Na ledovcích se však začíná postupně ve větší míře lyžovat již od poloviny října.
Způsob výběru zimní a letní dovolené je odlišný, jelikož zimní pobyty mají svá specifika.
V případě zimních zájezdů se nejvíce lidé zajímají o kvalitu lyžařských areálů a proto tyto infomace cestovní kanceláře uvádí v katalozích na první místa nabídek :
- velikost areálu tzn. celková délka sjezdovek v areálu v kilometrech
- nadmořská výška areálu ( nejčastější rozmezí je 1000 - 2300 m. nad mořem)
- možnost volnočasových aktivit např. bazén, kluziště na bruslení, disco apod.
U konkrétních ubytovacích zařízení se lidé zajímají v případě zimních zájezdů především o tyto věci a proto je cestovní kanceláře v katalozích speciálně uvádí :
- vzdálenost sjezdovky od ubytovacího zařízení
- zda-li je v ubytovacím zařízení např. sauna, výřivka, bazén apod. ( taková ubytovací zařízení jsou samozřejmě často o něco dražší)
- zda-li je u pobytu skipas v ceně či nikoliv
Hlavní sezona v alpských lyžařských střediscích začíná letos v sobotu 28. listopadu popř. v sobotu 5. prosince.
Proto také hlavní nabídka zimních pobytů českých CK začíná letos od soboty 5. prosince.
Na ledovcích se však začíná postupně ve větší míře lyžovat již od poloviny října.
Všeobecně se dá říci, že cca 85% Čechů směřuje na lyžařské pobyty do zahraničí vlastním autem a cca 15% autobusem.
Přibližně 70% Čechů stále preferuje k ubytování apartmány bez stravy, jelikož jsou levnější, a cca 30% Čechů volí hotel s polopenzí.
"Rád bych také upozornil na zimní cestovní pojištění, jelikož to zahrnuje také pojištění úrazu při zimních sportech ( samozřejmě na vyznačených sjezdovkách). Doporučuji tedy všem turistům, kteří mají zajištěno pojištění individuálně např. formou vlastnictví kreditní karty apod., aby si překontrolovali, že jsou na zimní sporty skutečně pojištěni," uvedl Tomio Okamura, víceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Zhodnocení uplynulé zimní sezony:
Češi strávili uplynulou zimu 1,51 mil. zimních dovolených ( meziroční nárust o 2%).
Z tohoto celkového počtu bylo *947 tis. zimních dovolených Čechů v tuzemsku ( meziroční nárust o 14%) a 570 tis. v zahraničí ( meziroční
pokles o 13%). Letos očekáváme kvůli krizi opět stagnaci zájmu o zahraniční lyžování, jelikož čeští turisté šetří.
Zatímco do předminulé zimy 2007/2008 vždy prudce stoupaly počty zahraničních zimních dovolených, tak uplynulou zimu 2008/2009 kvůli ekonomické krizi Češi šetřili a opět vyměnili zahraničí za tuzemské hory.
Po mnoha letech tak minulou zimu meziročně poklesl počet českých zimních zahraničních dovolených a stagnace zájmu o zahraniční lyžování bude podle našeho názoru kvůli krizi pokračovat i letos.
Po zkončení krize však jednoznačně dojde opět k nárustu zahraničních zimních dovolených na úkor tuzemských jako tomu bylo v minulých letech, jelikož například Rakousko nabízí nejen lepší sněhové podmínky, ale také lepší doplňkové služby tzn. například bazény, výřivky, kluziště a další programy na strávení volného času. Navíc, z dlouhodobého hlediska se také stále lepší ekonomická situace občanů ČR.
Důkazem vyšších nároku našich turistů je například fakt, že Češi v poslední době čím dál více preferují ubytovací zařízení, kde je relaxační zázemí jako např. sauna, výřivka či bazén.
Zvyšující se příjmy českých občanů způsobují situaci, že se čím dál více Čechů rozhoduje na základě kvality nabízených služeb.
Co se týče tuzemské zimní dovolené, tak téměř polovinu tráví Češi pouze ve dvou krajích, v Královéhradeckém ( 24%) a Libereckém ( 17%), kde jsou Krkonoše a Jizerské hory.
Co se týče zahraniční zimní dovolené, nejpopulárnější českou destinací je jednoznačně Rakousko, následuje Itálie a Francie.
Množství českých lyžařů je v některých střediscích takový, že se již stali velmi důležitými i pro místní podnikatele.
Například v italské oblasti Trentino (skiareály Val di Fiemme, Val di Fassa, Monte Bondone a další) se řadí Češi za Němce a Poláky hned na třetí místo v pořadí národů.
V Rakousku jsou Češi z hlediska počtu turistů již na celkovém 4. místě.
Rakousku jsou mezi českými občany v zimě nejpopulárnější letoviska Zillertall, Schladming - Dachstein, Stubaital, Zell am See / Kaprun, Nassfeld, Bad Gastein a Bad Kleinkirchheim.
V Itálii jsou mezi českými občany v zimě nejpopulárnější tato letoviska: Val di Fiemme, Bormio, Tonale / Ponto di Legno, Monte Bondone a Aprica.
Ve Francii jsou mezi českými občany v zimě nejpopulárnější tato letoviska: Tignes, Risoul, Val Thorans a Les Menuires.
Průměrná délka pobytu českých lyžařů na zahraniční zimní dovolené je nejdelší ve Francii ( 7 nocí) , pak v Itálii ( 6 nocí) a nejkratší čas Češi stráví při lyžování v Rakousku ( 3 noci).
Důvodem je především geografická vzdálenost jednotlivých zemí od České republiky, do Rakouska se totiž jezdí často jen na prodloužené víkendy.
Češi realizují nejvíce zimních dovolených v únoru (45 % zimních dovolených), důvodem jsou školní prázdniny.