„Ano, je to pravda,“ telefonicky potvrdil. Kdo dluh za obec zaplatil, není i nadále jasné. Jméno věřitele nechce hlava Chlumce prozradit. „On samotný si to zatím nepřeje,“ už dříve oznámil.

Obec je v exekučním řízení kvůli nezaplaceným pohledávkám vůči firmě Vodohospodářské stavby s. r. o. (VHS), která vybudovala inženýrské sítě pro rodinné domky ve Stradově. Pohledávky v současnosti dosahují částky téměř sedmnácti milionů korun.

Exekutorský úřad v Mělníku, který se kauzou zabývá, byl ohledně zaplacení skoupý na informace. „Už dříve jsme oznámili, že jsme dle zákona vázáni mlčenlivostí,“ k celé věci řekl.

Podle finančního ředitele VHS Libora Horta jeho firmu nikdo z exekutorského úřadu do pátečního odpoledne nekontaktoval. „Zatím o ničem nevím. Otázkou je, kdy byly peníze poslané. Třeba je úřad ještě nemá na účtu,“ pouze uvedl.

Obec se dostala do problémů se zaplacením pohledávky kvůli spoléhání se na státní dotaci, která měla z velké části milionový dluh pokrýt. Je však zarážející, že obec o dotaci nepožádala před zahájením stavebních prací.

Podle mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase žádost o dotaci nesplňovala řadu formálních požadavků. “Stavba například proběhla už v roce 2007, což není v souladu s pravidly dotace,“ řekl Haas.

Jak chce obec dluh v budoucnu splácet, není zřejmé. „Případná jednání ohledně dotace ze státního rozpočtu jsou spíše dlouhodobějšího charakteru,“ uvádí se v týden staré tiskové zprávě chlumeckého obecního úřadu.

Příští týden se v pondělí od pěti hodin koná veřejné zasedání zastupitelstva Chlumce. „Doufám, že zastupitelstvo bude na pondělním zasedání o řešení celé kauzy informováno,“ věří jeden z chlumeckých zastupitelů Petr Boháč.