Musíme šetřit

Oznámil to na páteční tiskové konferenci, týkající se ekonomické situace města, ústecký primátor Jan Kubata.

„Musíme šetřit. Vyčerpali jsme veškeré rezervy, které město mělo k dispozici. Odhadujeme, že v rozpočtu na rok 2010 budeme mít o 180 milionů méně než letos,“ řekl primátor.

Libor Turek, mající na starosti rozpočet severočeské metropole, k tomu dodal: „Rozpočet se bude schvalovat 19. prosince, jeho podoba tedy není ještě definitivní. Zatím kalkulujeme s osmnáctiprocentním propadem veškerých příjmů,“ zněla Turkova předpověď.

Může být hůř

Může to být však ještě horší. Vše záleží na tom, jestli se naplní pesimistická finanční očekávání ohledně posledního letošního kvartálu.

Proto se šetří na všem. Například ústecký hokejový klub dostane o deset milionů méně než letos a řada lidí, pracující pro město, musí počítat s nejhorším.

Propouštění se kvůli finanční krizi a omezenému rozpočtu města dotkne nejen pracovníků magistrátu, ale i městského muzea či strážníků.

Příjmy města se odvíjejí z velké části od daňových odvodů. Pokud bude daňový propad větší než předpokládaných osmnáct procent, může nastat velký problém. Jak všechno ufinancovat?

Daně vyšší nebudou

„Nesmí být ohroženy životní funkce města,“ uvedl Kubata.

Běžný chod ve městě nesmí být narušen, ale co když na něj nebudou peníze? Jsou dvě možnosti. Buď si město vezme od banky provozní úvěr, nebo omezí některé funkce města. „Pevně věřím, že k tomu nedojde,“ doufá primátor.

Vedení ústecké metropole se shodlo na tom, že nechce zvyšovat daňové zatížení obyvatel. „Nárůst sazby daně z nemovitosti nebo z turistických objektů nehrozí. Nechceme ani zdražování jízdného či zpoplatnění odpadu,“ oznámil Kubata.

Špatná finanční situace na severu Čech není ve vztahu k celé republice nijak výjimečná. Město Ústí nad Labem chce v rámci Svazu měst a obcí u ministra financí Eduarda Janoty vyjednat dotace potřebné k provozu města. „Ústí musí s ministrem jednat s ostatními městy kolektivně,“ uzavřel primátor.