„Myslela jsem, že mám čas na čipování do října a teď jsem slyšela, že už mi hrozí několikatisícová pokuta,“ děsila se Marie Kratochvílová z Dobětic.

Podle městské vyhlášky z března letošního roku ale skončila dvacátým zářím „jen“ lhůta pro čipování, které přinášelo úlevy na poplatcích za psy ve výši 200 korun po dobu dvou roků.

Sankce až teprve po dvacátém říjnu

Každý veterinář samozřejmě očipuje jakéhokoliv psa kdykoliv, třeba i dnes. Majitel tak ještě lehce stihne číslo čipu nahlásit na úřad ve lhůtě stanovené pro toto nahlášení vyhláškou.

„Ten vyprší až dvacátého října,“ potvrdila Ivana Solničková z kanceláře primátora. Jenže úředníci už pak slevu na poplatcích neuznají. „A budeme striktně postupovat podle vyhlášky,“ vyvrátila některé dohady o tom, že by úředníci některých obvodů mohly přimhouřit alespoň nad nedodržením termínu čipování oko.

close zoom_in Po 20. říjnu ovšem hrozí majiteli neočipovaného psa v krajském městě pokuta. Strážníci ji mohou udělit na místě ve výši tisíci korun, ve správnímu řízení se může vyšplhat až na pět tisíc i více.

Opozdilci dostanou ještě šanci

Podle Solničkové budou městští strážníci zpočátku, zřejmě ale jen do konce října, mírní a majitele budou nejprve jen upozorňovat. Jak přiznala Kailová, magistrát překvapilo, že dosud se podle odhadů přihlásila zhruba jen třetina z evidovaných psů.

„Před dvacátým zářím se čipovaly stovky psů, a teprve v příštím týdnu budou sebrány poslední registrační karty od veterinářů,“ uvedla Solničková. Výsledky budou známy nejdříve koncem října, už teď je ale téměř jisté, že ze zhruba sedmi tisíc nahlášených psů ještě značná část čip nemá.

Magistrát tak zatím ani nemá přehled, zda se podařil hlavní záměr, díky kterému byla vyhláška přijata, tedy přimět k přihlášení všechny majitele psů ve městě.

close zoom_in „Kolik psů přibylo díky povinnosti čipovat se zatím také nedá spočítat,“ sdělila Solničková.

Město ani nepočítá s tím, že by svou evidenci čipovaných psů propojilo s některým z národních registrů, aby se dala využít další proklamovaná výhoda hromadného čipování – že se zatoulaný pes snadno vždy dotane k majiteli. To totiž platí jen na území města.

„Překvapilo mě při čipování, že registrovaná jsem jenom ve svém obvodu, za republikovou registraci musím platit zvlášť,“ sdělila Zuzana Šulcová, majitelka retrívra. „Samozřejmě jsem to udělala, protože když se mi pes zaběhne u rodičů v Děčíně, tak tam nikoho nenapadne volat do Ústí na některý z obvodů,“ doplnila.

Právě poplatky za centrální registraci (registrů je navíc hned několik) jsou pro město překážkou, aby každý ústecký pes s čipem byl identifikován kdekoliv v Česku nebo cizině.

„O předání dat je možné s registry jednat, problém je v tom, že je tato služba zpoplatněna. Navíc městský registr bude živý organismus, ve kterém bude stále docházet ke změnám, ročně asi 600 až 700 psů, kteří uhynou a stejné množství, které se do registru přihlásí,“ upozornila Solničková.

Přesto má pro majitele psa – nebo spíše jeho zvíře – čipování výhodu. Většina psů se pohybuje na území města, ve kterém žijí, a pokud se zaběhnou tady a dostanou se do městského centra pro zvířata v nouzi, majitel se tam lehce zjistí.

„Pokud si ho majitel hned nevyzvedne, protože není k zastižení, nemusí pak pes prodělávat náročná vyšetření, aplikaci vakcín a dalších preparátů, ani procházet karanténou,“ upozornil již dříve mětský veterinář Karel Linzmayer. Tyto náklady by pak totiž musel majitel stejně uhradit.

Čipování také znemožní anonymně někde odložit psa jako nějaký odpadek, když už majitele přestal bavit.