Hulváti na hradech

V době ekonomické krize jsou letošní výsledky ústeckých památek malým zázrakem.

„Ekonomicky to bylo letos náročné,“ potvrzuje Alexandr Gabriel, provozně-ekonomický náměstek ústeckého Národního památkového ústavu, který spravuje například zámek ve Velkém Březně.

Ale nejde jen o ekonomické výsledky. „Velmi nepříjemnou skutečností je výrazně se zhoršující chování návštěvníků, nárůst vandalismu a rok od roku vyšší škody na objektu a expozicích,“ jmenuje negativa kastelán střekovského hradu Jiří Himmel.

Krize nekrize, návštěvníci do ústeckých hradů a zámků chodit nepřestali. „Jsem docela spokojen,“ řekl kastelán zámku ve Velkém Březně Miloš Musil. Právě na velkobřezenském zámku probíhala včera akce Zavírání okenic.

„Návštěvnost byla mírně lepší, než v loňském roce,“ uvedl. Podobné reakce dostal Deník i od dalších provozovatelů ústeckých turistických destinací. Důvodem byl neutuchávající zájem lidí nebo vydařené počasí o podzimním babím létě.

Každá památka tento rok lákala turisty jiným způsobem. „Ze zámku ve Velkém Březně se stala oblíbená svatební lokalita,“ je přesvědčen Gabriel.

Rovněž uvedl, že kastelán Miloš Musil zde do budoucna připravuje dobovou výzdobu zámeckého interiéru, například dětského pokoje nebo místnosti pro služebnictvo.

Pro zámek v Trmicích jede sezona po celý rok. Jeho kastelán Jan Souček, který v zámku žije už dvacet let, tvrdí: „Letos v létě bylo ošklivo, nejspíš proto jsme měli víc návštěvníků.“

Reklama pomůže

Součka, který v zámku provozuje muzeum modelové železnice a konají se v něm koncerty vážné hudby, potkalo štěstí. „Loni v květnu odvysílala Toulavá kamera jeden díl o trmickém zámku. Přijeli k nám návštevníci až z Košic,“ uvádí. Reklama udělala své.

Na hradě Střekov se namísto obvyklé Střekovské mumie konal první ročník Střekovského hudebního léta.

„Šestice koncertů byla velmi různorodá, od blues přes jazz, jazzfolk, nufolk až k rokenrolu,“ říká o představeních kastelán Himmel. Tomu se také už potřetí za sebou podařilo zrealizovat pravidelné nedělní loutkové pohádky pro děti.

Peníze z Unie

Zubrnický skanzen čeká v příštím roce nový přírůstek. Na jaře má začít stavba roubeného statku přestěhovaného z obce Loubí.

„V polovině devadesátých let se statek rozebral a převezl do Zubrnic. Až nyní se nám podařilo sehnat peníze z evropských fondů,“ říká s optimismem o budoucí stavbě Gabriel. Z budovy má vyrůst víceúčelové vzdělávací pracoviště.