Rybaříte?

Spíše s tím začínám. Když jsem byl ministrem zemědělství, byl jsem zván na různé lovy na mušku nebo na hloubku. O rybářství jsem se toho dozvěděl mnoho, dokonce jsem uvažoval, že si ten rybářský lístek udělám, ale nebylo by správné si ho nechat napsat jako ministr.

Váš pan předseda Topolánek použil kauzu „Velrybář“ k útoku proti vám, když jste oznámil svou připravenost kandidovat na nového lídra ODS. Co na to říkáte?
To mne velmi mrzí. My jsme se od „kauzy“ jasně distancovali. Je to škoda. Podporuji takové změny stanov, aby se už zmíněná kauza nemohla opakovat.

Kde se vůbec ta kauza vzala?
Začalo to tím, že před kongresem v minulém roce si moji oponenti snažili zvýšit proti mně šance a nabírali do strany lidi, kteří by je podporovali. Na druhé straně, někteří lidé, kteří podporovali zase mě, reagovali absurdně a dělali totéž. Což bylo vyháněním čerta ďáblem. Já jsem to odsoudil a hned bylo jasné, že to poškodí hlavně mě. Distancuji se od toho, a naopak jsme nedávno prověřovali členství jednotlivých lidí v místních sdruženích. Několik licencí pro místní sdružení bylo také odebráno.

#nahled|https://g.denik.cz/54/41/gandalovic_pro__d_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/41/gandalovic_pro__d.jpg|Karikatura: Petr Gandalovič#

Můžete být konkrétní, jakým sdružením?
Nyní si nevzpomínám, ale bylo to někde na Mostecku, tuším Mariánské Račice. Fakticky naše členská základna poklesla od minulého roku asi o 900 lidí, takže jsme si udělali ve straně pořádek. Aféra s nabíráním hlasů mne velmi poškodila. Mnohokrát jsem řekl, že jsem o těchto věcech nevěděl a že se od nich jednoznačně distancuji.FOTOGALERIE: Exministr Gandalovič se tajně oženil

To jste vyhodili 900 členů ODS?
To ne. Ale každý rok na konci března se platí nové členské příspěvky. Pak je jasné, že ten, kdo byl ve straně jen účelově a chtěl někoho podpořit, tak si na další rok členské příspěvky neobnovil. Zrušili jsme členství lidem, u kterých v přihlášce nebylo uvedeno rodné číslo nebo bydliště.

To číslo je celkem vysoké, kolik máte vůbec v celém Ústeckém kraji členů?
Nyní to je 5 300 členů.

Kdy jste se rozhodl pro svou kandidaturu na předsedu ODS? Co vás k tomu vedlo?
Znovu musím říci, že to zatím není skutečná kandidatura. Nicméně, měl jsem pocit, že je nezbytné, aby se někdo postavil do čela oponentní diskuze, jinak by ta diskuze vyzněla doprázdna.

Před vámi se do čela oponentů postavil Pavel Bém a neuspěl. Myslíte si, že máte větší šanci než on?
To bych nechtěl nyní říkat. Je jasné, že v současné době panuje v ODS před volbami obava z nestability, protože máme do voleb sedm měsíců. Na druhé straně soutěž myšlenek uvnitř strany může voliče přitáhnout více, než předstíraná jednota.

Jakou jste měl vůbec odezvu na svou kandidaturu?
Různou. V ODS se o kongresu a o tom, jak budeme dále postupovat do voleb, hodně diskutuje. Na druhé straně je třeba říci, že chystaný kongres není volební a asi ani nebude. Volební by mohl být až kongres následující, např. v únoru či podobně. Někdo to vnímá tak, že se snažím na našeho předsedu útočit, ovšem já si to nemyslím. Je to legitimní diskuze.

Topolánek vám také vyčítá velkou koalici s ČSSD v Ústí nad Labem, kde jste stále zastupitelem. Co vy na to?
Já musím říci, že velká koalice je vždy východiskem z nouze. Nechci se nyní vyjadřovat k městu, protože ty podmínky se už hodně změnily, ale co se týká vlády v kraji, je jasné, že nynější koalice je východiskem z nouze. Bylo to odpovědné řešení. Co se týká politiky vládní, cílem ODS je udělat koalici pravostředovou. Velká koalice je poslední řešení například v patové situaci.

Nehledá ústecká ODS svého Šlégra nebo Brožovou?
My jsem svou kandidátku sestavili z lidí, kteří zde dlouhodobě pracují, jsou to primátoři, starostové nebo bývalý hejtman. Prostě lidé, kteří jsou v regionu dlouhodobě a lidé je znají a vědí, jaké mají přednosti a naopak slabiny. Pan Šlégr je nepochybně dobrým hokejistou, ale nedovedu si představit, jak by se z něho měl stát politik jen lusknutím prstu.

