Alespoń tedy podle ústeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí. Deníku to potvrdil Jaroslav Hájek, který se na ČIŽP zabývá čistotou ovzduší. „Práší stavby, podívejte, jak dnes hlavně centrum města vypadá, a pak je tu jeden velký zdroj – kamenolom,“ sdělil.

Lom práší i přes opatření, která proti tomu musela společnost Dobet, jež tu má na těžbu povolení, v minulosti udělat. To si dobře uvědomuje i město a jeho vedení.

„Nejde tu ale pouze o prach. Také o otřesy při odstřelech a další,“ řekl k tomu před časem ústecký primátor Jan Kubata. „Je to smutné dědictví, tragédie, že se v minulosti, a ani ne tak nedávné, povolila těžba kamene uprostřed města, “ komentoval to.

Začátkem devadesátých let se vedly diskuze, zda lom zavřít nebo ne. Ukončit těžbu chtěli hlavně představitelé města. Státní úředníci zase argumentovali tím, že lom nejde opustit den ze dne a nechat jako otevřenou ránu. Kámen prý bylo třeba dotěžit tak, aby se prý skála v budoucnosti dál nelámala nebo nevznikaly jiné potíže.

O které "Ostudě města" byste si rádi přečetli?

Posílejte nám své tipy na objekty, které hyzdí naše město, na e-mail:
ustecky@denik.cz
Těšíme se na vaše náměty!

Společnost Dobet tak pokračuje v těžbě v centru stotisícového města tempem, které ovšem vyhovuje jen jí. Stav se zřejmě nezmění, dokud nedosáhne limitů stanovených báňským úřadem.

Tak se ostatně k tomu vyjádřila Marie Strnadová, jednatelka Dobetu. „Těžko říci, kdy na Mariánské skále skončíme. Při současném klesajícím odbytu to ještě nějaký rok trvat určitě bude,“ řekla pouze.

Přesto tu smysluplný návrh na revitalizaci lomu je. A sice jej připojit k ústecké zoo a udělat tu s výběhy pro zvířata i botanickou zahradu. To navrhuje například ústecký architekt Zdeněk Havlík.

DALŠÍ OSTUDY MĚSTA:

OBRAZEM: Hotel Palace u nádraží turisty děsí, od povodní jen chátrá

OBRAZEM: Autobusové nádraží spíš než cestující přitahuje povaleče

VIDEO, FOTO: Hotel Máj

Hořkost kolem Matiční ulice hned tak nezmizí

VIDEO,FOTO: Na Nivách chátrá celá ulice