Potvrdil to náměstek primátora Jan Řeřicha. „Ještě se nad tím samozřejmě musíme zamyslet. Také je to třeba probrat s jednotlivými kluby zastupitelů,“ řekl Řeřicha.
„Víc k tomuto záměru ovšem zatím nemohu říci. Předložit to k projednání oficiálně chceme na příštím řádném zasedání zastupitelstva,“ dodal Řeřicha.
Jak sdělil Milan Knotek, ústecký mluvčí, celkově členové komisí a výborů za rok 2008 dostali 2 595 420 korun. „Výkon funkce předsedy komise nebo výboru činí 3 590 korun, funkce člena výboru zastupitelstva pak 3 450 korun měsíčně,“ vypočítal.
Za výkon funkce člena zastupitelstva je vypláceno 1610 korun měsíčně, členové městské rady dostávají 4780 korun měsíčně.
Primátor města a jeho náměstkové nepobírají plat, ale takzvanou odměnu. Měsíční odměna ústeckého primátora činí 68290 korun hrubého, u jeho náměstků je to částka 60240 korun hrubého.
„Tyto odměny jsou pevně stanovené nařízením vlády číslo 37/2003 a nelze je rozhodnutím orgánů města měnit,“ pokračoval Knotek.
Odměny předsedům a členům komisí a výborů ani letos ještě nebyly vyplaceny. Na posledním zasedání zastupitelstva je z programu stáhnul primátor města Jan Kubata. „O této věci se bude jednat na příštím zastupitelstvu, 15. října,“ řekl Knotek.
Oslovení zastupitelé napříč politickým spektrem většinou s tímto opatřením souhlasí. Například radní Michal Rožec (ČSSD). „Pokud je to nutné v rámci úsporných opatření. Zatím to ale s ČSSD není projednáno,“ dodal s tím, že v této ekonomické situaci by pro to asi ruku zvedl.
Podobně i zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP) souhlasí a dokonce jde ještě dál. „Zrušil bych všechny komise a výbory, nevím, zda vůbec mají význam. Ponechal bych výbory, majetkový a kontrolní, které jsou dané ze zákona. V Teplicích to také funguje,“ srovnal.
Podobně také komunisté nejsou proti, například Květoslava Čelišová. „Mě to překvapuje od členů ODS. Určitě to podpoříme, pokud do toho půjdou. Jakákoliv úsporná opatření tohoto typu uvítáme, samozřejmě ale budeme bránit peníze do sociální oblasti nebo kultury,“ řekla.
Její stranický kolega, zastupitel Pavel Vodseďálek smýšlí stejně. „Osobně mi to nevadí, myslím, že ty odměny byly nehorázné. I zastupitelé se na posledním jednání navýšení vzdali. Tohle podporujeme,“ dodal.
Stejné nadšení pro věc ovšem panuje i na některých obvodních radnicích. Kupříkladu na Severní Terase. Zdejší starosta Leo Dittrich (ODS) vysvětlil, že u komisí a výborů pokrátili odměny už předloni. „I letos to plánujeme. Musíme to ještě ale prodiskutovat. Peníze jsou největší politika,“ smál se.
Na Střekově pak podle starosty Vlastimila Žáčka (ODS) chtějí rovnou zrušit majetkový výbor a bytovou komisi. Tím prý ušetří zhruba 11 stovek měsíčně na hlavu. Kontrolní a finanční výbor pak ponechat bez nároku na odměny „Politik má sloužit lidem a ne tahat v době krize peníze z rozpočtu,“ myslí si Žáček.