Co způsobilo, že letos přišla zima tak extrémně brzy?
Je to dáno cirkulací vzduchu. Směr jeho proudění se změnil a v tomto období k nám nyní přichází ze severu či severozápadu, takže je velmi studený. A protože slunečního záření je po podzimní rovnodennosti čím dál méně, nedokáže ten chladný vzduch tolik prohřát a teploty radikálně klesají.

V minulých letech ale také zima začínala velmi brzy, Vánoce pak však byly poměrně teplé…
Ano, tomuto trendu se říká listopadová zima, přestože se teď objevila i v říjnu. Je to náhlý vpád studeného počasí, po kterém obvykle přichází oteplení. Není to nic neobvyklého, pro naše proměnlivé podnebí střední Evropy to i v historii bylo celkem typické.

Čeká nás tedy spíš mírná zima?
Seriózní předpověď lze udělat maximálně na příštích sedm dní. Kdo v médiích tvrdí, že ví, jaká bude zima letos nebo příští rok, tak si vymýšlí. Zatím tedy ani nemůžeme s určitostí říct, že se po současných extrémech třeba za měsíc opravdu oteplí.

A jaký je vývoj globálního oteplování?
Globální oteplování podle vědecky dokázaných modelů opravdu existuje. Průměrné teploty stoupají a přibývá i počet tropických dnů v roce. Zároveň je ale stále dost i takzvaných ledových dnů, takže zatím není třeba mít obavy. Přestože třeba únor 2003 byl opravdu extrémně teplý.