„Už bylo na čase. To neustálé kopání ve městě mě pořádně štve. Centrální náměstí je rozvrtané snad nějakých pět let. To se město nemohlo postarat, aby všechny stavby probíhaly současně, nebo na sebe alespoň navazovaly? Vždyť ta díra tady straší už pěkně dlouho. Dávno mohlo být všechno hotovo a klid,“ rozčiloval se Ústečan František Bánom.

V současnosti jde hlavně o zajištění staveniště na zimu, ale jak potvrdil architekt Zdeněk Šťastný, jenž se podílí na projektu nového multifunkčního domu, který zde hodlá postavit firma UDES, samotná stavba by měla vypuknout do několika týdnů.

„Dokončuje se dokumentace pro stavební povolení,“ uvedl architekt s tím, že do dostavby objektu by pak nemělo uplynout víc než rok či maximálně půldruhého roku.

Město ujišťuje, že udělalo vše pro to, aby investorovi umožnilo začít co nejdříve. Samo investovalo do archeologického průzkumu a připravilo staveniště.

Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha odhadl, že tento postup umožnil zahájení stavby minimálně o rok dříve, než kdyby si to investor zajišťoval sám až po získání pozemku.

O prodeji poslední volné parcely ve středu krajské metropole rozhodli ústečtí zastupitelé letos v červnu.

Rozhodování bylo jednoduché, protože se přihlásil jediný zájemce, místní firma UDES.

Jáma na náměstí
Rozloha parcely: 1 800 metrů čtverečních
Firma UDES za ni městu zaplatí: 44,15 mil. Kč
Archeologický průzkum stál město: 35 mil Kč

Nabídla za ni městu 44,15 milionu korun. Cena za parcelu o rozloze zhruba 1 800 metrů čtverečních je na ústecké poměry vysoká, ale to proto, že město do ní zakalkulovalo své náklady na již dříve provedený archeologický průzkum a související práce za 35 milionů korun.

Bez těchto nákladů cena vychází na přibližně 5 tisíc korun za metr čtvereční, což je v této lokalitě cena standardní.

„Že pozemek nezůstane ležet ladem, to jsme si samozřejmě ošetřili smlouvou o smlouvě budoucí. Jeho faktický prodej se uskuteční až po dokončení druhého nadzemního podlaží objektu. Také zahájení stavby žádáme co nejdříve po vydání stavebního povolení,“ ujistil Řeřicha.

V novém objektu firma plánuje komerční i administrativní prostory a také parkovací místa. Podrobnosti Šťastný zatím neuvedl, ale slíbil po dokončení dokumentace poskytnout vizualizaci, aby se Ústečané mohli s podobou nového domu seznámit.

Ve stadiu jednání je zatím vize, že by zde mohlo vzniknout centrum služeb, které by občanům zjednodušilo jednání s úřady a institucemi, protože by měli všechny důležité přepážky pod jednou střechou. Vedle firmy UDES o tyto služby projevilo totiž zájem i PB–Centrum.

„Zatím je tento záměr v jednání, jednáme s oběma firmami. Ale vzhledem k současné ekonomické situaci možná budeme muset náš záměr trochu přehodnotit. Dosud tedy nemůžeme jistě říci, jak a zda vůbec se to bude realizovat,“ dodal Řeřicha.