„Bohužel, ani se sponzory to není dobré. Dříve jsme třeba měli krmení na nějakou dobu, po Vánocích i na několik měsíců, teď dostaneme sem tam jen něco,“ konstatovala Jaroslava Dobrovolná, šéfová útulku.

„Mám teď docela jiné starosti. Třeba bych i něco dal, ale až bude zase lépe,“ řekl Dalibor Němeček, který má malou truhlářskou dílnu.

Více starších psů

V poslední době se v ústeckém útulku objevuje více starších psů. O některé se nedokáže už majitel postarat jako třeba o postaršího Alana, který připomíná knírače.

Původní majitel teď má spoustu starostí s řešením vlastních zdravotních problémů daných věkem. Na druhou stranu tu jsou ale psi, kteří podle chování určitě měli rodinné zázemí, očividně byli členy rodiny, a přesto skončili na ulici nebo lépe v útulku. Když se pak ocitnou v kotci, mají velké problémy.

„Snad povinné čipování není ten důvod, proč se teď někteří lidé zbavují i starších psů,“ říká Dobrovolná. „Důvodem by mohla být i současná ekonomická krize, jenže když vidím hned kousek odtud v bývalé Hypernově ty plné košíky a jak lidé nakupují jako o život, tak se mi to také nezdá. Vždyť pytel krmení koupíte i za sto šedesát korun a i větší pes ho má na měsíc,“ dodala.

Důvody, proč se někdo snaží odložit psa do útulku přesto, že je schopen se o něj postarat, slyší pracovníci útulku stále stejné. Například pes jako dědictví.

„Včera mě přesvědčoval syn jedné paní, která také takto dědila, že o dva psy u domu se musí postarat útulek. Vysvětlila jsem, že pes je podle zákona věc a majitel je povinen se o něj postarat, že je součástí dědictví,“ dodala.

Dokonce se setkala s případem, kdy se majitel nechtěného psa snažil nabízet úplatek. Hlavně když se ho zbaví.

Nejhorší pro starší psy je, že mají mnohem menší šanci najít nový domov než štěňata nebo odrostlejší zvířata. „Někdy se ale podaří nového majitele najít, z toho máme pak radost,“ potvrdila Dobrovolná.

Někým takovým je i důchodkyně Natálie Rozporná. „Já už ani štěně nechci, není mi také dvacet. O starší zvíře se ještě stihnu postarat,“ řekla.

Čekají na pána

V současné době je v ústeckém útulku jeden labrador, kterému tu začali říkat Hanry, očividně rodinný pes nabitý energií, který se mohl i zaběhnout, ale nikdo se o něj nehlásí.

Dva němečtí ovčáci, řada kříženců dospělých i štěňat. Mezi nimi i asi půlroční fenka Skipina, odchycená v Neštěmicích a podobná foxteriérovi. Zhruba před měsícem a půl našla městská policie štěně stejně staré, podobné jako vejce vejci.

„Zřejmě někdo rozvážel po Ústí nechtěná štěňata,“ míní Dobrovolná. První štěně ale někdo srazil autem a i přes péči v útulku nepřežilo.