Vznik republiky Česko – Slovensko, jak zněl jeden z prvních oficiálních návrhů názvu, je spojen s obrazem slavnostního uvítání T. G. Masaryka v Praze v prosinci 1918. Známý obraz je po celou dobu své existence svázán doslova pupeční šňůrou s Ústím nad Labem.

Slavnostní průvod z roku 1918 byl zcela věrně zobrazen v roce 1926 akademickým malířem Emanuelem Boháčem. Netrvalo dlouho a obraz se objevil na pohlednicích a v učebnicích. Málokdo ale ví, že původ obrazu je v Ústí nad Labem a obraz zde také zůstal.

Nyní je ve sbírkách zdejšího muzea, které ho získalo v osmdesátých letech 20. století ze Setuzy, jak zněl poválečný název Schichtových závodů.
Obraz, který je doslova ikonou založení republiky, vznikl z podnětu ústecké německé podnikatelské rodiny Schichtů.

Jiří Schicht nechal na náklady Schichtových závodů dnes slavný obraz namalovat v rámci celé série vlastenecky laděných obrazů z českých dějin. Ty využívalo československé školství s tím, že na velkých plakátech školních obrazů bylo dole pod linkou logo s reklamou Schichtových závodů.

Vznik obrazu dokumentuje paradoxy dějin. V převážně německém Ústí německý velkopodnikatel nechal namalovat obraz oslavující vznik Československa. K tomu je třeba podotknout, že Jiří Schicht byl Němec, či spíše měl německé školy, ale od roku 1939 byl britským občanem, protože řídil velké mýdlovo–margarínové impérium z Londýna. Byl kosmopolitou.

Ředitel ústeckého muzea Gustav Krov s úsměvem komentuje obraz, že to je největší pohlednice, kterou kdy viděl. K tomu Václav Houfek, vědecký tajemník muzea, dodává, že obraz sice na první pohled vypadá jako kýč, ale je věrnou kopií skutečnosti.
Seřazením postav v různých krojích a uniformách přesně odpovídá obraz okamžiku průvodu vítajícího Masaryka: Všude jsou prapory a lidé ve slavnostních hrdých pózách, a tak tomu skutečně bylo.

#nahled|https://g.denik.cz/54/84/obraz_ceskoslovenska_statnost_masaryk_historie_fr_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/84/obraz_ceskoslovenska_statnost_masaryk_historie_fr.jpg|Ředitel ústeckého městkého muzea Gustav Krov(vlevo) a Václav Houfek vědecký tajemník muzea ukazují obraz zachycující výtání T.G. Masaryka při jeho příjezdu do Prahy.#

Pokud někdo kroutí hlavou nad tím, jak může být na obraze důstojník v ruské uniformě, když československé legie se dostaly z Ruska zpět do vlasti až v roce 1919, odpověď je jednoduchá: Méně početná skupina ruských legionářů již do republiky dorazila. Na obrazu, který na první pohled vypadá jako kýč, jsou věrně zobrazeny i prapory. Bílo červený český prapor je prvním praporem nové republiky. Červeno modro bílá vlajka představuje vlajku tehdy spojeneckého Ruska, pruhovaná vlajka USA je notoricky známá.