Pokud se vedení obce rozhodne pro uzavření smlouvy s touto firmou, Tocanta zaplatí za Chlumec dluh a dá mu lhůtu jeden rok na sehnání peněz z jiných zdrojů.

„Obci to uvolní ruce,“ řekl mimojiné na zasedání ZO Hanusch. Chlumec hlásí zaplaceno, dárce zůstal utajen

Jaké budou konkrétní důsledky smlouvy pro obec, zatím není jasné. Návrh smluvy od Tocanty má být vyhotoven do konce tohoto týdne.

Firma se podle obchodního rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb spojených s pronájmem. OBRAZEM: Chlumec dluží šestnáct milionů

Hanusch oznámil, že mu bylo přislíbeno, že společnost za onen rok odkladu splátek nebude požadovat úroky. Jak se mu to podařilo vyjednat, ovšem už neuvedl.

ZO před zmíněným dluhem ještě stihlo projednat letošní rozpočtová opatření. Zbytek schůze se nicméně věnovalo obecnímu dluhu a exekučnímu řízení s ním spojenému. ROZHOVOR SE STAROSTOU OBCE: Zaplatíme to, řekl k dluhu starosta Chlumce Hanusch

Podle předběžných zpráv má Tocanta exekutorovi zaplatit milionový dluh, ten posléze pohledávku vyřídí s věřitelem Chlumce. Tim jsou Vodohospodářské stavby s.r.o., kterým Chlumec dluží za stavební práce na inženýrských sítích pro rodinné domky ve Stradově.

Chlumec v současnosti mnoho možností na výběr nemá. ZO však projevilo nedůvěru ke zbrklému souhlasu se smlouvou s Tocantou. „Co je to vlastně za firmu?“, ptal se zastupitel Radek Pursch.

Starosta uvedl, že v budoucnu bude zapotřebí hledat finance i jinak. „Další možností je aktivnější shánění peněz,“ prohlásil. Hanusch chce do Chlumce přitáhnout nové podnikatele.

Obec mnoho finančních rezerv nemá. Kde vezme za rok peníze, není zatím jisté.

ZO nakonec odsouhlasilo, že Tocanta vypracuje pracovní návrh smlouvy, která bude zastupitelům do konce týdne dodána k prostudování. Příští pondělí se sejde finanční výbor obce s odbornými připomínkami a ZO na svém příštím zasedání bude jednat o případném potvrzení smlouvy s Tocantou.