Stavba za 300 milionů korun toho na nejcennějším pozemku ve městě jeho obyvatelům moc nenabízí.Začalo se dělat na poslední díře na náměstí

Sliby chyby

„Čekal jsem od toho něco lepšího. Byl jsem uvnitř a je to poloprázdné a nevyužité a to se mi vůbec nelíbí. Mělo to být účelné a pro lidi,“ řekl zklamaně Ústečan Jindřich Linc.

„Palác Zdar ožívá,“ psalo město na svých stránkách na začátku března, když se otevírala restaurace Club Palác Zdar. Slavnostního otevření se účastnil i náměstek primátora Jan Řeřicha. A jak je město spokojeno s jeho využitím dnes?VIDEO: Portál se po třech letech vrátil na místo nálezu

Nezájem magistrátu

„Město se o osud tohoto místa již dále nestará. Není jeho vlastníkem. Vše je věcí investora. Žádné oficiální stanovisko nemám,“ skoro dotčeně tvrdil Milan Knotek, vedoucí kanceláře primátora.

Záměrem investora bylo vytvořit „moderní polyfunkční dům s komerčním využitím“, Deníku zopakovala toto již známé prohlášení Eva Šartnerová, mluvčí společnosti AZ Sanace.

Realizace ovšem zamrzla na mrtvém bodu. Podle plánů firmy mělo být pět nadzemních podlaží využito takto. První a druhé pro obchody a služby, třetí a čtvrté pro administrativní účely a páté k nadstandardnímu bydlení. Výsledné skóre je nevalné. Přízemní komerční prostory obývají zatím tři nájemci .

Nájemníci v přízemí

„V současnosti se nám daří. Denně tu máme kolem 400 lidí. Salonek v prvním poschodí nám nešel. Nevyhovovalo nám původní stavební řešení, ale teď ho předěláváme na kubánskou restauraci. S nájemným nemáme problémy,“ řekl Rostislav Vaňouček, provozovatel restaurace Club Palác Zdar. Také vyjádření Radka Krásla, majitele mexické restaurace, bylo obdobné. „Jsme spokojeni, ale kdyby byl nájem nižší, tak by nám to nevadilo,“ řekl Krásl.

Třetím z trojice komerčních nájemců je Blanka Peřinová, provozovatelka trafiky vedle již zmíněné restaurace Pepe Lopez. „Teprve začínám. Ale kdybych věděla, že zastávky budou přesunuty z náměstí, tak bych sem asi nešla. No, a nájem je tady asi jako všude na náměstí,“uvedla Peřinová.

Podstatně horší situace je ovšem ve vyšších patrech nového domu.

V prvním patře se rozprostírá smutná a temná hala. Původně tu měla být pošta, která by přitáhla hodně lidí. S tím počítali obchodníci, mezi nimi i majitelka obchodu se spodním prádlem Jana Adamová, momentálně již přestěhovaná do obchodního domu Sever.

„Měla tam být pošta, obchod s potravinami, kadeřnictví. Myslím si, že je to špatně řízené. Asi si mysleli, že se postaví budova, hned bude obsazená a začne vydělávat,“ zamýšlela se Adamová. „Vyjedete po schodech, je tam hala, kde by se dalo akorát tak jezdit na bruslích. Kdyby na to patro dali aspoň kytku, nějaké sedačky. Ale vůbec nic,“ dodala.

Atrium zmizelo

Konečná podoba budovy se výrazně liší od vítězného návrhu, který uspěl v architektonické soutěži. Původní vnitřní atrium, které mělo propojovat všechny komerční plochy, zmizelo.

Právě ono se mohlo stát atraktivním prostorem pro obyvatele a návštěvníky města. Architekt Zdaru Jan Jehlík nám k tomu řekl: „Samo zadání je obecné a konkrétní návrh vyplývá až z podmínek zadavatele a situace nájemců.“

Volno je všude

Mnohé komerční prostory v Paláci Zdar v nabídce realitní kanceláře Finosa visí už od srpna loňského roku. V přízemí jde o dvě velké obchodní plochy, v prvním patře stále čeká na zabydlení prostor o rozloze 428 m2 a teď i obchod po již bývalé nájemkyni Adamové.

Prázdné jsou vedle obchodních ploch také administrativní plochy Zdaru. Ve druhém patře čeká na nájemce 7 kanceláří a ve třetím dokonce 42. Vůbec nabídka volných kanceláří v centru Ústí nad Labem značně převyšuje poptávku.

Ještě letos v únoru přitom Deníku Jakub Zavoral, člen představenstva investorské firmy, tvrdil: „Zatím máme obsazeno zhruba 65 až 70% nebytových prostor.“

Důvodem neobsazenosti Zdaru může být i to, že majitelem požadované ceny pronájmu neodpovídají představám nájemců. Obecně ceny komerčních ploch poslední dobou klesají. „V současnosti se dá dostat na 200 až 300 korun/m2 za měsíc bez DPH. A firmy se stěhují z center měst za levnějším nájmem,“ řekl Tomáš Myslivec z AAAIndustry.cz.

AZ Sanace začala Zdar stavět v době, kdy byl v České republice ještě hlad po nových prostorách. Nyní ale ekonomika neroste, potenciální nájemci vyčkávají a někteří se i stáhli z českého trhu, jako třeba Delvita, se kterou AZ Sanace jednala o spolupráci. K tomu všemu se brzy v Ústí přidá další konkurence v podobě velkého obchodního centra Forum a řady dostavovaných multifunkčních domů.

ZPRACOVALA Kateřina Drozdová