Po příjezdu redaktorů na místo nezbylo než mu dát za pravdu. Jindy rozsáhlá plocha rybníka byla až na malou „kaluž“ u stavědla prázdná. U vodní hladiny se na boku bez pohybu povalovaly snad stovky ryb všech druhů, především kaprů.

Na místě, což bylo včera po 17.00 hodině, už byla skupina rybářů, dvě hlídky Policie České republiky a hasičská jednotka chlumeckých dobrovolných hasičů. Jeden z přihlížejících, který nechtěl být jmenován, líčil, co se vlastně seběhlo.

„Už ráno, když jsem šel k doktorovi, jsem si všiml, že voda nějak rychle uniká.“

O půl druhé po obědě jel okolo rybníka do restaurace. „To už byla všechna voda pryč, vypadalo to hrozně. Nevím, co se tu stalo,“ dodával. „Jestli se ryby nepodaří zachránit, odhadoval bych škodu za milion, možná víc,“ dal se slyšet.

Mezitím se pokoušeli dobrovolní hasiči z Chlumce ryby zachránit podle instrukcí, jež dali rybáři z ústeckého rybářského svazu.

Z automobilové cisterny o obsahu 2,5 tisíce litru hasiči stříkali do rybníka vodu. Účelem bylo ji okysličit, aby se ryby neudusily. Zdálo se, že se jim to daří, neboť se „kapříci“, vypadající původně jako mrtví, začali probouzet k životu.

Hasič Radek Třeštík, který spolu s ostatními obsluhoval cisternu, vysvětlil, že budou pokračovat tak dlouho, dokud to bude potřeba. „Zásah je nahlášen jako výjezd, pomoc rybářům. Protipožární ochranu zajišťují buď státní hasiči, nebo jednotky z jiných obvodů, takže je to v pohodě,“ řekl.

Příčiny vypuštění rybníka zatím nejsou zcela jasné. Podle Milana Knotka z ústeckého magistrátu provedl odbor životního prostředí kontrolu. „Pravděpodobně to byla technická závada na vypouštěcím zařízení. Prasklo jedno hradítko. Proto došlo k nadměrnému vypouštění vody. V tuto chvíli je již opraveno a rybník se opět napouští,“ uvedl.

Ovšem Miroslav Rada, hospodář Českého rybářského svazu v Ústí nad Labem, připouští, že k tomu mohlo dojít i úmyslně. „Nevíme přesně, co se stalo. My jsme chtěli, aby otvory u hradítek byly zakryté, ale nikdy se nám takový problém nestal,“ sdělil Deníku s tím, že škoda by se počítala okolo 300 tisíc korun.

„Habrák“, jež patří městu, měl být v pátek vyloven. Proto také zpočátku nikdo na vypouštění nezareagoval. Náměstek primátora Jan Řeřicha, který se byl na místě osobně přesvědčit, co se tu stalo, slíbil, že město hradítka výpustě nechá zabezpečit. „Děkuji všem, kteří se na záchraně ryb podíleli,“ dodal.

Tři otázky pro Miroslava Radu, hospodáře Českého rybářského svazu v Ústí nad Labem, o záchraně ryb a možných následcích neúspěchu.

Je možné, že rybník někdo vypustil schválně

Podle Miroslava Rady, hospodáře ústeckých rybářů, není zcela jasné, proč stavědla Habrovického rybníku nevydržela, a voda před plánovaným pátečním výlovem vytekla příliš rychle.

Co se tu vlastně stalo?
My jsme na pátek připravovali výlov ryb. Ale jelikož nemáme zakrytá hradítka u výpusti rybníka, je možné, že někdo první hradítko zvedl. Už jsme od toho stavitele chtěli, aby přes hradítka dal nějakou zábranu, aby se k nim nikdo nemohl dostat. To se ale nepovedlo, ale nikdy se nám nestalo, aby rybník takto úplně vypustil. Jestli někdo první hradítko povolil, to se mohlo o deset centimetrů zvednout a voda se vypustila rychleji, než by měla. Ještě ráno při kontrole tu bylo plno vody, takže to muselo vytéct během chvíle.

Proč teď hasiči stříkají do rybníka vodu, s jednou cisternou ho asi do rána znovu nenaplníte?

To se provádí proto, aby se voda okysličila. Aby se ryby, co jsou omámené, a které mají kyslíkový dluh, vzpamatovaly.

Kolik ryb tu máte a jaká by asi byla škoda, kdyby se je nepodařilo zachránit?
Tady máme asi 4,5 tisíce kousků kaprů. Kdyby se je nepodařilo zachránit, byla by to od oka škoda asi tak dvě stě až tři sta tisíc korun. Myslím, že úhyn bude jen mizivý, ale přesně to budeme vědět až v pátek. Myslím, že 99 procent se zachránit povede, i když ne asi úplně všechny.