Situace se však zlepšuje i na silnicích. „Řidiči dnes jezdili opatrně, takže oproti včerejšku jsme nárůst nehodovosti nezaznamenali,“ řekla Veronika Hyšplerová, mluvčí ústecké policie, a dodala, že problémy byly jen na Libouchecku, v oblasti Žďárku.

Do zimního režimu museli přejít také silničáři, kterým by jinak zima začala až 1. listopadu.

„Zvládáme s odřenýma ušima, ale zvládáme,“ řekl k aktuální situaci Jaroslav Derkač ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. „Protažené jsou prakticky všechny silnice, ale musíme jezdit pořád dokola. Trochu horší je to v noci, protože trochu přimrzne, ale zvládáme to,“ uvedl Derkač.

Problémy dle Derkače včera dopoledne zapříčinila také uzavřená dálnice, ale ani to nezpůsobilo situaci neřešitelnou. „Teď doufáme, že se bude počasí trochu zlepšovat, počasí by se mělo umoudřit. Problémy jsou teď spíš s padajícími větvemi a stromy,“ vysvětlil Derkač.

Na silnice musely však vyjet nejen sypače a pluhy, za nimi ale musí jezdit druhá skupina s pilami a odstraňovat napadané větve, které padají kvůli těžkému sněhu.

Kolikrát horší než samotné sněžení je prý nafoukávání, kdy přímo nesněží, ale vítr strhává v různých úsecích sníh a dělá jazyky.

Nejhoršími úseky jsou dle Derkače asi Zadní Telnice, Krásný Les, Libouchec a Tisá. Tedy nejvýše uložené úseky a úseky v lesích. Problémy mohou motoristy však potkat i na druhé straně, u Malečova.

Walter Wolf, místostarosta Petrovic, kde napadlo asi 40 centimetrů sněhu, informoval, že silnice v obci jsou protažené, elektřina funguje. „Problém byl jen v noci se spadlým drátem, ale to lidé snad ani nezaznamenali,“ řekl Wolf.

Dispečink Skupiny ČEZ aktuálně eviduje v severočeském regionu 13 poruch na vedení vysokého napětí, desítky poruch na vedení nízkého napětí. Situace se zlepšila jak na Ústecku a Děčínsku, tak i na Jablonecku a Liberecku.

Starosti energetikům ale přidělávají předpovědi počasí, které hlásí nové sněžení během dnešní noci. Počet poruch tak může opět vzrůst.

ZPRACOVALI Martin Klimeš a Ondřej Kůs