Rada kraje ovšem prolomení limitů nepodpořila. Vše vzniklo nepřesnou interpretací usnesení krajské rady v tiskové zprávě rozeslané médiím.

Fámu o podpoře prolomení limitů včera dementovala Magdalena Hanáčková z tiskového oddělení kanceláře hejtmana.

„Krajská rada se, mimo jiné, pouze usnesla, že požaduje v případě prolomení těžebních limitů splnit podmínku vyřešení všech střetů zájmů mezi těžaři a vlastníky nemovitostí, včetně vyřešení zájmů všech tímto rozhodnutím dotčených obcí.“

To potvrdil i krajský radní Petr Benda. „Bez jasné dohody a splnění požadavků občanů i obcí není zrušení těchto těžebních limitů možné,“ konstatoval.

Jak k tomu dodal radní René Budjač, zpracovatel tiskové zprávy zkomolil usnesení rady. Napsal totiž, že krajská rada navrhuje zrušení těžebních limitů z roku 1991. „V usnesení je ve skutečnosti napsáno, že krajská rada bere na vědomí návrh novely zákona o těžebních limitech, jež prolomení limitů navrhuje.“

Škoda však už byla napáchána a panika se rozproudila. Proti údajnému rozhodnutí krajské rady se například postavil i ústecký senátor Pavel Sušický.

„Pro toto rozhodnutí hlasovali i dva členové ODS, a to aniž by k rozhodnutí, které odporuje programu ODS pro náš kraj, měli mandát od ostatních členů,“ uvedl. Své dementi zprávy o prolomení limitů dokonce připravil i klub zastupitelů ODS.

Kdo je ohrožen?
Spolu s Jiřetínem by byly přímo ohroženy také obce a města Ústí nad Labem, Litvínov, Trmice, Havraň, Chabařovice, Osek a další. Mimojiné by tím mohl padnout plán na obnovení Vyklic nebo téměř naplněné jezero Milada, jež vzniklo místo bývalého lomu hnědého uhlí.

Nejvíce se ovšem prolomení limitů na uhlí bojí obyvatelé těžbou ohrožených obcí. Třeba Aneta Zemanová, která žije v Horním Jiřetíně již 29 let.

„Se zbouráním města nesouhlasím, protože jsem se tady narodila, tak že je to v srdci a žádné takové město už nebude,“ řekla. „Odstěhovala bych se jen proto, že máme starší domek, který je malý a kvůli dvěma dětem bychom potřebovali větší. Když by Litvínovská uhelná přišla se zajímavou nabídkou, tak bych ji využila kvůli nim,“ dodala Zemanová.

O těžebních limitech rozhodla vláda 30. října 1991, v usnesení číslo 444/1991. Podle Vladimíra Buřta, místostarosty Horního Jiřetína, by rozšíření těžby uhlí za limity jen prohloubilo sociální problémy.

„Z regionu by začali masivně odcházet vzdělaní a kvalifikovaní lidé,“ argumentoval Buřt. „Narůstající prašnost spojená s velkopovrchovou těžbou by vedla k dalšímu zhoršení zdravotního stavu obyvatel. Patříme mezi nejvíce postižené oblasti Evropy.“

Podobně se proti údajnému souhlasu kraje s prolomením limitů ohradil Petr Klepiš, krajský předseda Strany zelených. „Odmítáme úvahy vedení Ústeckého kraje o prolomení limitů těžby uhlí za takzvaně určitých podmínek. ČSSD a ODS zvítězily v krajských volbách i díky požadavku na jejich zachování.“