Jakou si myslíte, že má ODS největší zbraň proti svým politickým soupeřům? Jak vidíte budoucnost ODS a jakým směrem byste ji jako případný předseda vedl?
Je to upřímnost v tom, jak chceme řešit ekonomickou krizi. Neslibujeme nesplnitelné, neříkáme lidem, že jim vyplatíme nové a další dávky a důchody, když víme, že by to jen zhoršilo celou ekonomickou situaci. Naopak říkáme, že pokud nyní budou lidé ochotni snést určité snížení sociálních dávek, snížíme tím zadlužení našich dětí. Druhá věc je důraz na investice do vzdělání. A to je i naše budoucí cesta.

Jak se díváte na zrušení předčasných voleb?
Byla to chyba. Předseda ČSSD Paroubek dal přednost kalkulu před odpovědností. Tím způsobil nestabilitu v republice. Nyní bychom mohli mít těsně před volbami a pro naší ekonomiku by to byla lepší situace.

Kolik neuskutečněné volby stály ODS v Ústeckém kraji peněz?
My jsme to vyčíslili na řádově stovky tisíc korun. Nebyly to velké miliony.

Co vás v Ústí nejvíce trápí?
Je zde rozestavěno mnoho staveb, a to komplikuje život města. Na to lidé nadávají. Je nedostavěná dálnice, z toho důvodu je velký provoz na silnici z Ústí do Lovosic. Do toho přestavba Přístavní ulice. Ale to jsme my nezavinili. Naopak, většina staveb se děje právě díky tomu, že jsme pro město získali tolik peněz.

Jak hodnotíte Jana Kubatu ve funkci primátora Ústí nad Labem?
Dobře. Musím říci, že jsem s ním v každotýdenním kontaktu, stále spolu diskutujeme. Zodpovědně dokončuje projekty, které jsme započali v době, kdy já byl primátorem a on náměstkem, a rozjíždí další. Daří se mu čerpat peníze z Evropských fondů a to jsou jeho velké zásluhy.

Jakého nástupce z řad ODS za Kubatu máte na místo primátora?
Myslím si, že máme celou řadu lidí, kteří by to mohli dělat. Nechci nikoho jmenovat, abych nedělal někomu kampaň, ale logickým nástupcem je momentální náměstek Jan Řeřicha.

Když jsem dělal rozhovor se starostou Střekova Vlastimilem Žáčkem, tak ten se vyjádřil, že by místo primátora také přijal. Co říkáte na něj?
Já jsem řekl, že v Ústí je celá řada dalších lidí, kteří by tu práci mohli a chtěli dělat. Víc k tomu neřeknu.

Budete na otevření obchodního domu Forum?
Pokud mi to čas dovolí, tak ano. Nemám se za co stydět.
Gumový Gandalovič

Někteří o Petru Gandalovičovi říkají, že je názorově „gumový“, a tím přijatelný pro všechny. Pro někoho je zase nevýrazný.

On se ale brání: „V zásadních věcech kompromisy nedělám. Nemyslím, že slušnost a snaha se dohodnout musí být nutně „gumovostí“.

Co se týká rozhovoru s ním, byl na něj připravený.

Já jsem očekával dlouhé diplomatické odpovědi, ale dostalo se mi většinou rychlých a jasných vyjádření. Za půl hodiny jsme byli hotoví a ani jsem nemusel moc gumovat (rozuměj mazat).

Ostatní rozhovory mi trvaly přes hodinu

Vy jste byl přeci i u jeho zrodu, že? Za vaší vlády byl pozemek investorovi prodán.
Vím, kam směřujete. Ta diskuze na vašem webu, o tom jestli se Forum do toho prostoru u kostela hodí nebo ne, je správná. Všichni si pamatujeme, že předtím tam bylo ošklivé vyasfaltované parkoviště a nevzhledná plechová tržnice. Kdyby se nám nepodařilo získat investora, hyzdila by tržnice a parkoviště okolí kostela další řadu let. Je možné, že to nyní vypadá před dokončením nehezky, ale snad si na to lidé zvyknou a najdou tam obchody a zábavu. Prospěje to i kostelu. Prostor před ním se lépe využije, budou tam kavárničky a vy se budete moci kochat pohledem na šikmou věž.

Nebojíte se, že to dopadne jako s trmickým lihovarem, kde jste také přestříhával pásku při jeho otevření?

