Dle průzkumu, který si nechala zpracovat ČSOB, studenti šetří.

„V severních Čechách si dokážou měsíčně ušetřit částku do 500 korun skoro dvě třetiny studentů, což je ve srovnání s ostatními regiony České republiky zdaleka nejvíc,“ píše se ve shrnutí průzkumu.

Čtvrtina studentů si v tomto kraji prý přivydělá měsíčně částku mezi 2 a 5 tisíci korunami a více než čtyři pětiny z nich dostávají navíc i kapesné od rodičů.
Průzkum však již nehovoří o tom, ve kterých severočeských městech byl proveden. Ústecká realita se totiž zdá býti dosti odlišná.

Kde by měli šetřit, většinou nevědí studenti ani jejich rodiče. „Měsíčně utratím asi tři tisíce korun, které si vždycky nějak vydělám, ale na úspory mi opravdu už nic nezbývá,“ řekl Martin Businský, student univerzity J. E. Purkyně.

„Dříve jsem jezdil na brigády, které jsem sháněl od studentské burzy práce, ale dnes již tam není tolik nabídek, a vzhledem k tomu, že nejsem z Ústí, se mi to nevyplatí,“ dodal Businský. Vysvětlil také, že většinu z uvedených výdajů utratí za zábavu. Do školy prý nakupuje jen psací potřeby, skripta si většinou půjčí či stáhne z internetu.

Podobně je na tom i Eliška Jeřábková, také studentka ústecké univerzity. „Je krize, takže šetřit je potřeba. Moc toho ale nenašetřím, protože není z čeho,“ postěžovala si Jeřábková, která prý celé léto strávila hledáním brigády. Neúspěšně. „Brigádu jsem nenašla, takže šetřím jen z kapesného. To mi ale stačí sotva na nezbytné výdaje, tedy především zábavu a oblečení,“ vysvětlila studentka.

Lépe na tom však nejsou ani středoškoláci. Těm na nějaké dlouhodobé brigády prý většinou nezbývá čas. Většinu svých příjmů získávají z kapesného od rodičů. Šetřit ale většinou nezvládají.

Těžkou hlavu z toho pak mají většinou rodiče. „Dříve jsem dceři dávala každý měsíc pevně stanovené kapesné, ale většinou jí nestačilo ani dva týdny,“ uvedla například Martina Schwarzová.

„Nevím, kam dětem ty peníze mizí, ale neznám žádného studenta, který by byl schopný zodpovědně šetřit,“ přemýšlela Schwarzová a dodala, že nyní radši s dcerou probírají jednotlivé výdaje a peníze jí dává podle toho. Na úspory tedy také nezbývá.