Například Šárka Mikulášková z Elišky Krásnohorské si pochvalovala nové vybavení, jež škola získala přes léto. „Byla vybudována nová keramická dílna s hrnčířským kruhem a připraveno v pořadí osmé oddělení školní družiny,“ popisovala.

V září pak skončily úpravy centrálního pavilonu a atletické dráhy.

V prostorách školy vzniklo jediné informační centrum Nakladatelství Fraus pro Ústecký kraj. „V říjnu bude završena výměna oken v pavilonu I. stupně a do podzimních prázdnin začnou žáci využívat zrekonstruované víceúčelové hřiště s umělým povrchem,“ dodala Mikulášková.

Podobně školáci, kteří navštěvují Základní školu Karla IV. na Střekově, započali nový školní rok v budově, obléknuti do moderního hávu. „Pestré barvy velmi dobře kontrastují s novými plastovými okny, která nahradila původní zchátralá,“ komentoval to náměstek primátora Jan Řeřicha.

Ředitel školy Pavel Ťupek zároveň vysvětlil, že mohou čekat výraznou úsporu na vytápění školy. „A to díky zateplení celého objektu, jež byla zahájena na jaře. Nejzásadnější práce probíhaly o prázdninách, takže nikterak nebyla narušena výuka 300 žáků školy,“ dodal.

Další městem vytipovaná škola, a to ZŠ Vojnovičova, měla také letos projít rekonstrukcí v podobném rozsahu jako ta střekovská, tedy nová fasáda a zateplení objektu. Bohužel se tak nestalo.

Ústí totiž žádalo o dotace fondu životního prostředí, dokonce ji i získalo.

Jenže dotace byla příliš nízká a finanční spoluúčast města by byla příliš vysoká. „Proto jsme dotaci vrátili a zažádáme o nový finanční příspěvek. Budeme doufat, že poměr nové dotace bude pro město příznivější,“ vysvětlil dál náměstek Řeřicha.

Zároveň také upozornil, že hospodářská krize ještě neskončila. „Uvidíme také, jaké možnosti bude město mít z hlediska finančního vývoje,“ upozornil Řeřicha.

Město totiž bude muset příští rok výrazně šetřit. Zkrátka přijde například kompletně celá neinvestiční část rozpočtu, jistých omezení doznají také investice. Rozpočet ovšem město teprve začalo připravovat, ale už letos je jasné, že kvůli 179 milionové ztrátě z daňových příjmů bude postaven na 82,5 procent toho minulého.

Na to před časem upozornil náměstek primátora Libor Turek. „Může to být samozřejmě horší, ale i lepší,“ řekl o tom.