Já uznávám tuto vaši připomínku. Když jsme tu pásku stříhali, byli jsme ujišťováni, že lihovar má nejmodernější technologii, která zabrání úniku zápachu. Je potřeba, aby takovou technologii nainstaloval, nebo zastavil provoz. Není možné, aby lidi otravoval svým zápachem.

#nahled|https://g.denik.cz/54/63/1030gandalovic_1234_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/63/1030gandalovic_1234.jpg|Graf: Výsledky hlasování#

Vy osobně ho někdy ve Skoroticích cítíte?
Necítím ho tam. Ale mám příbuzné v Habří, často jezdím na kole kolem jezera Milada a někdy to cítím, někdy zase ne. Každopádně lihovar musí přestat zapáchat, jinak dál nemůže fungovat. Je potřeba zjistit, proč tehdejší starosta Trmic Oto Neubauer o lihovar tak stál, když původně měl být v Přestanově. Já to považuji za nesmírné selhání radnice. Místo toho, aby usilovali o jiný druh továrny, chtěli tam mít lihovar.

Dalším hodně skloňovaným podnikem je Setuza. Myslíte si, že jí lze ještě pomoci a zachránit ji?
Já jsem se Setuze snažil pomoci, to se mi ale negativně vrátilo. Byla to riskantní cesta, ale cítil jsem odpovědnost, aby takto významný podnik v Ústí nezkrachoval. I pro zemědělce představuje Setuza určitou alternativu při výkupu řepkového semínka. Kdyby Setuza skončila, nastal by monopol, který by se odrazil na výkupních cenách.

O co přesně tenkrát šlo?
Na ministerstvu zemědělství jsme připravovali odkoupení dluhopisů Setuzy v hodnotě 300 milionů korun, kdy vše mělo být řádně garantováno. Snažili jsme se ji zachránit, ale setkali jsme se s velmi negativní odezvou, která byla určitě živena i konkurenty Setuzy. Je to škoda, Setuza je pro Ústí velkým zdrojem pracovních míst. Nová vláda náš plán po jeho medializaci zrušila.

Jak jste se cítil při focení na billboard, kde jste měl na sobě jen trenýrky?
Nebyl to úplně můj nápad. Nejsem typ, který má rád tento druh prezentace. Nicméně netrhám partu, tak jsem se nevzpíral a šel do toho.

A zašel jste si před focením do fitcentra?
Musím uznat, že poté, co jsem se následně na fotkách viděl, říkal jsem si, že jsem minimálně rok před focením měl chodit pořádně cvičit.

Kam jezdíte nejraději na dovolenou? Také do Toskánska?
Nyní asi nejraději v létě za potápěním do Chorvatska a v zimě na hory, nejčastěji do Špindlerova Mlýna.

A viděl jste po cestě ty zmíněné billboardy?
Neviděl. Jeli jsme jen po dálnici a oni je podél dálnic nemají. Ale koupil jsem si místní chorvatské noviny a zrovna se tam o té naší akci psalo. Mám ještě ty noviny schované.

Jak vzpomínáte na listopad 89?
Nyní se po dvaceti letech bilancuje a mně se vzpomínky vracejí. Jsem rád, že jsem u toho v Ústí byl. Tady a v jiných městech na okraji zájmu to bylo obtížné. Někomu se může zdát, že pořádat demonstraci 22. listopadu nebylo už žádné hrdinství, ale zde, daleko od Prahy, to ještě risk byl. Byl jsem tehdy učitelem fyziky a matematiky na gymnáziu v Jateční. Posléze jsem byl členem koordinačního výboru Občanského fóra. Bylo nás kolem dvaceti, až později se z toho vykrystalizovala úzká skupinka, která OF prezentovala navenek. V té skupině byl Petr Poledňák, Lukáš Mašín a já.

Ani jeden z nich už není ve vysoké politice, že?
Petr Poledňák byl jednu dobu v New Yorku, jako šéf českého centra. A Lukáš Mašín žije na jihu Čech a pracuje pro jednu inženýrskou službu.

A jak vzpomínáte na atentát 11. září 2001, kdy jste byl v New Yorku jako český konzul?
Ten den začal nenápadně a skončil neuvěřitelným šokem pro celou komunitu národů. To si pamatujete minutu po minutě. Stalo se to tehdy před devátou, v té době jsem byl ve své kanceláři a o všem jsem se dozvěděl z českého rozhlasu, který jsem poslouchal přes internet. Následně jsem ihned vyzvedl děti ze školy a s manželkou jsme odjeli domů. Bydleli jsme poměrně daleko, ale měli jsme rozhled a dokonce jsme viděli, jak Dvojčata padala.