O problémech, které lidi ve městě trápí, hlasovali Ústečané včera odpoledne na fóru Zdravého města. Diskutovat jich do informačního centra v Paláci Zdar přišlo více než osmdesát.

Jako prospěšné fórum nakonec hodnotili pořadatelé i občané. „Jsem tu prvně, ale debata se mi líbila a věřím, že snad i k něčemu bude,“ hodnotila fórum Milada Zelenková, které se nelíbí například nedostatek odpočinkových zón v centru města.

Informační centrum se rozdělilo na stoly dle témat. Rozdělení stolů bylo uspořádáno do oblastí: životní prostředí; doprava ve městě; sociálně zdravotní oblast; rozvoj města; školství, kultura a volný čas.

„Myslím, že debata byla povedená. Dobré bylo, že tu byli i zástupci odborů, kteří se tak k tématům mohli hned vyjádřit,“ uvedla po skončení fóra Alena Romanová z odboru strategického rozvoje města, která je za Ústí zároveň koordinátorkou projektu Zdravé město.

Před debatou proběhlo zhodnocení výsledků z minulého ročníku, při kterém se přítomní dozvěděli, že většina problémů, které lidé odhlasovali loni, se již řeší.

Desatero problémů města
1. Průtahy dostavby dálnice D8
2. Zastaralý vozový park MHD
3. a 4. Absence aquaparku a cyklistika v centru města + bezbariérovost
5. Neprůjezdnost městem v době špičky
6. Financování základních škol
7. a 8. Trmický lihovar a pracovní místa pro „nepřizpůsobivé“
9. Atraktivita vstupů do města
10. Drogová problematika

Některé z nich však obyvatele města trápí i nadále, takže se o nich mluvilo i tentokrát. Patří mezi ně například atraktivita vstupů do města, kapacita domovů pro seniory nebo nezaměstnanost sociálně vyloučených osob.

Samotný program fóra začal po 16. hodině sepsáním problémů v jednotlivých oblastech a vybráním dvou nejpalčivějších od každého stolu. Z těch se následně sestavil seznam a přítomní hlasovali pro problém, který je trápí nejvíce. Každý měl dva hlasy.

Přítomni byli také zástupci magistrátu a jednotlivých odborů, kteří se tak k jednotlivým tématům mohli okamžitě vyjádřit. I když nebyla odpověď vždy pozitivní, byli lidé rádi, že s nimi o problémech někdo alespoň mluví.

Od Dalibora Dařílka, vedoucího odboru dopravy, který mluvil asi nejčastěji, se přítomní například dozvěděli, že k dálnici D8 chybí ještě asi stovka stavebních povolení, takže se dostavba dálnice asi výrazně zdrží.