvoudenní akce. Případné přestupky budou policisté řešit bezprostředně na místě. Policie bude samozřejmě dohlížet i na dopravní situaci a bude řešit případné problémy,“ potvrzuje Alena Romová, mluvčí litoměřické policie.

V souvislosti s oslavami vína pořadatelé očekávají, že do Litoměřic přijede několik tisíc lidí. V loňském roce přišlo na litoměřické náměstí ochutnat burčák zhruba 25 tisíc návštěvníků.

Všechny předchozí ročníky byly pro dohlížející policisty jednodušší, protože se celý program odehrával na Mírovém náměstí.

V letošním roce jim přibude práce v souvislosti s rozdělením akce na Mírové náměstí a Ostrovní festival na Střeleckém ostrově.

Na Vinobraní lze doplout

Netradiční cestou se lze dostat na letošní ročník Litoměřického vinobraní. Pořadatelé připravili mimořádnou plavbu lodí Porta Bohemica 1. Loď vypluje v sobotu 26. září ve 12:30 z přístavu Vaňov, do Litoměřic na Lodní náměstí připluje v 16 hodin. Speciální jízdné bude činit 140 korun za osobu. Počet míst na lodi je omezen na 300 osob. Předprodej jízdenek probíhá od 1. září v kavárně Cafe La rue, Ústí nad Labem, Mírové náměstí.


PODROBNÝ PROGRAM VINOBRANÍ

Pátek 25. září

Mírové náměstí (hlavní stage)

16.00 Réva (Cimbálová muzika)
18.30 Staropražská kapela
20.00 Patrik Fox
21.30 Orchestr Fr. Honzáka

Dominikánské náměstí
16.00 Kubajz a Wagus
18.00 Dj Lost
20.00 Dj Paskvil
21.30 Dave a Dino a E.l.m.i.s.

Mírové náměstí (malé pódium)
16.00 Letem světem životem vína – komponovaný večer plný her a soutěží pro celé rodiny, divadlo na chůdách, žongléři, šermíři, …
19.30 Pozvánka pro císaře – odeslání obřího hroznu s poselstvím
19.50 rytířský turnaj
20.30 katovna – skupina Ortel
21.00 Ohňová show – sk. Ortel


Sobota 26. září

Mírové náměstí

11.00 Od Plotny Skok
12.50 Jaroslav Uhlíř
14.00 Historický průvod
15.00 Paradox
16.30 Relax
18.00 Wono Si To Sedne
19.30 Navostro
21.00 OH Band

Dominikánské náměstí

11.00 Bohemia Mix
(dechová hudba z Litoměřic)
12.30 Atyp (pop Ltm)
14.00 Komplett (pop Ltm)
15.30 Swingtet (Jazz Rce)
17.00 Veterans Jazz Band
(jazz, dixiland Ltm)
18.30 Swing Quartet Bohemia
(swing Ltm)
20.00 Cerveza (bigbeat Ltm)
21.30 Modrotisk (bluegrass)

Mírové náměstí (malé pódium)
9.30 Ukázky palných zbraní
9.50 Gotická řež
10.15 Rekrutorium
(nábor vojáčků)
10.45 Turdus (gotická hudba)
12.20 Baroko (barokní fraška)
12.40 Merlin (kejklíř a žonglér)
14.00 Průvod – Příjezd Karla IV.
14.30 1. zast. ze života Karla IV.
(divadelní představení)
14. 50 Turdus
16.00 2. zast. ze života Karla IV.
16.20 Modestia (histor. tance)
17.30 3. zast. ze života Karla IV.
17.50 Merlin
19.00 4. zast. ze života Karla IV.
(rytířský souboj)
20.30 5. zast. ze života Karla IV.
20.50 Katovna Ortel (divadlo)
21.15 Merlin a ohňová show

Ostrovní festival
HL. scéna pod mostem
13.00 UDG
14.30 Airfare
16.00 Tomáš Klus
17.30 Nightwork
19.00 Děda Mládek Il. Band
20.30 MIG 21
22.00 Chinaski
23.30 Support Lesbiens
00.30 Ohňostroj

Excrex stage
Tech & house:

14.00 Jane&Donwende
15.00 Slim.M
16.00 Motive
17.00 Kazuyoshi
18.00 Shira
19.00Aclubic
20.00 Paskvill
Drumandbass:
21.00 Jazzig&E.l.m.i.s.
22.00 Dave&Climate
23.00 Dino&Tony

Swis shop Hip Hop stage – Altán
15.30 Magma hotel
17.00 Orikoule
18.00 Ul Farma
19.00 Ektor a Enemi1
20.30 Funk Moguls
22.00 Luis Master
00.00 Carl Lope

Alternativní scéna – Letní kino
17.00 SCHODIŠTĚ
18.30 DUBEN V PEŠTI
20.00 METAMORPHOSIS /A/
21.30 KALY LIVE DUB /F
Policie očekává nápor motoristů

Policie o víkendu očekává velký příliv motorizovaných návštěvníků do města, a to především v sobotu.

V důsledku přílivu velkého počtu motorizovaných návštěvníků lze předpokládat zhoršenou plynulost dopravy, a to hlavně v oblasti terezínské okružní křižovatky, v centru a v okolí výstaviště. Dá se očekávat, že doprava bude zatížena i z důvodu nově zřízené křižovatky se světelnou signalizací u Intersparu.

Policie žádá řidiče přijíždějící ve směru od Prahy, aby využili objízdnou trasu přes Roudnici nad Labem a návštěvníci jedoucí od Děčína mohou přijet do Litoměřice přes Ústí nad Labem po střekovské straně.

Řidičům, kteří budou v době výstavy městem pouze projíždět, policie doporučuje, aby se vyhnuli přetíženým lokalitám a využili objízdných tras mimo Litoměřice.