Potvrdila to tisková mluvčí univerzity Jana Šiková. „Konkrétně došlo ke zvýšení kolejného o inflaci 6,3 % tak, aby bylo zajištěno krytí všech provozních nákladů,“ upřesňuje. Podle ní je od září upravena výše kolejného podle vývoje indexu spotřebitelských cen za minulý rok.

Utahování opasků

Co to pro studenty znamená? V průměru budou muset za ubytování na kolejích zaplatit o sto padesát korun více.

„Nadšená z toho samozřejmě nejsem,“ řekla studentka Lucie Thomayerová. Zároveň uvádí, že bydlí na klíšské koleji K1, která podle ní není v nejlepším stavu. „Vadí mi nejvíc stav koupelny,“ uvedla.

„Sedm a půl tisíce za třílůžkový pokoj se mi ale zdá dost drahé,“ přitakává univerzitní učitel hudební výchovy Vladimír Kuželka.

Kapacita ústeckých kolejí je stejně jako loňský rok přesto naprosto zaplněná. Podle Správy kolejí a menz je volných pouhých čtyřicet lůžek z celkového počtu 1640. Opozdilci si tedy budou muset hledat soukromé podnájmy.

Opravy kolejí

Na kolejích proběhla přes letní prázdniny rekonstrukce na koleji K3 a K5. Proběhla přestavba rozvodů vody, výměna podlahové krytiny na pokojích studentů a výměna žárovkových svítidel za zářivková v pokojích. Dále došlo k obnovení části zařízení jednotlivých kolejí, například židlí.

Studentka Tereza Tutáková reaguje. „Ještě jsem se neubytovala, ale z mých zkušeností vím, že nejhorší jsou koleje K1. Jsem zvědavá na změny,“ říká.

Kampus roste

Také v kampusu se nezahálí a zejména studenti Fakulty umění a designu se mohou těšit na novou budovu. Dle slov Šikové se jedná o „v současné době o nejmodernější uměleckou vysokou školu v České republice“.

Stejně tak jsou nově upravené prostory pro studenty Fakulty výrobních technologií a managementu.
Devátého září demolice odstartovaly druhou etapu výstavby kampusu. V ní má vzniknout tzv. Multifunkční informační a vzdělávací centrum univerzity za 420 milionů korun.

První den ve škole

V první den výuky bylo v univerzitních prostorách živo. „Vysokoškolskou budovu jsem si zatím nestihl prohlédnout. Mám plnou hlavu studijního oddělení. Vyznat se ve všech úředních povinnostech bude pro mne trochu problém,“ shrnuje své první dojmy mostecký student toxikologie z prvního ročníku Zdeněk Urban.

Dle Šikové je nových studujících bezmála čtyři tisíce. „Do prvního ročníku se zapsalo 3900 studentů,“ uvedla.

Majitelé nočních podniků se tedy můžou těšit na příliv nových zákazníků. Vedoucí ústeckého klubu Mumie Petr Kuneš tuto skutečnost potvrzuje. „Na studenty se těšíme,“ zakončuje.

ZPRACOVAL Ondřel Kůs