Podle meteorologů je nedostatkem srážek nejvíc postižen severozápad Čech a jižní Morava.

„Abnormální suché počasí panující je největší od roku 2003,“ potvrdil ústecký meteorolog Daniel Tudor. Výška hladiny Labe dosáhla v úterý 173 centimetrů (sousední Děčín hlásil dokonce o 30 centimetrů méně), přičemž minimum potřebné pro nákladní dopravu jsou dva metry. Jen pro srovnání: při povodních v roce 2002 dosáhlo Labe dvanácti metrů.

Nedostatek srážek trápí lodní dopravce. Děčínská pobočka Státní plavební správy potvrzuje, že po Labi není možná zejména nákladní doprava.
„Nemůžeme plout. Není to technicky možné,“ říká její ředitel Martin Klein.

Doufá, že se počasí umoudří a nákladní lodě brzy vyplují, protože situace není dobrá již delší dobu. „Trvá to několik měsíců,“ dodává. Výška hladiny Labe se pohybuje kolem metru a půl, ideální by bylo o jeden metr více. Alespoň to vyplývá z informací státního podniku Povodí Labe.

Podle ČHMÚ je však dosavadní srážkový úhrn v letošním roce na Ústecku nadprůměrný. Extrémní sucho bylo například v letech 1982 a 2003. Takové extrémy letos nejspíše nenastanou.

Český hydrometeorologický ústav už před týdnem varoval před zvýšeným nebezpečím požárů. Tiskový mluvčí místního hasičského záchranného sboru Lukáš Marvan však současnou situaci nedramatizuje.

„Nezaznamenali jsme nějaký enormní nárůst výjezdů. Museli jsme zasahovat pouze v několika případech malých požárů travních porostů jako například tento víkend ve Varvažově a Telnici. Většinou se jednalo o vandalismus.“

Slunné babí léto má však brzy skončit. V předpovědích pro příští týdny se uvádí, že říjen má být oblačný a vydatný na srážky. „Už tuto středu přijde studená fronta s četnými srážkami,“ tvrdí Tudor. Suchu tedy bude odzvoněno.