Zhruba necelé dva týdny zbývá trmickému průmyslovému lihovaru do vypršení legálního zkušebního provozu. To mu totiž končí 16. října.

Vedení společnosti PLP a.s., která lihovar provozuje, z toho důvodu se rozhodlo požádat nejen o další zkušební provoz, ale hlavně o kolaudaci lihovaru.

Pavel Nohava ředitel průmyslového lihovaru v Trmicích to uvedl při pátečním rozhovoru Ústeckému deníku.

„Ano, je to skutečně tak, v nové žádosti požádáme litvínovský stavební úřad nejen o prodloužení zkušebního provozu, ale také o kolaudaci lihovaru. Jsem si vědom, že to vyvolá v Trmicích další vlnu emocí, ale stejně by se to lidé dozvěděli od vás novinářů, dřív nebo později,“ řekl Nohava.

Slova ředitele potvrdila Ústeckému deníku mluvčí městského úřadu Litvínov Eva Maříková. Litvínovský stavební úřad, nakonec totiž od minulého týdne rozhoduje o dalším provozu trmického průmyslového lihovaru.

„Na stavební odbor, už z Teplic dorazila část spisové dokumentace. Úředníci se intenzivně seznamují se spisem a žádostí společnosti PLP a.s., aby v termínu rozhodli o dalším jeho provozu,“ sdělila Maříková.

Na otázku zda, už úředníci stavebního odboru ví, jak z největší pravděpodobností rozhodnou odpověděla: „O tom jaké bude rozhodnutí úředníků je předčasné spekulovat. Vím jen, že to bude v souladu s platnými předpisy. Na konečné rozhodnutí si však musíme ještě pár dní počkat,“ dodala.

Podle slov starostky Trmic Jany Oubrechtové je žádost o kolaudaci lihovaru v tuto dobu od PLP a.s., docela odvážná. „Co já vím, tak nemají ještě dořešené nové integrované povolení.“ Více celou situaci komentovat Oubrechtová nechtěla.

Navíc starostka Trmic, už podala na Ministerstvo pro místní rozvoj, žádost o přezkoumání rozhodnutí krajského úřadu o její podjatosti vůči lihovaru, ze kterého jí ředitel úřadu Milan Zemaník obvinil.

O tom, že se vedení průmyslového lihovaru rozhodlo požádat o kolaudaci závodu nezaskočilo ani Marcelu Hainzovou z Trmické ligy.

„Tento týden jsme tady měli právníka z Prahy. S celou situací byl seznámen. Převzal si veškeré materiály a seznámí mě s dalším postupem proti obtěžování zápachem a hlukem z lihovaru. Naše právní kroky vám však nebudu prozrazovat. Nechci aby se lihovar na případnou hromadnou žalobu připravil,“ řekla Hainzová.

Komu vadí hluk a zápach z lihovaru je také Trmičan Jiří Kopic.

„Pavel Nohava jako ředitel lihovaru velmi dobře ví, že lihovar zapáchat nesmí. Ví, že v posledním integrovaném povolení vydaném Krajským úřadem Ústeckého kraje ke stavbě lihovaru je zakotvena podmínka, že lihovar nebude obtěžovat obyvatele zápachem. A pokud tuto podmínku lihovar nesplní, nesmí být uveden do trvalého provozu. Dosavadní průběh zkušebního provozu na mnoha stížnostech obyvatel ukazuje, že zápach lihovaru obtěžuje nejen obyvatele Trmic ale i okolí,“ napsal do Ústeckého deníku Kopic.