Konečně se i Ústí nad Labem dočkalo svého babyboxu, speciální schránky, kam mohou matky anonymně a beztrestně odložit své zpravidla novorozené dítě.

Zachráněno 26 dětí

„Celkem bylo díky babyboxům zachráněno už 26 dětí, z toho 13 v tom pražském,“ uvedl Ludvík Hess, „otec“ babyboxů v České republice. „Čím je větší město, tím je i větší pravděpodobnost, že tam děťátko bude. Myslím si, že ústecký babybox bude takto brzy argumentovat svoji existenci.“

S jeho potřebou souhlasí i Ústečané, jako například Marcela Císařová z Velké Hradební. „Je jedině dobře, že bude i v Ústí. Snad to zabrání tomu, aby děti končily někde mezi odpadky nebo v křoví,“ uvedla Císařová.

Schránka je umístěna v areálu Masarykovy nemocnice. Maximálně se dbá na anonymitu osoby, jež dítě přináší. Z tohoto důvodu byl babybox umístěn do budovy C, která se nachází v těsné blízkosti hlavní silnice. Z jejího parkoviště je rovnou přístup k babyboxu.

Slavnostní otevření proběhlov nedělive 12 hodin.

Graf: Babybox

V kraji 4. babybox

Ústecký babybox je v pořadí 29. v republice a v Ústeckém kraji teprve čtvrtý.

Cesta k jeho zřízení však nebyla úplně jednoduchá.

„Vedení nemocnice se často měnilo, ale s hlavní sestrou Markétou Svobodovou o tom jednám už několik let,“ řekl Deníku Ludvík Hess, předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti a Nadačního fondu pro odložené děti Statim.

Nakonec se sdružení podařilo sehnat i potřebné finance. „Především z nadace Jistota Komerční banky. Přispěla i řada regionálních sponzorů, nějaké farmaceutické firmy, také například město Šluknov či Děčín atd.,“ vyjmenovával Hess.

Město Ústí s příspěvkem otálelo. Jednat o něm mělo už ve středu, ale nakonec se zastupitelé dohodli až včera na 50 tisících korun. Ty ale ještě musí odsouhlasit rada města.

JSEM PRO

Helena Žejglicová

Strážky, 45 let

„Jsem jednoznačně pro zřizování babyboxů. Pokud zachrání život aspoň jednoho dítěte, pak mají svůj význam. Věřím, že je to pro matky to nejkrajnější řešení.“


JSEM PROTI

Miroslav Vachuta

Severní Terasa, 30 let

„Myslím si, že se babyboxy mohou stát pro matky snadným řešením v tíživé situaci a počet odložených dětí by mohl růst. Každé dítě má právo znát svůj původ.“

Není to trestný čin

Odevzdání kojence je nejen anonymní, ale i beztrestné. Hess k tomu říká: „Odložením dítěte do babyboxu se matka nedopouští trestného činu opuštění dítěte, protože ví, že mu bude poskytnuta zdravotní a sociální péče. Pokud jde o odložení např. někde v parku, pak tento zákon naplněn byl, protože dítě bylo vystaveno nebezpečí.“

Babyboxy v Česku mají krátkou historii. Iniciativa k jejich zřizování vzešla ze sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. Vůbec první babybox začal sloužit v červnu 2005 na soukromé klinice GynCentrum v pražském Hloubětíně.

Zatím posledním dítětem, které bylo nalezeno v babyboxu, a opět v onom pražském, byl odhadem už sedmiměsíční chlapeček. Odložen byl v tuto středu v podvečer a dostal jméno Richard podle lékaře, který jej z babyboxu vyzvedl.

ZPRACOVALA Kateřina Drozdová

Po vložení dítěte do babyboxu se spustí vyhřívání a alarm, který upozorní lékaře

Babybox. Ilustrační snímek.

#nahled|https://g.denik.cz/2/79/babybox__2__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/2/79/babybox__2_.jpg|Babybox v benešovské nemocnici#