To mohlo být v sobotu dilema návštěvníků největších slavností vína v regionu. Ale nebylo: kdo chtěl, stihnul postupně obojí.
Zábavný Uhlíř
Počasí i účinkující mohly Vinobraní závidět i velké letní akce. „S Jaroslavem Uhlířem byla legrace. Zpívali jsme s ním,“ zářila nadšením Jarmila Baranová z Března. „I královský průvod měli pěkný,“ dodala. Chválila tak i Městská kulturní zařízení Litoměřice, pořadatele akce.
Když jsme dorazili na Střelecký ostrov na Ostrovní festival, pestrou akci pořádanou agenturou Dream Production k jejímu 10. výročí, „svištěly“ skateboardy jezdců skateparkem.
Na hl. pódiu pod Tyršovým mostem dohrávali Airfare špinavý rokenrol. Americko české kapele s hostem Richardem Scheuflerem (bicí) z Ústí předcházela show ústeckých poprockových UDG.
Zatímco se Střelecký ostrov zvolna plnil, na náměstí už to žilo. O burčák, víno i pokrmy od halušek po čínské nudle byl zájem. Asi největší frontu měl stánek vinaře z Velkých Žernosek nejblíže hlavnímu pódiu. A o kus dál nápis: „Burčák už není. Tak za rok.“
Domácí i souboje
Ke hlavní scéně na náměstí patřilo i hlediště z laviček. Právě se tu střídaly místní taneční kapely Paradox a Relax. Hrály i převzaté skladby, k oběma se přidávalo zpěvem publikum. Zněly hity Pink Floyd, Sinéad O´Connor i Schelingera – k popíjení vína ideální.
Z ČT známí moderátoři Vojtěch a Petr sršeli vtipem a „rozdávali“ ztracené peněženky. „Eva Pecková-Jeriová je tu ještě někde mezi stánky,“ prozradili.
Rytíři i swing
Než svedli rytíři na historickém tržišti v rohu náměstí souboje, při nichž se dech tajil, zpívala publiku gotická muzika Turdus.
Na svižný swing Swingtetu si pak dokonce zatancoval starší pár a sklidil tak potlesk přihlížejících. Poblíž skákaly děti na laně a v sousedním stánku doplňovali hladoví energii. Bramboráky měli čerstvě usmažené, 10 deka stálo 16 korun. Ale voněly…
„Kladně hodnotím, že je letos přístup na náměstí zdarma. Je to tady víc v klidu a vstupné platí jen kdo chce na festival,“ řekl Filip Fischer z Ústí nad sklenkou burčáku.
Mladý Bobek i toxický Wuty
Kolem páté na Ostrovním festivalu končil Tomáš Klus, podle moderátorů „mladý Pavel Bobek“.
V letním kině dohráli bluesmani a show rozjíždělo Schodiště. S harmonikou i klarinetem k rockovým nástrojům a hlavně se zpěvákem Martinem Doktorem Krajíčkem nás pohrobci slavné kapely Nahoru po schodišti dolů band bavili rokenroly, šramlem a humorem.
Když nehrálo Schodiště, doléhala do letního kina hudba české hiphopové špičky Orikoule z altánu. Při naší návštěvě si Orion z PSH a James Cole nebrali servítky a to, že touží po dívkách i ženách, dávali slovy nepokrytě najevo. Byli vyzývaví a ukazovali tak, jak černí frajeři ve Státech (asi) balí holky.
Podobně, jen asi méně hitově, mluvila i ústecká UL Farma po nich. Končila hitem Systém, který natočila s crossoverovými Toxic People na CD Mraky jdou. „Zdravíme Toxic People do Vilémova,“ vzkazoval MC Wuty.
Macháček: Musel jsem být blázen
Na hity sázel i Michal Hrůza na hlavním pódiu. Končil písničkami Černý brejle a Zejtra mám. „Některé skladby s tímto létem v našem repertoáru skončí. Tohle je jedna z nich,“ řekl Hrůza před Zejtra mám, kterou si s ním zpívaly stovky dívek i dam.
Přestávky na hlavním pódiu zpestřovaly soutěže s moderátorem Hitrádia FM Zdeňkem Lukeslem. Boj o láhev burčáku tu svedli pěkná malá slečna z Třebenic a mladík z Kralup. Podle potlesku lépe na smeták jako na kytaru hrál on, lahev dostali oba.
Hrdinou publika byl Mig 21 s Litoměřičanem Jiřím Macháčkem. Herec pozdravil i svého tatínka v publiku. „Musel jsem být blázen, když jsem odtud odešel,“ řekl Jiří publiku.
„Ale potřeboval jsem peníze,“ vysvětlil. Střelecký ostrov prý změnil jeho život. „Ještě jako kluk jsem tady viděl svůj první rockový koncert, Katapult. A pak už nikdy nebylo nic jako dřív.“
Vděčnou show předvedl Děda Mládek Illegal Band, zajímaví byli alternativní Duben v Pešti v amfiteátru, rakouští Metamorphosis i závěreční Francouzi Kaly Live Dub, hrající dost alternativní reggae, resp. jeho rytmus.
Po Chinaski ohňostroj
Tisíce lidí aplaudovaly pop rockovým Chinaski. Hity, i ten s citací Paroubka, sypali z rukávu, Kláru hráli zrychleně, lidi je milovali. Ale kapela stále neměla dost. „To je všechno?“ reagoval zpěvák Michal Malátný na podle něj slabší aplaus. „Já vím, tady je Macháčkovo,“ smál se.
Dlouhé čekání na ostrovní ohňostroj si lidé krátili u stánků, z nichž některé měly burčák dražší než na náměstí.
A protože jet na Vinobraní autem byl risk, tři vagony vláčku na trase Litoměřice – Lovosice byly po půlnoci plné návštěvníků až k prasknutí. Před odjezdem vlaku, vonícího burčákem, začal ohňostroj. A těžko odhadnout, kolik lidí po něm tleskalo poslední hvězdě večera, skupině Support Lesbiens.