Vše v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) – Centrum.

Podle Miroslava Štráchala, ředitele městských služeb, jež bazén provozují, je nejvyšší čas.

„Technologie na údržbu vody je třicet let stará a má za sebou už stanovenou životnost. Takže nás stojí velké úsilí udržet vodu kvalitní. Zatím se to tedy daří, o tom svědčí i pravidelné kontroly hygieny,“ podotkl Štráchal.

Jak dál řekl, revitalizace přispěje k výraznému zkvalitnění služeb. „Docela se na to těšíme. To už bude klíšská hala úplně o něčem jiném.“

Plavecká hala Klíše se s největší pravděpodobností dočká začátku revitalizace hned zkraje roku 2011. Odhadované celkové náklady tohoto projektu pak dosahují≈200 milionů korun a město by v tomto případě ovšem mělo žádat jen o 90 milionovou dotaci.

Spoluúčast na financování bude Ústí stát 110 milionů.


Obyvatelé města se na rekonstrukce haly také docela těší. Třeba Petra Borůvková z Krásného Března.

„To bude super. Jsem docela zvědavá, jaké tam budou novoty, jestli tam třeba bude tobogán, klouzačky, takový ten přístroj na vlny nebo i nějaké wellness centrum a tyhle různý blbinky pro holky? No jsem zvědavá, no,“ smála se Borůvková.

Jak dál vysvětlila Ivana Solničková z kanceláře primátora, k dokončení přestavby domu kultury v roce 2011, bloku A, se zatím odhadují celkové náklady až do výše≈114 milionů korun. „Pravděpodobně budeme žádat o dotaci ve výši ≈105 milionů korun,“ vysvětlila.

Někteří Ústečané si však myslí, že by město tyto dotační peníze mělo použít jinak. Například čtenář Ústeckého deníku, který se v diskusi podepsal jako Ludvík Noha by raději viděl třeba opravené chodníky. „Nebo opravené silnice, dětská hřiště, neseškrtané jízdní řády MHD, svoz objemného odpadu a podobně,“ myslí si Noha.

To ovšem nelze. Pravidla na užití těchto peněz určuje EU, prostřednictvím takzvané Regionální rady regionu Severozápad.

To potvrdil i její mluvčí Vojtěch Krump. „Ústí by o dotaci mohlo přijít, pokud by se odchýlilo od projektu, nebo nedodrželo termín stavby,“ uvedl před časem.

Podle náměstka ústeckého primátora Jana Řeřichy je lze využít pouze v souladu s IPRM – Centrum „Město si již od počátku uvědomovalo, že je důležité, aby byli do jednání zapojeni zástupci nejrůznějších subjektů. S těmi pak navázalo spolupráci.“

Na přípravě IPRM se podle Řeřichy od konce roku 2006 aktivně podíleli desítky lidí různých odborností i politických příslušností.

„Ústí také požádalo veřejnost o podávání doplňujících návrhů. Záběr všech námětů byl tak široký, že jsme je museli omezit. Jako nejvhodnější bylo vybráno omezení rozsahem území, tedy centrem města. Tak vzniklo IPRM Centrum,“ pokračoval Řeřicha.

Po ukončení těchto příprav byl IPRM – Centrum schválen i zastupitelstvem města a posléze i EU. „IPRM Centrum tak zcela jasně určuje na co a kde lze dotace z EU využít,“ dodal Řeřicha.

ROZHOVOR: Náměstek primátora Jan Řeřicha vysvětluje, na co lze použít peníze z EU při přestavbě ústeckého centra

Nejvýraznějším projektem je lanovka

Peníze z evropských dotací na projekty IPRM nelze použít jinak. Proč, vysvětluje náměstek primátora Jan Řeřicha.

Mnoho Ústečanů říká, že by se peníze z EU na IPRM měly použít jinak, je to vůbec možné?
Peníze je možné použít pouze v souladu se schváleným Integrovaným plánem rozvoje města – Centrum. Hodně zjednodušeně lze říci, že pravidla o použití peněz stanovuje sama Evropská unie. Zde je také potřeba zdůraznit, že bylo IPRM Centrum schváleno i zastupitelstvem. Ještě předtím bylo projednáváno s veřejností, laickou i odbornou. Nyní IPRM Centrum zcela jasně určuje, na co a kde lze dotace z EU využít.

Jak tedy vypadá financování projektů z IPRM?
V ideálním případě je poměr 92,5 procent vnější dotace, tedy 85 procent EU, 7,5 procent státní rozpočet a 7,5 procent město. Většina projektů je takto plánována, ale někdy tento poměr změní položky, jež nelze hradit z dotace, ale jsou k projektu nutné. Neuznatelnými výdaji jsou například právní služby. V každém případě se snažíme vždy využít maximální výše dotace. I toto bylo jedno z kritérií, podle nichž byly projekty do IPRM vybírány.

Které projekty jsou podle vás pro město nejvýznamnější?

Domnívám se, že takovým nejvýraznějším projektem je lanová dráha. Je to projekt, který by nikdy město ze svých vlastních peněz nepostavilo. Lanovka bude atrakcí nejen pro Ústí, ale i důvodem k návštěvě našeho města. Je to nadčasový projekt a jako takový má i své odpůrce, kteří se bohužel velmi často neumí podívat za horizont dvou, tří let. Stejně jako v minulosti při budování Větruše, zoo a podobně.